Lety do vesmíru nie sú len o SpaceX. Fenomenálne plány má aj Bezos či Branson
Vesmírnym projektom sa nevenujú len národné agentúry, ale aj súkromné firmy, ako napríklad SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezosa, či Relativity Space Tima Ellisa a Jordana Noona. Každá z firiem má svoju vlastnú víziu a ciele, ktoré sú v niektorých prípadoch viac než odvážne.
Najznámejšia súkromná spoločnosť, ktorá pracuje na mnohých vesmírnych projektoch, je jednoznačne SpaceX. Založil ju vizionár Elon Musk, ktorý je zároveň majiteľom a spoluzakladateľom mnohých ďalších spoločností.
Kolonizácia Marsu a výlet automobilu
SpaceX a Elon Musk majú za sebou pomerne úspešnú históriu, počas ktorej sa toho veľa zmenilo. Už dlhodobo je jasný zámer Elona Muska kolonizovať Mars a dostať naň prvých ľudí. Tento jeho sen sa mu však postupne začína napĺňať, nakoľko len nedávno predstavil detaily prvých letov. Na tento účel má poslúžiť raketa Starship, o ktorej sme písali aj v samostatnom článku.
Elon Musk verí, že sa mu podarí prvých ľudí dostať na Mars do roku 2024. Pred dosiahnutím Marsu plánuje ešte SpaceX otestovať svoj systém na lunárnej obežnej dráhe. SpaceX sa dokonca stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá dodáva náklad do ISS. Podpísanú má dokonca aj zmluvu s NASA na prepravu ľudí na medzinárodnú stanicu ISS.
S raketami Falcon 9 a Falcon Heavy SpaceX dosiahol tiež mnoho úspechov. Napríklad, Falcon 9 prvýkrát úspešne vstúpila do atmosféry a vertikálne pristála. V roku 2018 sme mohli byť, naopak, svedkami letu rakety Falcon Heavy, ktorá vo svojich útrobách mala maketu automobilu Tesla Roadster.
Cestovná kancelária pre bohatých
Spoločnosť Blue Origin založil známy miliardár a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos ešte v roku 2000. Cieľom tejto spoločnosti je poskytnúť súkromným osobám prístup do vesmíru. Ide o niečo podobné, ako v prípade SpaceX, no rozdiel je v tom, že Blue Origin má pôsobiť skôr ako cestovná kancelária a SpaceX sa zameriava skôr na vedecký výskum.
Blue Origin vyvinul opakovane použiteľnú raketu s názvom New Shepard, ktorá už bola viackrát úspešne vypustená. Jeff Bezos verí, že vesmírne cestovanie je najlepším spôsobom ďalšieho rozvoja technológií. Medzi hlavné ciele spoločnosti Blue Origin patrí predovšetkým zníženie nákladov na cestovanie do vesmíru a zvýšenie bezpečnosti, informuje Earth.
S príchodom novej rakety New Glenn prišla zmluva s viacerými menšími spoločnosťami, ktoré rakety využívajú na vypúšťanie satelitov. Medzi ďalšie projekty tejto spoločnosti patrí napríklad vývoj raketového motora, ktorý plánuje spoločnosť predávať ďalším firmám, ktoré vyrábajú rakety.
Tiež sa už dlhšie pracuje na vývoji mesačného pristávacieho modulu Blue Moon, o ktorom sa zatiaľ príliš nehovorí, no uvažuje sa nad tým, že môže súvisieť s pripravovanou misiou na Mesiaci, ktorú bude zabezpečovať agentúra NASA.
Projekt ďalšieho miliardára s nešťastnou skúškou
Virgin Galactic je spoločnosť známeho miliardára Richarda Bransona, založená ešte v roku 2004. Cieľ tejto firmy je podobný, ako v prípade Blue Origin. Ide o kozmickú cestovnú kanceláriu, ktorá bude vysielať ľudí do vesmíru. Pôvodný plán bol uskutočniť prvý let už v roku 2009, no kvôli rôznym prekážkam sa tak nestalo.
V roku 2014 sa spoločnosť pokúsila vyskúšať svoju kozmickú loď, no skončilo sa to veľkým nešťastím. Loď havarovala, pričom túto udalosť neprežil pilot. Na základe toho sa začali šíriť obavy o bezpečnosť týchto letov.
V minulom roku spoločnosť Virgin Galactic uviedla na trh svoju novú loď Space Ship Two, ktorej sa úspešne podarilo dosiahnuť 56 kilometrov nad zemským povrchom.
Bol to znak, že aj Virgin Galactic sa posúva vpred a čoskoro môžeme byť svedkami jej prvých komerčných letov do vesmíru. Koniec koncov, na let čaká okolo 680 zákazníkov, ktorí už stihli zaplatiť po 200-tisíc dolárov.
Startup s revolučnou 3D tlačiarňou
Startup Relativity Space, zakladateľov Tima Ellisa a Jordana Noona, sa špecializuje na výrobu viacerých častí vesmírnych rakiet pomocou 3D tlače. Prvý zo zakladateľov pracoval dva roky na palivových článkoch 3D tlače v spoločnosti Blue Origin, druhý, naopak, pracoval pri Elonovi Muskovi v SpaceX na palivových článkoch lode Dragon.
Firma si sama vyvinula vlastnú výrobnú linku na tlač z kovu, čoho výsledkom by mala byť raketa Terran 1, ktorá bude zložená len zo 730 súčiastok, pričom iné rakety ich potrebujú v desiatkach tisícoch.
Spoločnosť vyvíja celú raketu úplne od nuly, od motorov až po všetky technológie. Výsledkom má byť raketa, ktorá bude bezpečnejšia, lacnejšia a navyše jej výroba bude oveľa rýchlejšia. Relativity Space sa bude sústreďovať na vynášanie malých satelitov na nízku obežnú dráhu, uvádza CNN.
Startup získal tiež partnerstvo s NASA, ktorá mu dáva právo na využívanie Stennis Space Center po dobu dvadsiatich rokov, kde môže testovať motory a stavať rakety. V Los Angeles sa, naopak, nachádza hlavná časť celého startupu, takzvaný Stargate.
Ide o prvú 3D tlačiareň na kov, ktorá funguje v autonómnom režime. Na výrobu rakety sú použité špeciálne kovové hmoty, ktoré si firma sama vyrába, pričom raketa môže byť vyrobená už za 60 dní od začatia tlače. Podľa zakladateľov ide o najväčšiu 3D tlačiareň svojho druhu na svete.
Raketa Terran 1 by mala prvýkrát letieť už v roku 2021, pričom dlhodobým cieľom je zamieriť na planétu Mars. Tam sa chce startup spolupodieľať na budovaní ľudskej kolónie, takže ide v podstate o podobný zámer, aký má Elon Musk so svojím SpaceX.
Veľmi nákladné, no obdivuhodné
Je obdivuhodné, čo všetko je možné v dnešnej dobe vyvinúť a vyprodukovať. Ešte obdivuhodnejšie bude, ak sa niektoré zo spomínaných plánov aj podarí zrealizovať bez nešťastných udalostí. V každom prípade už teraz môžeme povedať, že aj vesmírne projekty zažívajú z pohľadu technológií obrovský posun vpred.
Vesmírne projekty sú však finančne neskutočne nákladné a rádovo sa investície pohybujú v miliardách dolárov. Našťastie sa nájde dostatok investorov, ktorí patria medzi nadšencov a dokážu takéto projekty finančne podporiť.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
V aute ho majú desaťtisíce Slovákov. Ak zneužiješ obľúbené zariadenie, riskuješ masívnu pokutu
Obrovská hanba pre Rusko. Zbraň propagandy za miliardy sa po 35 rokoch zmení na vrak
Koniec batérií sa blíži. Vedci vyvíjajú technológie, ktoré efektívne uložia vyrobenú energiu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Rusko pripravuje masívny útok, ktorý má definitívne ukončiť vojnu na Ukrajine. Analytici varujú pred následkami
Bežná potravina chráni mozog pred demenciou. Vedci objavili ideálnu dennú dávku
Silné búrky sa valia na Slovensko: SHMÚ varuje pred lokálnymi záplavami a vetrom (PREDPOVEĎ)
Skutočný vek ľudského tela určuje prekvapivý orgán. Môžeš byť mladší, ako ukazuje tvoj rodný list
Žena skončila na pokraji zlyhania pečene po užívaní obľúbeného bylinného doplnku. Vedci dvíhajú varovný prst
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Slováci tajne dovážajú smartfóny z Ázie za stovky eur lacnejšie. Prečo sa im to oplatí a ako škodia operátorom?
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- V takýto návrat nikto nedúfal. Jeden z najlepších seriálov sa vracia a zbiera brutálne ohlasy
-
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- Záhadný kameň v Egypte nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté 5000 rokov
- Sci-fi „kladivo“ je realitou. Nová zbraň Západu desí nepriateľov, nemajú proti nej šancu
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
Zlomový krok v energetike. Od ruských palív sa úplne odstrihneme
Vedci potvrdili, čo zachraňuje najviac životov pri epidémiách. Funguje to až v 99 % prípadov
Trump mení stratégiu: Zbrane pre Ukrajinu pôjdu cez NATO, voči Rusku chystá zásadné vyhlásenie
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP