Takmer každý významný smartfón už prešiel rukami Zacka z YouTube kanála JerryRigEverything, ktorý ho podrobil testu odolnosti. Zdá sa však, že pri svojom teste odhalil menšiu lož zo strany Samsungu.

Kto sa trochu viac zaujíma o smartfóny, vie, že Samsung nedávno predstavil počas akcie Unpacket 2020 nový skladací smartfón Samsung Galaxy Z Flip. Ide o úplne nový dizajn skladacieho smartfónu, o ktorom Samsung hovorí, že pri jeho skladaní neohýbame len displej smartfónu, ale aj samotné zákony fyziky.

Pri predstavení smartfónu totižto gigant povedal, že pri jeho vývoji použil ultra-tekné flexibilné sklo. To isté tvrdí aj na svojej webovej stránke, kde zákazníkov vyzýva k zoznámeniu sa s „vôbec prvou skladacou sklenenou obrazovkou“. Zack Nelson zo známeho YouTube kanálu JerryRigEverything však zdá sa má na tvrdenia Samsungu odlišný názor.

Ohybné sklo, ktoré nie je sklom

Zack novinku podrobil svojim testom odolnosti a ako obvykle, začal testom poškriabania pomocu Mohsovej stupnice tvrdosti. Ako sám hovorí, skutočné sklo by sa malo poškriabať až od úrovne 5 až 6, pričom displej smartfónu Z Flip zanechal jemné známky poškriabania už pri úrovni 2. Značnejšie poškriabanie sa prejavilo tiež na úrovni 3, čo podľa Zacka znamená, že použitý materiál javí známky plastu.

Samsung Galaxy Z Flip
Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/YouTube/JerryRigEverything

Plast je totižto možné poškriabať na Mohsovej stupnici od úrovne 2 až 3, čo sa stalo aj v prípade novinky Z Flip a tiež Samsungu Galaxy Fold. O tom ale už vieme, že jeho displej pokrýva flexibilný plast. Preto Zack vidí použitý materiál skôr ako hybrid medzi plastom a sklom, no podľa svojho testu určite nemôže tvrdiť, že ide o skutočné sklo.

Zavádza Samsung zákazníkov?

Ďalšie pochybnosti potvrdil aj test vystavenia obrazovky priamemu plameňu. Už po niekoľkých sekundách došlo k trvalému poškodeniu pixelov, no čo je podstatnejšie, materiál pokrývajúci obrazovku zmenil svoj fyzický tvar. Takéto správanie zanecháva po vystavení vyšších teplôt práve plast, pričom klasické sklo by malo byť v tomto smere nepoškodené.

Samsung Galaxy Z Flip
Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/YouTube/JerryRigEverything

Pochybnosti tiež priniesol aj malý pokus, pri ktorom Zack pichol jedným zo svojich nástrojov priamo do obrazovky smartfónu. Tenká špička doslova prenikla obrazovkou a poškodila celé pásy pixelov. To by sa v prípade skutočného skla určite nemalo stať a tak existujú naozaj veľké obavy, že Samsung tak trochu svojich zákazníkov zavádza.

Napriek všetkému najodolnejší ohybný smartfón

Ak sa pozrieme na ďalšie testy, zistíme, že tentoraz Samsung vybavil ohybný mechanizmus lepšou ochranou, nakoľko piesok a jemné častice neprenikli do smartfónu v tak výraznom množstve. V prípade testu ohybnosti sa musel Zack veľmi posnažiť, aby smartfón ohol, no displej zostal funkčný. V tomto smere tak Z Flip prehlásil za zatiaľ najodolnejší skladací smartfón.

Ako a či Samsung vôbec zareaguje na Zackove odhalenia nie je známe. Tvrdiť ale, že Z Flip používa skutočné sklo, nie je úplne na mieste. Celé video testu odolnosti spoločne so Zackovým komentárom si môžeš pozrieť nižšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú