Vedci z Univerzity v kalifornskom San Diegu vyvinuli unikátnu aplikáciu, ktorá dokáže v priebehu pár sekúnd odhaliť skimmer na zariadení, do ktorého vkladáš svoju platobnú kartu.

Skimmer je väčšinou kus hardvéru, ktorý sa tvári ako súčasť bankomatu alebo iného zariadenia slúžiaceho na platenie kartou. Tento nelegálny hardvér využívajú kriminálnici, aby od svojich obetí získali údaje z karty, a to v podobe čísla karty a PIN kódu. Tie môžu následne zneužiť či ďalej predať. Ako však informoval portál Gizmodo, kriminálnici to budú mať odteraz oveľa ťažšie vďaka aplikácii, ktorá dokáže tieto zariadenia veľmi rýchlo detegovať.

Väčšina skimmerov funguje na jednoduchom princípe. Zlodej si z neho uložené dáta sťahuje bezdrôtovo pomocou Bluetooth alebo WiFi. Bezdrôtové pripojenie však vytvára určité vlny, ktoré sa dajú pri použití správnych algoritmov detegovať. Presne to robí aj aplikácia s názvom Bluetana. So smartfónom s touto aplikáciou sa stačí jednoducho priblížiť k zariadeniu, ktoré chce daná osoba preveriť. Následne, v priebehu pár sekúnd, dokáže aplikácia rozoznať, či sa na bankomate alebo inom zariadení nachádza skimmer.

Zobraziť celú galériu (3)
Flickr/UC San Diego Jacobs School of Engineering

Portál TechCrunch uvádza, že vývojári pomocou tejto aplikácie otestovali 1185 čerpacích staníc naprieč šiestimi americkými štátmi. Aplikácia dokázala odhaliť až 64 skimmerov založených na posielaní údajov cez Bluetooth. Niektoré z nich boli dokonca údajne v prevádzke viac ako pol roka. Takéto zariadenie sa dá vytvoriť za približne 20 €, pričom prostredníctvom neho vie kriminálnik prísť niekedy až k niekoľkým tisíckam eur. Všetko však záleží od toho, ako dlho, a na akom mieste je skimmer umiestnený.

Zobraziť celú galériu (3)
Flickr/UC San Diego Jacobs School of Engineering, Aplikácia Bluetana dokáže detekovať skimmer na zariadení pre platobné karty

Aplikácia Bluetana dokonca zaujala aj Americkú tajnú službu, s ktorou vývojári spolupracujú. Hlavným cieľom je, aby sa aplikácia stala verejnou, a teda aby ju mohol používať ktokoľvek. Tým ale vzniká problém, že by sa k nej mohli dostať aj kriminálnici, ktorí by tak mohli nájsť jej slabé miesta a následne ich využiť na ďalšiu trestnú činnosť.

Aplikácia sa ale v blízkej dobe dostane k správcom čerpacích staníc v USA, ktorí si tak budú môcť svoje prístroje bezplatne a rýchlo skontrolovať.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP