Čínsky gigant naďalej bojuje s reštrikciami, ktoré naň na jar minulého roka uvalili Spojené štáty. Napriek tomu sa mu v uplynulých mesiacoch darilo, avšak vyhliadky do nového roka už nie sú tak optimistické.

Firma sa snaží nájsť riešenie na túto situáciu a jednou z možností má byť aj vlastný systém HarmonyOS, ktorý ale zatiaľ nájdeme len v jeho televízoroch. Ďalšou alternatívou za Android a prípadne Windows môže byť pre Huawei nový operačný systém openEuler optimalizovaný pre počítače aj smartfóny, informuje Gizchina.

Spoločnosť sa aj v tomto roku ocitá na čiernej listine Spojených štátov, kde od administrácie Donalda Trumpa dostala prísne zákazy na obchodovanie s americkými dodávateľmi.

Zdá sa, že riešenie problému je zatiaľ v nedohľadne, a tak sa snaží zo všetkých síl, aby dokázala nahradiť chýbajúce technológie zo zámoria. Prednedávnom sa objavili informácie, že už dokáže svoj model Mate 30 vyrobiť aj bez komponentov z USA, informuje portál The Verge s odvolaním na The Wall Street Journal.

Huawei má po ruke ďalší operačný systém. Je vhodný pre smartfóny, ale aj počítače

Stále však potrebuje do smartfónov americký Android, ktorý je síce open-source softvér, avšak musí sa zaobísť bez služieb Googlu. Bez nich nemá populárne aplikácie ako YouTube, Gmail a ďalší softvér, ktorý je v Androidoch iných značiek štandardom.

Pred pár mesiacmi sa tak spoločnosť rozhodla vyrukovať s vlastným systémom HarmonyOS, o ktorom sa hovorilo, že má v smartfónoch nahradiť práve spomínaný Android. Zatiaľ sa tak nestalo a systém sa ocitol iba v televízoroch na čínskom trhu.

Printscreen/YouTube

Nenechaj si ujsť
Huawei P40 sa extrémne rýchlo blíži. Bude to ďalšie sklamanie nadšených fanúšikov?

Huawei však znova prekvapuje novým riešením, ktoré by malo byť vhodné pre využitie ako na smartfónoch, tak aj počítačoch a ďalších zariadeniach spoločnosti. openEuler je vo svojej podstate linuxovou distribúciou založenou na CentOS, a hoci to Huawei nepotvrdzuje, systém má byť optimalizovaný pre architektúru x86 (počítače s Intel procesormi), ale aj pre architektúru ARM64 (procesory smartfónov a tabletov). V softvéri, ktorý bol zverejnený na čínskom ekvivalente GitHubu, Gitee, sa nachádzajú ďalšie dva sub-projekty.

iSulad a A-Tune majú byť projekty určené pre IoT (Internet of Things) a optimalizáciu systémov pomocou umelej inteligencie, informuje Techlapse. K novému systému openEuler bola dokonca vydaná tlačová správa, ktorá potvrdzuje, že práce na systéme prebiehali od 17. septembra 2019.

Mohol by byť práve tento systém náhradou za Android a Windows? Zatiaľ o tom nepadlo žiadne tvrdenie ani zo strany spoločnosti Huawei, a tak si budeme musieť počkať na ďalšie nové správy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú