Huawei už od augusta bojuje voči sankciám zo strany USA, čo mu obmedzilo prístup ku Google službám. Hoci už stihol avizovať prácu na novom systéme HarmonyOS, v budúcnosti bude hlavným cieľom náhrada Google služieb.

Huawei sa aktuálne nachádza v pozícii, v ktorej musí svoje kroky ohľadom budúcnosti zvažovať veľmi dôsledne. Najväčší problém, ktorý giganta sužuje, sú sankcie zo strany USA. Tie obmedzujú jeho schopnosť obchodovať s americkými spoločnosťami ako je napríklad Google. Hoci mu prístup k Androidu ako otvorenej platforme operačného systému nebol odoprený, jeho najväčšou trieskou v päte sú práve Google služby.

Zobraziť celú galériu (2)
Huawei Mate 30 Pro / Zdroj: Youtube / GSMArena

Huawei tento zákaz najviac postihol v prípade smartfónov Mate 30 a Mate 30 Pro, ktoré prišli na trh bez predinštalovaných Google služieb. Gigant už skôr ohlásil, že voči Googlu bojovať nechce, ale ak bude musieť, vytiahne svoj operačný systém HarmonyOS. Druhou alternatívou, ktorú môže Huawei využiť, je jeho alternatívny obchod s aplikáciami AppGallery, ktorý by Google služby nahradil.

Huawei tak skoro HarmonyOS neprinesie

Ako však informuje portál GSM Arena, Joy Tan, prezident pre globálne média a komunikáciu spoločnosti Huawei, pre čínsky portál MyDriver potvrdil, že Huawei sa v rámci blízkej budúcnosti bude naďalej sústrediť na Android vo svojich nasledujúcich telefónoch. Netreba preto očakávať, že Huawei čoskoro nasadí HarmonyOS na trh.

Situácia je totižto oveľa komplikovanejšia. Podľa Tana prechod na nový konkurencieschopný operačný systém vyžaduje niekoľkoročnú prácu a získanie si dôvery zákazníka. Predsa len, podľa štatistík spoločnosti Statista, až 88 % smartfónov naprieč celým svetom funguje na Androide.

Sústrediť sa bude na náhradu Google služieb

Zmena na nový systém tak nemusí vyhovovať každému, zvlášť ak by nebol skutočne pripravený a konkurencieschopný. Huawei preto v najbližších modeloch ako je P40 a Mate 40 ponechá operačný systém Android. Bude sa ale skôr zameriavať na náhradu spomínaných Google služieb. Už v rámci modelov Mate 30 / 30 Pro prišiel s náhradou Google Play Obchodu v podobe AppGallery.

Zobraziť celú galériu (2)
Google služby nebude ľahké nahradiť. používatelia naprieč celým svetom si na ich funkcionalitu a všadeprítomnosť už priveľmi zvykli. Zdroj: Screenshot/ Google Play Obchod/Dávid Hrabčák

Napriek tomu však pred ním stojí neľahká úloha. Hoci Huawei dokáže poskytnúť svoje vlastné alternatívne aplikácie k Gmailu, Mapám či prehliadaču Chrome, zo začiatku pravdepodobne neposkytnú až takú funkcionalitu, na akú sme u Googlu zvyknutí. Ďalším problémom je práve obchod AppGallery, ktorým chce Huawei nahradiť Obchod Play.

Nahradiť Google Play Obchod nebude ľahká úloha

Zatiaľ čo alternatívy k aplikáciám Google služieb je možné nahradiť, Obchod Play nebude taký ľahký oriešok. Poskytuje totižto obrovské množstvo aplikácií známych či neznámych vývojárov, ktoré dodávajú ďalšiu funkcionalitu smartfónom. Aby bol obchod AppGallery konkurencieschopný, musel by presvedčiť a motivovať množstvo vývojárov tretích strán, aby svoje aplikácie doň umiestnili.

Zobraziť celú galériu (2)
Ak chce obchod AppGallery konkurovať Google Play Obchodu, musí vývojárov správne motivovať. Na tento účel už mal údajne vyčleniť jednu miliardu dolárov. Zdroj: Huawei

Huawei tak vyhodnotil cestu náhrady Google služieb ako schodnejšiu cestu. Rýchle a nepremyslené nasadenie systému HarmonyOS by mu totižto v zabehnutom svete Androidu a iOS nemusel vyjsť. V najbližších smartfónoch ako sú Huawei P40, Mate 40 a Honor View 30 tak nájdeme stále Android, hoci bude ešte určitú chvíľu trvať, kým alternatívy Google služieb získajú svoju plnú funkcionalitu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú