Hoci funkcia v hodinkách Apple Watch, ktorá slúži na optickú detekciu príznakov srdcovej arytmie už viacerým ľuďom zachránila život, americký lekár sa so spoločnosťou Apple chce o technológiu súdiť. Inteligentné hodinky v jednej z aplikácií totiž využívajú technológiu, ktorú si doktor z Univerzity v New Yorku dal patentovať už v roku 2006. Ako informoval portál Apple Insider, Dr. Joseph Wiesel tvrdí, že spoločnosť Apple porušuje jeho patent na metódu zisťovania srdcovej arytmie.

Fibrilácia predsiení je srdcová arytmia, spôsobená chaotickými vzruchmi, ktoré sa šíria sa prevodovým systémom predsiení. Dôsledkom toho predsiene strácajú schopnosť prečerpávať a krv nimi do srdcových komôr len pasívne preteká, čo spôsobuje oslabovanie výkonnosti srdca.

Postihuje prevažne starších ľudí, vyskytuje u deviatich percent ľudí vo veku nad 65 rokov. Môže sprevádzať infarkt myokardu, ale aj iné choroby. Dôsledkom pomalého prúdenia krvi v predsieňach sa v krvi môžu vytvoriť krvné zrazeniny, ktoré často upchávajú cievy a môžu viesť k akútnej mozgovej príhode.

Funkcia na detekciu príznakov srdcovej arytmie už viacerým ľuďom zachránila život. Apple

V patente Dr. Wiesela sa hovorí o tom, že metódu fotopletyzmografie môžu pacienti využívať aj v neklinickom prostredí. Apple túto metódu používa vo svojich inteligentných hodinkách Apple Watch. Vďaka tejto technológii dokážu inteligentné hodinky pasívne monitorovať srdcový rytmus a v prípade zistenia spomínanej srdcovej arytmie používateľa upozornia. Obľúbená funkcia zabraňuje nielen nečakaným úmrtiam, ale tiež zvyšuje dopyt po zariadeniach Apple.

Dr. Wiesel spoločnosť Apple o svojom patente informoval v septembri 2017 po vydaní Apple Watch 3. V žalobe sa uvádza, že spoločnosť s ním odmietla rokovať aj napriek tomu, že doktor poskytol podrobné dokumenty o využívaní objavov, ktoré si dal patentovať. V žalobe sa ďalej uvádza, že „spoločnosť Apple z tejto funkcie robí dôležitú súčasť Apple Watch“, ktorá sa používa na zvýšenie dopytu.

Hoci sa doktor nijako nepodieľal na vynáleze diagnostickej technológie v Apple Watch, princíp fungovania rozoberal vo svojom patente. Wiesel sa v rámci tohto súdneho sporu snaží získať autorské honoráre a vymôcť si aj náhradu minulých škôd. Taktiež žiada súd, aby Apple zakázal používať patentovanú technológiu.

Ako ďalej informuje 9to5Mac, Apple sa k prípadu zatiaľ nevyjadril a pravdepodobne tak ani neurobí. Pod vedením Tima Cooka urobilo totiž Apple zo zdravia najvyššiu prioritu.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP