Ako informuje Techcrunch, práve v rámci realizácie projektu Starlink vesmírna agentúra  Elona Muska požiadala o povolenie vypustiť do vesmíru ďalších 30,000 satelitov. 

Dôvod? Zodpovedná príprava na spustenie projektu Starlink. „Dopyt po rýchlom a spoľahlivom internete na celom svete rastie mimoriadne rýchlo a týka sa hlavne tých, ktorí pripojenie nemajú vôbec, alebo je pre nich príliš drahé alebo nespoľahlivé. SpaceX podniká kroky, ako sa zodpovedne postaviť k celkovej kapacite a hustote siete Starlink a zároveň uspokojiť rastúci počet zákazníkov a ich potreby,“ uvádza sa v oficiálnej správe spoločnosti.

Zobraziť celú galériu (0)
Satelity Starlink pripravené na let do vesmíru na palube opakovane použiteľnej rakety Falcon 9. Zdroj: starlink.com

Spoločnosť už pritom dostala povolenie na vypustenie 12,000 satelitov, s ich prevádzkou začala v máji tohto roka. Či sa jej podarí presadiť aj ďalšiu žiadosť rozhodne až Medzinárodná telekomunikčná únia, ktorá sa vecou bude zaoberať. Podľa odhadov bolo do vesmíru doposiaľ vypustených 8,000 objektov, v prípade schválenia ambiciózneho plánu by bol SpaceX v podobnom meradle jednoznačným lídrom a „majiteľom“ nízkeho orbitu Zeme. To samozrejme vzbudzuje otázky v zatiaľ neprebádanej oblasti – regulácie vesmíru.

V prípade, že spoločnosti bude udelené povolenie na prevádzku požadovaného množstva satelitov, neznamená to, že do vesmíru sa v priebehu roka razom dostane 30,000 nových satelitov. SpaceX naopak informuje, že svoju sieť chce budovať postupne a do vesmíru má napríklad budúci rok v pláne vypustiť len niekoľko stoviek z nich. Ostatné majú nateraz predstavovať rezervy na pokrytie rastúceho dopytu, prípadne umožnia spoločnosti vedieť pružne reagovať na vzniknuté situácie.

Ako informuje Spacenews, satelity sú navrhnuté na prevádzku od 328 až po 580 kilometrov nad Zemou, teda na jej nízkom orbite. Spoločnosť zároveň uvádza, že v satelitoch majú byť zabudované automatizované systémy zabraňujúce zrážkam, technológia odklonenia od orbitu a pokročilé zdieľanie informácií o orbitálnych trasách. Zároveň ubezpečuje, že všetky satelity spĺňajú alebo prevyšujú platné priemyselné normy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú