India bola v septembri pripravená prepísať históriu, keď sa po úspešnom štarte rakety Chandrayaan-2 pokúsila pristáť s lunárnym modulom Vikram na Mesiaci. Tesne pred pristátím však došlo ku strate kontaktu s modulom, a vedci sa tak obávali najhoršieho. To najnovšie potvrdila aj samotná vesmírna organizácia ISRO, ktorá v správe priznala, že modul naozaj havaroval. O téme píše Engadget.

Modul po strate kontaktu čakalo tvrdé pristátie

Misia rakety Chandrayaan-2, ktorá mala dopraviť lunárny modul Vikram na Mesiac, mohla z Indie spraviť štvrtú krajinu, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci.

Tento scenár sa však bohužiaľ nenaplnil, pričom prvé obavy prišli krátko pred pristátím modulu v septembri, kedy s ním riadiace stredisko stratilo kontakt. Po vyše dvoch mesiacoch si tak indická vesmírna organizácia ISRO priznala porážku, a oficiálne potvrdila že modul Vikram havaroval neďaleko miesta plánovaného pristátia.

Zobraziť celú galériu (1)
Rover Pragyan na rampe pristávacieho modulu Vikram. Zdroj: ISRO

Podľa správy bola príčinou havárie nadmerné brzdenie modulu počas druhej fázy pristácia, čo odklonilo poslednú brzdiacu fázu od plánovaných parametrov. „V dôsledku toho modul Vikram tvrdo pristál do 500 metrov od plánovaného miesta pristátia.“, uviedol indický minister Jitendra Singh, píše BGR.

Všetky palubné prístroje prítomnej orbitálnej sondy, ktorá úspešne obieha okolo Mesiaca, však stále fungujú, a podľa správy poskytujú vedcom cenné údaje pre výskum.

Táto misia, ktorá stála vesmírnu agentúru takmer 130 miliónov eur, tak napriek nešťastnej situácií ukázala, že India rozhodne patrí medzi technologicky pokročilé krajiny, a v oblasti vesmírneho výskumu má toho ešte veľa pred sebou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP