Opäť pokračujeme našim seriálom o príbehu známych výrobcoch mobilných telefónov. Nedávno sme ti priniesli veľmi zaujímavý článok o spoločnosti Siemens a tentokrát sa pozrieme na amerického výrobcu Motorola. Väčšinou sa v našom seriáli zameriavame na výrobcov, ktorí zažívali veľké úspechy, až napokon padli na dno, no tentokrát ide o výrobcu, ktorý sa na trhu drží až dodnes.

Začiatky spoločnosti Motorola siahajú až do roku 1928, kedy bola bratmi Paulom a Josephom Galvinovcami, v americkom Chicagu založená spoločnosť Galvin Manufacturing Corporation. Vôbec prvým produktom spoločnosti bol menič napätia, ktorý slúžil na zapojenie batériových rádií do elektrickej siete.

V roku 1930 bol predstavený prvý produkt pod značkou Motorola, pričom išlo o vysielačky, ktoré používali hlavne policajti v štáte Illinois. V ďalšom období sa spoločnosť Galvin Manufacturing Corporation zaoberala výrobou rádiovej technológie, ktorú využívala polícia. Na trh pre spotrebiteľov vstúpila Motorola v roku 1937. O desať rokov neskôr sa spoločnosť premenovala na Motorola, Inc, pričom v rovnakom roku bol predstavený aj televízor VK71, ktorého sa predalo vyše 100 tisíc kusov.

Vývojové centrum a prvý telefón

V roku 1949 otvorila spoločnosť Motorola výskumné a vývojové centrum vo Phoenixe v štáte Arizona, ktoré bolo vybavené zariadením za 1,5 milióna dolárov. Od roku 1955 v ňom vyrábala tranzistory. Na začiatku roka 1970 Motorola vyvinula svoj prvý mikroprocesor MC6800 a o tri roky neskôr oznámila plány na výstavbu nového závodu na výrobu integrovaných obvodov CMOS v meste Austin v Texase.

V roku 1973 boli predstavené prvé prenosné mobilné telefóny Motorola DynaTAC, ktoré však neboli dostupné pre komerčných používateľov. Tento telefón bol dostupný až v roku 1984, pričom išlo o model Motorola DynaTAC 8000x. Telefonovať bolo možné približne 30 minút a jeho cena bola necelých 4 tisíc dolárov.

V roku 1994 patril Motorole až 60 % trhový podiel, pričom v ďalších rokoch klesol až o 35 %, vďaka neskorému zareagovaniu na príchod nových technológií. Motorola však mala viacero úspechov, pričom stojí aj za prvým vyklápacím telefónom. Tým sa stal v roku 1996 telefón Motorola StarTAC, ktorý bol u zákazníkov veľmi obľúbený.

Obrovský bankrot zapísaný v histórii

Ešte v roku 1956 sa po otcovej smrti stal prezidentom spoločnosti Robert W. Galvin, ktorý stál za udalosťou, ktorá sa navždy zapísala do histórie Spojených štátov amerických. V roku 1998 sa totiž plánovalo so zavedením bezdrôtového signálu pomocou vesmírneho satelitu. V tom istom roku bol cez túto sieť uskutočnený prvý hovor, no technologické požiadavky boli až príliš vysoké.

Projekt s názvom Iridium aj vďaka nedostatku finančných prostriedkov po pár mesiacoch skrachoval, čo sa negatívne podpísalo na dobrom mene spoločnosti Motorola. Tento projekt je dokonca považovaný za jeden z najväčších omylov a bankrotov v dejinách USA.

V roku 1999 Motorola založila dcérsku spoločnosť ON Semiconductor so sídlom vo Phoenixe, ktorá začala vyrábať vlastné analógové a digitálne integrované obvody. Koncom 90. rokov mala Motorola najviac zamestnancov vo svojej histórii, pričom počet sa zastavil na čísle 150 tisíc. V tom období prišiel na pozíciu riaditeľa syn Roberta Galvina, Christopher, ktorý však po neúspešnom ťažení po šiestich rokoch firmu opustil.

Legendárne „véčko“ a nedostatočné prispôsobenie trhu

Medzitým sa však v roku 2000 stala z Motoroly prvá spoločnosť, ktorá začala s testovaním 700 MHz vysokorýchlostného dátového systému pre záchranné zložky. V roku 2003 sa na trhu objavil ďalší vyklápací telefón Motorola A760 s podporou OS Linux a technológie JAVA. V rovnakom roku bol predstavený aj ďalší vyklápací telefón Motorola RAZR V3, pričom označenie RAZR sa časom stalo ikonickým pre vyklápacie telefóny Motorola.

Zobraziť celú galériu (6)
Eduardo Moreira/YouTube

V nasledujúcich rokoch pribúdali ďalšie telefóny z ktorých žiadny nezaznamenal výraznejší úspech. Veľkým problémom spoločnosti Motorola však bola nízka flexibilita z ktorej pramenilo nedostatočne prispôsobenie sa trhu a jej konkurencii, ktorá už pripravovala revolučné novinky s ktorými dokázala pritiahnuť zákazníkov na svoju stranu. Koniec koncov, toto je veľmi podobný scenár ako pri mnohých ďalších značkách o ktorých sme písali.

V roku 2008 Motorola predstavila zaujímavé riešenie telefónov z rady Aura R1, ktoré sa líšili kruhovým displejom a krytom, ktorý bolo možné pootočiť až o 180 stupňov. V tom istom roku sa z Motoroly stala vôbec prvá spoločnosť na svete, ktorá predstavila vlastnú LTE sieť v pásme 700 MHz. O rok neskôr sa Motorola zaradila medzi ďalších výrobcov, ktorí mali vo svojich zariadeniach operačný systém Android.

Prvým zariadením s Androidom bol smartfón Motorola Droid, ktorý disponoval aj výsuvnou QWERTY klávesnicou. Neskôr v roku 2010 bol predstavený model Droid X so 4,3 palcovým displejom, slotom na microSD karty, 8 MPx fotoaparátom s duálnym LED bleskom, či operačným systémom Android 2.1. Začiatkom roka 2011 bol predstavený aj prvý tablet Motorola XOOM s 10,1 palcovým displejom, 5 MPx fotoaparátom, 1 GB pamäťou RAM a operačným systémom Android 3.0.

V roku 2011 boli okrem ďalších tabletov predstavené aj modely z radu RAZR s operačným systémom Android. Modely RAZR sa  vyznačovali predovšetkým elegantným dizajnom a veľmi tenkou hrúbkou, pričom išlo o veľmi obľúbené modely tejto značky.

Rozdelenie a akvizícia spoločnosťou Google

V roku 2011 sa Motorola rozdelila na dve spoločnosti. V auguste 2011  oznámila spoločnosť Google kúpu spoločnosti Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolárov. Google kupoval Motorolu predovšetkým na posilnenie portfólia patentov spoločnosti Google, nakoľko Motorola vlastnila vyše 17 000 patentov, pričom ďalších 7 500 čakalo na schválenie.

Generálnym riaditeľom sa po akvizícii stal Dennis Woodside. O rok neskôr prišlo k prepúšťaniu, pričom o prácu prišlo okolo 4 000 zamestnancov. Motorola Solutions sa aj naďalej venovala vývoju a výrobe policajných rádií, čítačiek čiarových kódov, vysielačiek, či iných bezdrôtových zariadení.

Od roku 2012 sa Motorola začala venovať predovšetkým výrobe dostupných smartfónov strednej triedy. Prišli modely ako Defy, či vyklápačka Motorola Gleam. O rok neskôr bol predstavený model Motorola Droid Ultra, ktorý bol vyrobený z kevlaru, čím sa mal stať veľmi odolným. Droid Ultra mal 5-palcový Super AMOLED displej, 2 GB pamäť RAM, 10 MPx fotoparát s LED bleskom a operačný systém Android 4.2 Jelly Bean.

Na jeseň 2013 rozvírila mediálne vody spolupráca Motoroly so spoločnosťou Phoneblocks s ich projektom Ara. V tomto prípade šlo o zaujímavú myšlienku vyskladania si mobilného telefónu ľubovoľne podľa seba, vďaka rôznym modulom. Rok na to predstavila Motorola aj inteligentné hodinky Moto 360 s operačným systémom Android Wear. Toto bol potrebný krok, nakoľko už viaceré konkurenčné značky disponovali svojimi vlastnými hodinkami.

Vstup Lenovo na americký trh

Vlastníctvo Googlu pomohlo k miernemu posilneniu trhového podielu. Môže za to aj fakt, že spoločnosť sa zamerala na výrobu veľmi kvalitných smartfónov nižších tried za prijateľné ceny. V roku 2014 sa však Google rozhodol, že Motorola Mobility predá čínskej technologickej spoločnosti Lenovo za 2,91 miliardy dolárov.

Kúpa Motoroly bola z hľadiska Lenova logickým krokom, nakoľko sa už dlhšie pokúšalo vstúpiť na americký trh. Pôvodne chcelo kúpiť spoločnosť Black Berry o ktorej sme taktiež písali v samostatnom článku, no kanadská vláda tento úmysel zablokovala, kvôli obavám o národnú bezpečnosť. Po kúpe Motoroly spoločnosťou Lenovo ostalo aj naďalej hlavné sídlo v Chicagu, no prezidentom sa stal Liu Jun.

Pod Lenovom prišlo v nasledujúcich rokoch k predstaveniu viacerých rôznych modelov z rady X, či Z, no predstavené boli aj nové inteligentné hodinky MOTO. Je potrebné spomenúť, že zariadenia sa aj naďalej objavujú pod značkou Motorola, pričom v Číne a niektorých ďalších krajinách sú dostupné aj zariadenia pod značkou Lenovo.

Podobný osud ako pri iných značkách, no so šťastnejším koncom

Aktuálne sa v dobrom slova zmysle Motorola „utrhla z reťaze“, nakoľko predstavuje nové smartfóny pomerne veľmi často. Aktuálne sa jej pozornosť sústreďuje na modely z radu ONE, pričom boli postupne predstavené One Action, One Vision, One Zoom, či One Macro, ktoré cielia hlavne na mladšiu generáciu zákazníkov. Zaujímavosťou je, že každý smartfón sa špecializuje na určitú oblasť fotografovania.

Len pred pár dňami Motorola šokovala predstavením legendárnej vyklápačky Motorola RAZR s ohybným displejom, operačným systémom Android 9 Pie a cenovkou na úrovni 1 700 €, pričom predávať sa bude aj u nás na Slovensku.

Motorola Mobility a Motorola Solutions sú samostatné spoločnosti, pričom Solutions sa v súčasnosti zameriava na vývoj a výrobu telekomunikačných služieb a zariadení, predovšetkým pre vládne agentúry a veľké firmy. Motorola Mobility sa aj naďalej zameriava na výrobu smartfónov, pričom jej veľmi pomohla akvizícia spoločnosťou Google a neskôr aj Lenova.

V oboch prípadoch ide o silné firmy s bohatou históriou, know-how a veľkým rozpočtom. Ak by k prípadným obchodom neprišlo, tak je veľmi pravdepodobné, že by z Motoroly ostala „len“ firma, ktorá by sa venovala sieťam a iným telekomunikačným produktom, prípadne by úplne skrachovala.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP