2G GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM)
3G HSDPA: 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
4G LTE: 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 46, 48, 66(1700/2100)
Rýchlosti: HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps
162,3 x 77,1 × 7,9 mm, 198 g
6,8" Dynamic AMOLED, pomer strán 19:9, QHD+ rozlíšenie (3040 x 1440 pixelov), 498 ppi
8-jadrový Exynos 9825 (7 nm)
12 GB
Android 9.0 (Pie) s nadstavbou One UI
256 GB/ 512 GB
Zadný: Ultraširokouhlý: 16 MP (F2.2) Hlavný: 12MP (F1.5&F2.4) Teleobjektív: 12MP (F2.1) Teleobjektiv DepthVision
Predný: 10 MP (F2.2) AF
Ďalšie funkcie: AF, DUAL OIS, Live Focus Video, Super Steady video, audio zoom, HDR 10+
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NFC, USB Type-C
4 300 mAh, Bezdrôtové zdieľanie energie, Super rýchle nabíjanie, Rýchle bezdrôtové nabíjanie 2.0
Akcelerometer, Barometer, Ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, Gyroskop, Geomagnetický senzor, Hallov senzor, Snímač tepu, RGB svetelný senzor, Senzor priblíženia
Séria Galaxy Note bola vždy symbolom niečoho viac. Niečoho, čo smartfónový svet vždy definuje na nejaké ďalšie obdobie. Nový Galaxy Note10 nie je výnimkou a v mnohých smeroch ľudí zaskočil, našťastie, vo väčšine prípadov príjemne a pozitívne.
Poprvýkrát sme sa dočkali dvoch veľkostných verzií, žiaľ, prišli o 3,5 mm audio jack, displej má dieru vo vrchnej časti a v neposlednom rade Note10 je tým najpraktickejším smartfónom, aký kedy niekto vyrobil. Ak je toto niekomu málo, nemal by smartfóny používať vôbec. Dnes ti Note10+ predstavím v trochu netradičnejšej recenzii, kde sa zameriame len na tie kľúčové atribúty a to, čo robí z nového TOP modelu Samsungu (takmer) dokonalý smartfón.
Displej s „dierou“ v brutálne luxusnom tele
Asi nie je vôbec prekvapivé, že Note10, a po novom aj väčší Note10+, pokračujú v tom najvyššom štandarde a hliníkové telo v kombinácii so sklenenými partiami nemožno zaradiť nikam inam ako na špičku smartfónového sveta. 151.0 x 71.8 x 7.9 mm v prípade Note10 a 162.3 x 77.2 x 7.9 mm pre Note10+ sú už rozmery hodné do väčších rúk, avšak vďaka novému Infinity-O displeju s malým kruhovým výsekom vo vrchnej časti, je používanie skutočne príjemné a vôbec mi neprekážali. Smartfón príjemne padne do ruky a rámiky po okrajoch sú také tenké, že až som sa bál, aby mi nevypadol z rúk.
Ako som už teda spomínal vyššie, telo Note10+ je vyrobené z hliníka, ktorý má na povrchu lesklú textúru. V rukách sa riadne šmýka, na to si určite treba dávať veľký pozor. Veľkou novinkou je tiež premiestnenie ovládacích tlačidiel zo stále, podľa môjho názoru, praktickejšej pravej strany na ľavú a chvíľu trvá, kým si človek zvykne na toto nové rozloženie.
Zmizlo tiež Bixby tlačidlo, ktoré je softvérovo zakomponované do vypínacieho tlačidla, keďže po dlhšom stlačení sa otvorí práve kontroverzný inteligentný asistent Samsungu. Našťastie sa táto možnosť dá v nastaveniach vypnúť a nastaviť, aby sa po dlhšom stlačení vyrolovala klasická ponuka vypnutia.
Najväčší kameň úrazu pre mnohých je u Note10-ky absencia 3.5 mm audio jacku. O to náročnejšie je prijať tento fakt, že v balení sa dokonca nenachádza ani redukcia z Type-C na 3.5 mm jack. Budeš si ju musieť dokúpiť. Ak sa detailnejšie pozrieme na kraje zariadenia, ten spodný okupuje už len USB Type-C konektor pre nabíjanie, jeden zo stereo reproduktorov a samozrejme legendárne pero S-Pen. Na vrchu je situovaný hybridný slot pre microSD kartu (maximálna kapacita 1 TB) a SIM kartu alebo slot pre dve SIM karty.
Poteší aj prítomnosť stereoreproduktorov, z ktorých jeden je na spodnej strane a druhý je vo vrchnej časti ako hovorový. Kombináciou týchto prvkov a spolupráce Samsungu s AKG vznikne stereo Dolby Atmos, ktoré hravo prekoná možno aj všetky smartfóny na trhu v tomto smere. Vychádzajúci zvuk je skutočne výborný a v mnohých predčí aj reproduktory drahších notebookov. Za takto odvedenú prácu si Samsung zaslúži veľký palec hore!
6,8-palcová Quad HD+ nádhera
Obrovským ťahúňom v prípade Samsungu je displej. Bavíme sa až o 6,8-palcovej „ozrute“ s QHD+ rozlíšením, ktoré má 3040 x 1440 pixelov. Displej je v každom smere perfektný a nemožno mu vytknúť nič. Absolútne nič! Má navyše aj certifikáciu HDR10+, celkovú jemnosť 498 ppi či maximálnu svietivosť ohromných 1200 nitov.
Pod displejom sa tiež nachádza špičkový ultrazvukový skener odtlačkov prstov, ktorý je dokonca rýchlejší ako v Galaxy S10 a rozhodne je aj spoľahlivejší. Samsung teda v tomto smere spravil ďalší minoritný pokrok, ktorý je však pri používaní rozhodne cítiť. Voči optickým ekvivalentom mnohých konkurentov je navyše toto riešenie stále o niekoľko úrovní prepracovanejšie.
S-Pen so 40 m dosahom
Nadstavba OneUI je už veľmi dobre známa niekoľko mesiacov a v podstate nič až tak revolučné sa tu nezmenilo. Pri takto veľkých displejoch je najcennejšou vlastnosťou najmä orientácia celého prostredia do spodnej časti, aby bolo ovládanie pohodlnejšie. Note10 spolupracuje s Androidom 9 Pie a vzhľadom k 12 GB RAM, 256 GB úložisku či procesoru Exynos s 8 jadrami nemožno hovoriť o ničom inom ako o perfektnom používateľskom zážitku bez sekania či spomalených animácií.
Všetko bežalo bez problémov a pri náročnom multitaskingu bolo najviac cítiť poriadnu porciu operačnej pamäte. O aktualizácie sa netreba báť a počas používania už Samsung stihol jednu aktualizáciu odoslať, v ktorej bolo niekoľko drobných opráv a predovšetkým nová bezpečnostná záplata na august.
Bolo by zbytočne sa zameriavať na všetky vlastnosti, a tak som vybral len tie, ktoré sa podľa môjho názoru hodia pri používaní najviac a počas viac ako týždňového testovania som si ich obľúbil najviac. Tzv. bočný displej je možno na prvý pohľad zbytočná funkcia, no rýchle skratky aplikácií, kontaktov, počasia / kompasu či rýchle otvorenie dvoch aplikácií na jednej obrazovke súčasne dokážu signifikantne vylepšiť zážitok z používania.
Plánované zapnutie nočného režimu je vítaným doplnkom navyše a veľmi sa mi osvedčilo aj nastavenie odomknutia tvárou, ktoré je síce menej bezpečné ako odtlačok prsta, no je neporovnateľne rýchlejšie pri dennodennom používaní.
Rozhodne odporúčam používať aj Always on Display, ktorý prešiel miernymi úpravami, pribudlo niekoľko možností prispôsobenia (zmena farby hodiniek, štýl písma, zobrazované informácie) či možnosť posunutím do strán zobraziť napríklad aj prehrávač hudby, a to bez nutnosti rozsvietiť displej.
Môžeš si dokonca nastaviť funkciu duálneho komunikátora, ktorá zabezpečí, aby si mohol mať v populárnych četovacích aplikáciách dva oddelené účty. Poďme sa však už venovať tomu slávnemu S-Pen, pre ktoré si mnohí sériu Note kupujú.
Stále veľmi praktické inteligentné pero
S-Pen v Note10 prišiel opäť s vylepšeniami najmä po softvérovej stránke. Hardvérovo sa nič nezmenilo a opäť tu teda máme „pero“, ktoré vysunieš zo spodnej časti smartfónu a aby ti to inteligentné pero evokovalo v ruke pero klasické, vrchná časť je stále „klikateľná“.
Stlačením tlačidla na spodnej časti, kde máš zvyčajne svoj palec, vyvoláš kontextovú ponuku na inteligentné funkcie, ako rýchle vytváranie poznámok, inteligentný screenshot obrazovky či písanie na obrazovku, no vieš si tiež pridať, aby táto kontextová ponuka obsahovala rýchle skratky na tebou zvolené aplikácie.
Písanie na obrazovku je užitočné najmä vtedy, keď si chceš rýchlo niečo zapísať najmä na uzamykacej obrazovke. V aplikácii poznámok sa potom dá písaný text pretvoriť priamo na digitálnu formu a môžeš prehľadávať zápisky priamo cez vyhľadávač v aplikácii.
Milým doplnkom sú tzv. AR kresby, ktoré umožňujú v reálnom čase nakresliť si napríklad na seba cez selfie fotoaparát okuliare.
Najkomplexnejší fotoaparát sveta
Samsung inovoval aj v oblasti fotoaparát, kde sa oproti minuloročnému Note9 dostalo až na 4 fotoaparáty. Hlavný objektív disponuje 12 MPx rozlíšením a premenlivou clonou f/1.5 a f/2.4, pričom ultra širokouhlý snímač dostal 16 MPx, clonu f/2.2 a do tretice je v hlavnom púzdre fotoaparátu 12 MPx teleobjektív s clonou f/2.1. Vedľa nich sa potom nachádza prisvetľovacia LED dióda a štvrtý fotoaparát, známy ako ToF (Time of Flight) senzor pre meranie hĺbky záberu.
Už na pohľad skvelé technické špecifikácie prezrádzajú, že fotografická stránka Galaxy Note10+ je jedinečná. O tom som sa presvedčil aj počas testovania, kde ma kvality objektívov neprestávali udivovať a s čistým svedomím môžem povedať, že ide o jeden z najlepších fotoaparátov v dnešných smartfónoch. Vytknúť mu musím azda len fotenie v noci, kde má stále navrch Huawei P30 Pro.
Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze
Výbornú prácu odvádza fotoaparát aj v „bokeh“ režime, kedy je objekt alebo fotografovaná osoba vytiahnutá do popredia do najmenších detailov a nestávalo sa, aby boli na fotografií rozmazané aj ďalšie časti ako okuliare a podobne. Tu vidno naozaj výrazný posun vpred z hľadiska umelej inteligencie, ktorá má na starosti vykresľovanie.
Jednou z ďalších mnou oceňovaných predností fotoaparátu tejto vlajkovej lode je aj režim stabilizácie fotoaparátu, ktorý je podobný ako v novej akčnej kamere GoPro.
Po jeho zapnutí som totiž dokázal vytvoriť stabilizované videá s perfektným a neroztraseným obrazom. Kvalita režimu je natoľko vysoká, že sa môže na prvý pohľad zdať, akoby boli videá natáčané pomocou gimbalu. Samsung však nezabudol na „bokeh“ efekt ani pri videách, kde som ho mohol využiť a upravovať priamo počas nahrávania.
Majiteľ takéhoto smartfónu si však obľúbi aj ovládanie perom S-Pen, ktoré ponúka pre kontrolu aplikácie fotoaparátu niekoľko gest. Priblížiť záber je tak možné len jednoduchým krúžením. Prepínanie medzi predným a zadným fotoaparátom potom prebieha potiahnutím pera vo vzduchu zhora nadol, no nechýba ani diaľková spúšť, kedy je fotografia vytvorená po stlačení tlačidla pera S-Pen. Ďalšou užitočnou fičúrou je v dobe sociálnych sietí aj možnosť priameho pridávania fotografií z fotoaparátu na Instagram.
Jednoducho povedané, Samsungu sa podarilo vytvoriť špičkový fotoaparát, ktorý momentálne nemá medzi smartfónmi konkurenciu a dokáže zhotoviť neuveriteľne kvalitné fotografie a videá. Túto pozitívnu vlastnosť potom dopĺňa rad skvelých funkcií, medzi ktoré samozrejme nechýba ani umelá inteligencia a ďalšie možnosti pre ešte príjemnejšie a pohodlnejšie fotografovanie pomocou Galaxy Note10+.
Jednodňový pracant
Samsung Galaxy Note10+ má 4300 mAh batériu, čo je vzhľadom k obrovskému displeju a porcii nadupaného hardvéru adekvátna kapacita. Počas môjho používania, ktoré zahŕňalo neustále pripojenie na WiFi či dáta, prezeranie sociálnych sietí, hodinu streamovania hudby a vybavenie zopár emailov vystačilo na 1 celý deň prevádzky a na konci dňa mi ešte ostalo okolo 30 % kapacity. Tento výsledok považujem za pomerne slušný a potvrdzuje, že deň plnohodnotného používania s prehľadom zvládne.
Pri menšom Note10 by som však už bol skeptickejší, keďže 3500 mAh batéria je citeľne menšia kapacita a pre náročných používateľov to môže byť až priveľmi skromná kombinácia so 6,3-palcovým displejom FullHD+ displejom a špičkovým hardvérom.
Je niečo, čo by som vôbec zmenil?
Samsung Galaxy Note10+ je aktuálny kráľ všetkých smartfónov a aj keď sa naň akokoľvek kriticky pozriem, neviem nájsť nič, čo by totálne znehodnotilo tento kus perfektne poskladaných elementov. Možno by som mu mohol vytknúť zlé umiestnenie ovládacích tlačidiel, na môj vkus už trochu priveľké rozmery, no vždy sú to len subjektívne negatíva, ktoré sa u iných nemusia vôbec prejaviť. Vo všeobecnosti ho možno považovať za najkomplexnejší model na trhu, ktorý ponúka to najlepšie z každej oblasti.
Už pri Note9 som si hovoril, že Samsung nemá veľmi veľký priestor na zlepšenia v hlavných vlastnostiach, no predstavenie tohto modelu ma na moje „nešťastie“ vyviedlo z omylu. Veľa ľudí sa ma taktiež pýtalo, či by som im odporučil výmenu z Galaxy S10 / S10+.
Tu by som bol podľa môjho názoru opatrnejší a ak nutne nevyžaduješ S-Pen, väčší displej a najvýkonnejší hardvér na trhu, 90 % Note 10-ky ti dokáže poskytnúť aj S10-ka a hlavne za podstatne menej peňazí. Aj pri fotoaparáte sa evolučný posun nejak výrazne nedotkol kvality, čiže aj v tomto smere dostaneš pri týchto dvoch smartfónoch takmer rovnaké výsledky.
Aby som to teda zhrnul, Samsung Galaxy Note10+ považujem za aktuálne najlepší smartfón a bude to mať ťažké Huawei Mate 30 Pro aj všetky tohtoročné iPhony, aby dokázali prekonať takto vyšperkovaný kúsok. Pre mňa to však stále dokonalý smartfón nie je. Len takmer!
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Tieto veci v recenziách nenájdeš. 11 mesiacov som testoval najlepší robotický vysávač na Slovensku
Kritici nešetria chválou. Akčná novinka s hviezdnym obsadením mení pravidlá špionážnych filmov
EXKLUZÍVNE: Videli sme celú druhú sériu The Last of Us. Toto o nej musíš vedieť skôr, než si ju pustíš
ChatGPT dostal obrovské vylepšenie. Táto nová funkcia prepisuje pravidlá hry (+test)
Špičkový mobil nemusí stáť 1000 €. Nový Pixel ti za polovičnú cenu dá úplne všetko a má len jednu chybu (RECENZIA)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Mladá vodička zrazila muža na priechode pre chodcov, na mieste ho oživujú záchranné zložky
„Len sa uč a budeš sa mať dobre“ už neplatí: Generácia Z mení pohľad na peniaze a nebojí sa riskovať, hovorí odborník (ROZHOVOR)
Transakčná daň „nie je pre všetkých“: Ministerstvo financií zverejnilo zoznam účtov, na ktoré sa nevzťahuje
Putin chce zničiť západ: „Urobí to v troch krokoch, šanca na vojnu medzi Ruskom a NATO je vysoká,“ tvrdí historik
Klasika slovenskej kuchyne je „zdravým pokladom“. Chráni črevá a podporuje trávenie
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- Tieto veci v recenziách nenájdeš. 11 mesiacov som testoval najlepší robotický vysávač na Slovensku
- Bez „tankovania“ vydrží 10 rokov. Chystá sa veľký zvrat, lode dostanú pohon budúcnosti
- Zostrelili UFO a kruto za to zaplatili. 23 sovietskych vojakov podľa CIA postihol desivý osud
-
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 9 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Posledný klinec do rakvy spaľovákov? Nová batéria je o 80 % ľahšia a prakticky nestráca kapacitu
- Zostrelili UFO a kruto za to zaplatili. 23 sovietskych vojakov podľa CIA postihol desivý osud
-
- Tento typ pohonu je definitívne obrovský emisný podvod. Potvrdila to ďalšia štúdia
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- EÚ chystá veľkú zmenu. Tisíce Slovákov prídu o vodičák
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- Čech si poriadne zavaril. Elektromobil nabíjal zo zásuvky v spoločnej garáži, účet za elektrinu susedov šokoval
Ceny stúpli, no obsah zabodoval. Netflix prekonal očakávania analytikov
Sci-fi technológiu zo Star Treku premenili na realitu. Vyvinuli hologramy, ktoré cítiš v rukách
Zabudni na rebríček TOP 10. Netflix ti prečíta myšlienky a ukáže, čo máš rád
Ministerstvo školstva pripravuje veľkú zmenu. Slovenskí študenti absolvujú elektronickú skúšku dospelosti
Rusko posiela Nemecku jasný odkaz. Rakety Taurus môžu všetko zmeniť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Mladá vodička zrazila muža na priechode pre chodcov, na mieste ho oživujú záchranné zložky
„Len sa uč a budeš sa mať dobre“ už neplatí: Generácia Z mení pohľad na peniaze a nebojí sa riskovať, hovorí odborník (ROZHOVOR)
Transakčná daň „nie je pre všetkých“: Ministerstvo financií zverejnilo zoznam účtov, na ktoré sa nevzťahuje
Putin chce zničiť západ: „Urobí to v troch krokoch, šanca na vojnu medzi Ruskom a NATO je vysoká,“ tvrdí historik
Klasika slovenskej kuchyne je „zdravým pokladom“. Chráni črevá a podporuje trávenie
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené