Internet je miestom, kde okrem iného môžeme nájsť množstvo negatívnych prvkov v podobe šikany, posmievania, či rôznych foriem nenávisti. Môže za to do určitej miery anonymita a možnosť skrývať sa pod fiktívnym profilom, ale aj spoločnosť v ktorej žijeme či politická situácia. Prejavy nenávisti sa stupňujú a aj preto začala Polícia Slovenskej republiky konať.

Len nedávno zasiahla celé Slovensko správa o výbuchu plynu v bytovom dome v Prešove, ktorý si zatiaľ vyžiadal 7 ľudských životov a mnohých zranených. Ľudia zostali s minúty na minútu bez svojich najbližších, bez domovov a akéhokoľvek majetku. Slováci sa spojili a postupne sa začali zbierať nielen finančné prostriedky na pomoc týmto rodinám, ale aj materiálne zabezpečenie v podobe potravín, oblečenia či hygienických potrieb.

Aj napriek tomu, že Slováci preukázali istú dávku solidarity, našli sa jedinci, ktorí cez sociálne siete šírili nenávistné prejavy. Tieto formy prejavu sú vo svete známe pod pojmom cyberhate a na našom území môžu naplniť viaceré skutkové podstaty trestných činov alebo priestupkov.

Nenávistný komentár na „bielych ľudí“

V súvislosti s tragickou situáciou v Prešove sa internetom šíril nenávistný komentár dievčaťa, ktoré vyjadrilo radosť nad tým, že medzi obeťami boli „len bieli ľudia“, čo pobúrilo tisíce používateľov na sociálnych sieťach. Status následne ľudia masovo posielali Polícii Slovenskej republiky, ktorá sa ním začala zaoberať.

Často sa stáva, že oba strany útočia na políciu za neriešenie urážok adresované na ich osoby. Polícia však uvádza, že sa zaoberá všetkými prípadmi, pričom nie je možné zverejňovať úplne všetky. Najnovšie ale polícia zverejnila nenávistný status ešte z augusta tohto roka. Nenávistný komentár sa v tomto prípade týkal rómskej menšiny.

Polícia rieši obe strany

Spomínaný nenávistný komentár na adresu Rómov vyšiel autora 200 € a pokuta bola cielená hlavne ako „výchovné“ opatrenie do budúcna. Je však viac než pravdepodobné, že pri opakovanom skutku bude polícia postupovať razantnejšie.

„Odhaľovaním a vyšetrovaním trestných činov extrémizmu sa zaoberá najmä národná protiteroristická (a protiextrémistická) jednotka NAKA. Jej súčasťou je extrémistické skríningové centrum, ktoré primárne vyhľadáva, monitoruje a analyzuje najzávažnejšie prejavy extrémizmu, rasizmu a xenofóbie v rámci kybernetického priestoru,“ uviedol pre FonTech.sk hovorca Prezídia Policajného zboru (PPZ), Michal Slivka.

Pomôže len prevencia a potrestanie

Podobné prípady sa dejú každý rok a nielen u nás, ale na celom svete. Je potrebné si uvedomiť, že sociálne siete toho znesú veľa, no podobné nenávistné delikty môžu podnecovať skupiny ľudí k ďalším prejavom alebo dokonca k fyzickým kontaktom, ktoré sa môžu skončiť tragicky.

Nenávisť do spoločnosti nepatrí, no vždy bude súčasťou aj na sociálnych sieťach a preto sú podobné opatrenia polície a aktivita používateľov potrebná, aby sa podobné prejavy eliminovali. V konečnom dôsledku pomôcť môže len prevencia a potrestanie vinníkov.

Ak však na sociálnej sieti či celkovo internete nachádzaš formy nenávistných prejavov, môžeš ich nahlásiť prostredníctvom mailovej adresy extrem@minv.sk, čo podľa hovorcu PPZ v praxi využíva veľký počet ľudí. Nenávistné príspevky a komentáre sú následne zasielané na preverenie aj od administrátora profilu Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook. Takto doručené informácie analyzujú policajti spomínaného extrémistického skríningového centra.

Podobné prípady vyšetrovala polícia aj v predošlých rokoch

Polícia však nenávistné komentáre riešila na Facebooku aj v minulosti. V roku 2018 vyšetrovala polícia 42 prípadov (37 na sociálnej sieti Facebook) v súvislosti s extrémistickým trestným činom  spáchaným v kybernetickom priestore. V 33 prípadoch bola zverejňovaná predovšetkým pravicovo extrémistická symbolika na internete v podobe prejavov sympatií k nedemokratickým režimom a zverejňovaním zakázaných symbolov.

V 12 prípadoch boli zverejňované agresívne a nenávistné prejavy voči menšinám v diskusných internetových fórach. Počet nie je totožný s celkovým počtom 42 prípadov, keďže v niektorých prípadoch sa páchateľ dopustil viacerých skutkov naraz. V roku 2017 bol počet prípadov spáchaných v kybernetickom priestore vyšší, kedy zo 176 začatých trestných stíhaní išlo o 82 prípadov a z toho 71 pripadalo znova na Facebook.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú