Každý rok sa trh mobilných telefónov rozrastá o nové modely rôznych značiek. Za posledných 10 rokov sme sa mohli stretnúť s obrovským množstvom smartfónov, no len niektoré z nich za sebou zanechali výraznejšiu stopu.
Ešte stále existujú na svete dva tábory, z ktorých jeden sympatizuje s Android smartfónmi a ten druhý naopak so smartfónmi značky Apple. Na sociálnych sieťach či rôznych fórach sa vedú horúce debaty, ktorý operačný systém je najlepší, no výsledok sa aj tak nikto nedozvie.
Za posledných 10 rokov sa na trhu objavilo množstvo smartfónov, ktoré si našli množstvo fanúšikov hlavne pre svoje špecifikácie. Nájdeme však aj také, ktoré si budeme pamäť z dôvodu rôznych zaujímavostí či kontroverzií. Pozri si výber tých najzaujímavejších smartfónov za poslednú dekádu.
HTC Google Nexus One
Ide o prvý smartfón Nexus od spoločnosti Google, ktorý vyrobila známa firma HTC. Do predaja ho uviedli v januári 2010, pričom dostupný bol hlavne v internetovom obchode Google. Zariadenie nebolo blokované na operátora a jeho operačný systém bol v čase uvedenia na trh Android 2.1 Eclair.
Nexus One bol dodávaný s odomykateľným bootloaderom, ktorý umožňoval vývojárom zúčastňovať sa na projekte Android Open Source Project (AOSP). Nexus One dostal aktualizácie až na Android 2.3.6 Gingerbread, pričom neskôr boli vyhotovené ROM tretích strán aj na vyšší Android.
Samsung Galaxy S2
Tento smartfón môžeme pokojne označiť za zariadenie, ktoré položilo základy úspechu pre operačný systém Android. Zariadenie bolo predstavené na podujatí MWC v roku 2011 a jeho operačným systémom bol Android 2.3 Gingerbread, ktorý však bolo možné neskôr aktualizovať na verziu 4.1 Jelly Bean.
V tomto prípade ide o jeden z najobľúbenejších smartfónov spoločnosti Samsung, ktorý v tom čase priniesol všetko, čo používateľ potreboval. Nechýbal veľký AMOLED displej, 8 MPx fotoaparát, množstvo aplikácií a výkonný čipset Exynos, ktorý sa v zariadeniach Samsung objavuje dodnes.
Nokia Lumia 1020
Spoločnosť Nokia predstavila svoje zariadenie v júli 2013 na podujatí v New Yorku. Operačným systémom bol Windows Phone 8, ktorý nepatril medzi veľmi obľúbené operačné systémy a časom sa s jeho používaním prestalo. Nokia sa ale po vzore predchádzajúceho modelu 808 zamerala hlavne na fotografickú výbavu, ktorá mala pritiahnuť nových zákazníkov.
Telefón totiž disponoval so 41 MPx fotoaparátom s technológiou PureView, optickou stabilizáciou a objektívom od spoločnosti Carl Zeiss. Nokia dostala na svoj smartfón veľmi pozitívne ohlasy od laickej, ale aj odbornej verejnosti, pričom vyzdvihovaný bol práve fotoaparát. Výraznejší úspech však zaznamenaný nebol práve pre operačný systém Windows Phone.
OnePlus One
Zariadenie od tejto čínskej spoločnosti bolo predstavené v apríli 2014. Smartfón bol určený ako priamy konkurent rôznym drahším vlajkovým lodiam, ktorým sa dokázal vyrovnať svojimi parametrami. Navyše bol sprístupnený vývojárom, takže mal podporu mnohých systémov a kernelov.
Zaujímavosťou je, že tento smartfón sa na väčšine trhov predával s operačným systémom Cyanogen OS, pričom zakúpiť si ho zo začiatku bolo možné len na pozvánku, ktoré boli distribuované prostredníctvom niektorých zákazníkov. Neskôr bolo možné smartfón zakúpiť aj bez pozvánky, no len v utorok a v presne stanovenom čase.
iPhone 5
Šiesta generácia populárneho mobilného telefónu iPhone bola predstavená v septembri 2012. Telefón bol vybavený novým konektorom lightning, ktorý v zariadeniach pretrváva dodnes. Navyše iPhone 5 bol prvým smartfónom od spoločnosti Apple s podporou LTE sietí, pričom v balení nechýbali ani slúchadlá EarPods.
Telefón disponoval 4-palcovým LCD displejom, 8 MPx fotoaparátom, čipom A6, operačným systémom iOS 6 a množstvom užitočných funkcií.
Xiaomi Mi MIX
Zaujímavým zariadením bol model Mi MIX od čínskej spoločnosti Xiaomi. Práve tento smartfón dostal Xiaomi na pomyselnú mapu tých najlepších výrobcov sveta. Ide zároveň aj o prvý smartfón s označením „bezrámikový“, aj keď v skutočnosti bezrámikový vôbec nebol. Telo smartfónu bolo vyrobené z keramiky, pričom uhlopriečka displeja dosahovala 6,4-palcov s pomerom strán 17:9. O chod sa staral procesor Snapdragon 821 s operačným systémom Android 7.0.
iPhone X
V poradí 11. generácia smartfónu od Apple bola predstavená v septembri 2017 spolu s iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Americký gigant sa pri predstavení nechal počuť, že toto zariadenie bude udávať smer, akým sa budú uberať iné modely smartfónov ďalších 10 rokov.
Apple sa začal uberať cestou odstraňovania fyzického tlačidla, čoho výsledkom bol práve iPhone X, ktorý môžeme označiť ako prvý smartfón spoločnosti bez charakteristického tlačidla „Home“. Jeho doménou bol OLED displej, ktorý zaberal takmer celú prednú časť, 12 MPx fotoaparát a výkonný čip A11 Bionic.
Samsung Galaxy Fold
O prvý skladací telefón sa postaral kórejský Samsung. Predstavili ho vo februári 2019, pričom vo svete vyvolal obrovské ohlasy. Inovatívny dizajn umožňuje „roztiahnuť“ obrazovku až na veľkosť 7,3-palcov, no neskôr sa ukázalo, že vyhotovenie nie je až také kvalitné ako sa očakávalo. Galaxy Fold sa totiž začal kaziť, za čo si Samsung odniesol zaslúženú kritiku.
Bolo mu vyčítané, že telefón uviedol skôr, ako mal vyriešené všetky problémové súčiastky. V lete bol predaj pozastavený, aby spoločnosť mohla pracovať na jeho nedostatkoch. V septembri bol predaj opäť spustený, pričom Samsung vyhlásil, že predal až milión kusov skladacích smartfónov. Neskôr túto správu dementoval s tým, že nejde o predajné čísla, ale o očakávané čísla.
Huawei Mate X
Huawei predstavil svoj skladací smartfón vo februári 2019 na podujatí MWC ako reakciu na konkurenta od Samsungu. Huawei už od začiatku zdôrazňoval, že jeho riešenie je lepšie ako to od Samsungu, nakoľko displej sa otvára opačným smerom – teda smerom von. Hovorilo sa však, že displej je práve kvôli tomuto riešeniu náchylnejší na poškodenia.
V každom prípade oba smartfóny majú toho veľa spoločného. Ide o prvé skladacie modely, ktoré ukázali možnú budúcnosť smartfónov, oba zaznamenali viacero problémov s konštrukciou a obe sa tiež aktuálne predávajú za astronomické ceny, pričom konkrétne Huawei stojí viac ako 2000 €.
Xiaomi Mi MIX Alpha
Spoločnosť Xiaomi sa opäť postarala o rozruch. Predstavila totiž smartfón, ktorý svojím futuristickým dizajnom zaujal nejedného technologického nadšenca. K dispozícii je displej s veľkosťou 7,92-palcov, ktorého pomer k telu je vyše 180 %. Telefón naviac obsahuje viacero rôznych senzorov, ktoré sa v bežných smartfónoch nevyskytujú.
Túto futuristickú novinku však bude ťažké zohnať, nakoľko sa má vyrobiť len limitovaný počet kusov za cenu, ktorá by mala byť vyššia ako 2 000 €. O dostupnosti však zatiaľ nie sú dostupné žiadne informácie.
Motorola RAZR
V novembri 2019 bol predstavený znovuzrodený model RAZR s vodorovne sklopnou obrazovkou, čím sa odlíšila od už spomenutých modelov Galaxy Fold a Mate X. Model RAZR je inšpirovaná legendárnym „véčkovým“ dizajnom, pričom k dispozícii je až 6,2-palcový ohybný OLED displej.
RAZR poháňa operačný systém Android 9.0 Pie a čipset Snapdragon 710. Z ďalšej výbavy je možné spomenúť napríklad 16 MPx fotoaparát či sekundárny 2,7-palcový displej. Obrazovka je navyše chránená rámom z nehrdzavejúcej ocele. Smartfón má byť dostupný začiatkom tohto roka.
Za posledných 10 rokov bolo predstavených naozaj množstvo smartfónov, no len niektoré z nich sa zapísali do histórie. Rok 2020 nebude iný a od viacerých výrobcov môžeme očakávať nové modely, ktoré budú určite opäť predstavovať len to najlepšie zo súčasných technológií. Nebude prekvapením, ak sa opäť dočkáme zariadenia, ktoré budeme môcť označiť ako „revolučné“.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Google mení vyhľadávanie od základov. Umelá inteligencia bude všade
Apple konečne spustil nový CarPlay. Čoskoro ho dostanú aj Slováci (+PREHĽAD ZMIEN)
TEST: Vymenila som iPhone za najlacnejší Android. Už pri zapnutí prišiel šok, to však nebolo to najhoršie
Samsung predstavil mobil, o ktorom Apple básni už roky. Má však jednu veľkú slabinu
NESMIEŠ PREHLIADNUŤ KVÍZ: Len experti ho dajú na 100 %. Ukáž, že stále poznáš legendárne mobily
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Bežne predpisované lieky dokážu zmenšiť rakovinové nádory. Užívajú ich milióny ľudí
Reprodukčná schopnosť mužov sa za 40 rokov znížila o 60 %. Odborníčka varuje pred tichou epidémiou neplodnosti
Majstrovstvá sveta v hokeji 2029 sa uskutočnia na Slovensku: Svetovú elitu privítame tretíkrát
Jupiter bol kedysi dvakrát väčší než dnes. „To, čo sme objavili, mení celý príbeh vzniku slnečnej sústavy“
Vlhová sa už možno na svah nevráti: „Moje vnútro bolo rozbité na márne kúsky,“ hovorí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Pohoršila svet, ročne „vyrobí“ desaťtisíce detí. Takto funguje mrazivá továreň na ľudí
- Slnko má v našej slnečnej sústave zlé dvojča, skrýva sa a spôsobuje masové vymieranie
- Je presný na 1 mm a nepotrebuje prestávky. Odhalili robota, ktorý pripraví o prácu tisíce ľudí
- Mohla to byť akčná bomba. Rozlúčka s Mission Impossible paradoxne dopláca na svoju najsilnejšiu zbraň
- Slávna značka nabrala druhý dych. Spasili ju elektromobily, zákazníkov kradne hlavne Muskovi
-
- Pohoršila svet, ročne „vyrobí“ desaťtisíce detí. Takto funguje mrazivá továreň na ľudí
- Tisíce ton zlata, medi a striebra. Na hranici dvoch štátov našli najväčší poklad za posledných 30 rokov
- Schwarzenegger sa vracia v plnej paráde. V novinke bozkáva hviezdu Matrixu a zastavuje 3. svetovú vojnu
- Netflix boduje. Pridal najväčšie sci-fi posledných rokov, niektorých ale čaká sklamanie
- Slnko má v našej slnečnej sústave zlé dvojča, skrýva sa a spôsobuje masové vymieranie
-
- Je 5-krát rýchlejšia než zvuk. Nečakaný štát odhalil raketu, ktorá zničí čokoľvek vo vzdialenosti 1 500 km
- Tisíce ton zlata, medi a striebra. Na hranici dvoch štátov našli najväčší poklad za posledných 30 rokov
- Christopher Nolan natočí najväčší film všetkých čias. Urobil vec, ktorej sa doteraz všetci báli
- Pohoršila svet, ročne „vyrobí“ desaťtisíce detí. Takto funguje mrazivá továreň na ľudí
- Nemci urobili prevratný experiment: Ľudské bunky vystavili desaťnásobne silnejšiemu 5G, toto sa s nimi stalo
Trump hrozí Apple clami. iPhony možno zdražejú
Živá legenda Scorsese ako ho nepoznáš: Pripravuje sa veľkolepý päťdielny dokument
Kim Čong-un besnie a hrozí väzením. Pýcha režimu skolabovala pri spustení
Rusi si dovolili na Ukrajinu nechutný manéver. Toto by nemalo ostať bez odpovede
Vedci odhalili baktériu, ktorá požiera nemocničné plasty. Je smrteľná a odolná
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Bežne predpisované lieky dokážu zmenšiť rakovinové nádory. Užívajú ich milióny ľudí
Reprodukčná schopnosť mužov sa za 40 rokov znížila o 60 %. Odborníčka varuje pred tichou epidémiou neplodnosti
Majstrovstvá sveta v hokeji 2029 sa uskutočnia na Slovensku: Svetovú elitu privítame tretíkrát
Jupiter bol kedysi dvakrát väčší než dnes. „To, čo sme objavili, mení celý príbeh vzniku slnečnej sústavy“
Vlhová sa už možno na svah nevráti: „Moje vnútro bolo rozbité na márne kúsky,“ hovorí
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené