Zbohom, Windows 7! Prečítaj si históriu legendárneho operačného systému
Microsoft už nejaký ten piatok oznamuje ukončenie podpory pre operačný systém Windows 7, ktorý prišiel na trh pred ohromnými 10 rokmi. Po dekáde podpory ho postihne rovnaký osud ako legendárny Windows XP, pričom práve dnes, od 14. januára spoločnosť oficiálne končí s podporou.
Operačný systém Windows 7 je nástupcom nie príliš vydarenej Visty. Oficiálne bol vydaný 22. októbra 2009, pričom celý systém je postavený na základoch jeho predchodcu. Ešte pred samotným vydaním sa systém nazýval obchodným menom Blackcomb alebo Vienna.
Najviditeľnejšie vylepšenia nastali vo forme rýchlejšieho spúšťacieho času, nového používateľského rozhrania a prehliadača Internet Explorer 8. Ďalšou novinkou bolo zhrnutie niektorých aplikácií do jedného balíka programov služby Windows Live. Takýto osud postrehol napríklad Windows Mail, Windows Movie Maker alebo Windows fotogalériu. Novinkou bolo aj multi-dotykové ovládanie, nový hlavný panel či domáca sieť HomeGroup.
Po uvedení na trh sa predpokladalo, že systém vyjde v piatich jazykoch a slovenskej verzie sa dočkáme o 3 týždne neskôr. Postupne sa však posunutie skrátilo a na veľké prekvapenie vyšla slovenská verzia súčasne s tou anglickou.
Windows 7 bol k dispozícii hneď v niekoľkých rôznych konfiguráciách, aby vyhovoval rôznym požiadavkám trhu. Pre svoje osobné počítače si mohli používatelia vybrať medzi domácimi základnými, prémiovými, profesionálnymi či korporátnymi. Na rozdiel od systému Windows Vista sa vrátilo označenie Professional namiesto označenia Business.
Viacero edícií na rôzne účely
Konkrétne bolo dostupných celkovo 6 edícií operačného systému. Windows 7 Starter Edition bol určený pre netbooky, pričom dostupný bol len v OEM licencii. Windows 7 Home Basic Edition bol určený pre domácnosti a dostupný bol len v rozvojových krajinách. Pre zvyšný trh bol k dispozícii Windows 7 Home Premium Edition.
Edícia pre pokročilých používateľov a firemných zákazníkov niesla názov Windows 7 Professional Edition. Windows 7 Enterprise Edition bola rozšírenou edíciou tej predchádzajúcej, pričom obsahovala napríklad ochranu čipom TPM a dostupná bola len v rámci multilicenčnej zmluvy. Windows 7 Ultimate Edition mala rovnakú funkcionalitu ako Enterprise, no dostupná bola aj pre individuálnych používateľov.
Všetky edície, okrem edície Starter sú k dispozícii v 32-bitovej a 64-bitovej verzii. V niektorých krajinách, medzi ktorými sa nachádza aj Slovensko, boli dostupné aj ďalšie verzie, ktorým chýbajú niektoré funkcie a aplikácie ako Windows Media Center, pričom označované boli ako Windows 7N.
Čísla, ktoré si zaslúžia pozornosť
Na rozdiel od svojho nie príliš populárneho predchodcu sa systém Windows 7 stal populárnym takmer ihneď po jeho uvedení na trh. Len v prvom štvrťroku sa predalo viac ako 240 miliónov licencií, čím sa stal najrýchlejšie predávaným operačným systémom v histórii. V čase najväčšieho vrcholu mal Windows 7 až 60 % trhový podiel zo všetkých operačných systémov spoločnosti Microsoft, informuje Sagiss.
Aj napriek tomu, že „sedmičku“ mnohí milovali, mala svoje chyby, ktoré bolo nutné vyriešiť. Spoločnosť vykonala niekoľko zmien a krátko na to bola vydaná nová verzia s názvom Windows 8. Netrvalo dlho a svet sa dočkal aj najnovšieho operačného systému Windows 10. Microsoft sa snažil nový operačný systém pretlačiť medzi čo najväčší počet používateľov, čo sa mu aj nakoniec podarilo.
Microsoft ponúkal systém Windows 10 ako bezplatnú inováciu pre mnohých používateľov systému Windows 7. Toto úsilie sa nakoniec odrazilo v číslach, nakoľko začiatkom roka 2018 sa systém Windows 10 stal dominantným operačným systémom pre stolné počítače.
Windows 10 alebo vystavenie riziku
Budúcnosť operačného systému Windows 7 je už nadobro spočítaná. Dnešným dňom sa končí podpora a pokiaľ nechceš byť vystavený bezpečnostnému riziku, neostáva nič iné ako prechod na novšiu verziu. Spoločnosti, ktoré chcú aj naďalej využívať Windows 7 majú možnosť využívať predĺženú podporu, za ktorú si budú musieť priplatiť. Viac sa dočítaš v našom článku. Na záver si ešte zhrnieme najčastejšie otázky ľudí a odpovede na ne, aby si vedel, ako sa zariadiť do ďalších týždňov.
Skončí aj podpora aplikácií a driverov?
Hoci Windows 7 je na konci svojho životného cyklu a Microsoft končí s jeho podporou, mnohí vývojári tretích strán a výrobcovia zariadení budú naďalej vo väčšine prípadov podporovať ovládače pre tento systém. Postupom času však aj oni upustia od aktualizácií softvéru a driverov pre zariadenia s Windowsom 7. Aj niektoré veľké spoločnosti budú naďalej podporovať aplikácie pre tento systém, o čom svedčí nedávne potvrdenie zo strany Googlu.
Ten prezradil, že jeho prehliadač Chrome bude dostávať vo Windowse 7 aktualizácie aj naďalej, a to až do 15. júla 2021. Podobným smerom sa môžu vybrať aj ostatné spoločnosti, no viaceré z nich sa k predĺženiu podpory svojich aplikácií zatiaľ nevyjadrili.
Bude možné Windows 7 nainštalovať a aktivovať aj po ukončení podpory a dá sa prejsť stále zadarmo na nový Windows 10?
Áno. Systém Windows 7 bude fungovať aj po 14. januári a používatelia si ho môžu na svojich zariadeniach nainštalovať a aktivovať. Ukončenie podpory neznamená, že systém prestane na počítačoch fungovať.
Microsoft umožňuje používateľom stále bezplatne prejsť na nový Windows 10. K tomu je potrebný legálne aktivovaný Windows 7 a nástroj Media Creation Tool z webu spoločnosti. Hoci Microsoft oficiálne túto možnosť neuvádza a informuje, že bezplatný prechod na Windows 10 bol možný do 29. júla 2016, získať nový systém sa dá stále legálnou cestou.
Ako na tom bude podpora Office aplikácií?
Kancelársky balík aplikácií Word, Excel, PowerPoint, OneNote a ďalších bude podporovaný naďalej. V prípade Office 2010 Microsoft ukončí podporu aplikácií 13. októbra tohto roku. Podobne ako v prípade Windowsu 7, aj po ukončení podpory týchto aplikácií už nebudú pre používateľov dostupné ďalšie aktualizácie.
Minimálne hardvérové požiadavky systému Windows 7
[supsystic-tables id=161]
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Xiaomi šokovalo slovenský trh. Obrovský televízor ponúka za zaujímavú cenu, to však nie je všetko
Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
Ovládať ich budeš hlasom. Samsung predstavil nové hodinky s Gemini, funkciami ťa ohromia
Slovákom ušetrí stovky eur. Populárny spotrebič dostal nové štítky, takto to bude v praxi
Postav si retro konzolu. TOP 7 Raspberry Pi projektov, ktoré stihneš za jeden víkend
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Vznikla nová trieda „nenápadných milionárov“. Denne ich pribudne 1 000 a môžu za to dva faktory
Neviditeľní škodcovia v pitnej vode poškodzujú tvoj mozog. Výskum odhalil vážne problémy
Prokurátor Generálnej prokuratúry čelí obžalobe. Funkciu pozastavili, potvrdil Žilinka
Prelomový výskum odhaľuje, ako aktivita mozgu počas spánku prezrádza skryté neurologické problémy
TOP 10 najlepších letísk v Európe podľa dochvíľnosti: Na vrchole zoznamu je veľké prekvapenie (REBRÍČEK)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Takto skoro to nikto nečakal. Gigantická zrážka našej Galaxie s Andromedou sa začala, je ju vidieť voľným okom
- Zmizla miliarda z eurofondov, no informatizácia skrachovala. Toto sú najväčšie IT zlyhania v histórii Slovenska
- Automobilky sa boria s ďalším problémom. Tieto autá sa vôbec nepredávajú, chýba im spaľovací motor
- Českí filmári zobrali „dezolátov“ na Ukrajinu a ukázali im vojnu. Takto vyzerali ich reakcie (VIDEO)
-
- Vedci našli niečo, čo popiera fyziku. Výbuch jadrovej bomby vytvoril materiál, ktorý nemal existovať
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Českí filmári zobrali „dezolátov“ na Ukrajinu a ukázali im vojnu. Takto vyzerali ich reakcie (VIDEO)
- Netflix opäť trafil do čierneho. Drsnú krimi sériu považujú kritici za jeden z najlepších seriálov roka
- Automobilky sa boria s ďalším problémom. Tieto autá sa vôbec nepredávajú, chýba im spaľovací motor
-
- Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
- Taiwan ukázal svetu, čo sa stane, ak zaútočí Čína. V kľúčovom teste všetkých zarazili
- Našiel som dokonalé rodinné auto. Na novej Dacii som prešiel 1 400 km do Chorvátska, otvorila mi oči
- POZOR: Nová dopravná značka mätie vodičov. Toto musíš spraviť, keď ju uvidíš
- Nočná mora Rusov funguje. Ukrajina dostala od USA špeciálne zariadenia, ktoré môžu rozhodnúť vojnu
Svetový úspech vedcov SAV: Slováci vyvinuli zbraň proti vírusu, ktorý môže spúšťať rakovinu
Aplikácia Slovenskej pošty sa mení na digitálnu pobočku: Pribudnú kľúčové novinky
Slováci nakupujú inak, predajcov pribúda. E-shopy u nás prechádzajú premenou
Slovákov masívne ohrozuje nový typ kybernetického útoku. Je horší než phishing
USA zavedú jednotné clá. Zasiahne to vyše 150 krajín naraz
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP