Nová vedecká štúdia zaoberajúca sa liečbou rakoviny prsníka, sa javí, že by skutočne mohla fungovať. Vedcom sa tak poradilo premeniť rakovinové bunky na bunky tukové len za pomoci liekov. 

Ako píše ScienceAlert, nová metóda pri liečbe rakoviny prsníka sa javí ako veľmi úspešná. Všetko je zatiaľ iba vo fáze testovania, no u myší s implementovanými bunkami ľudskej rakoviny prsníka sa im poradilo drvivú väčšinu takýchto buniek premeniť na tuk. Všetky bunky úplne nezničili, no premenené tukové bunky sa už naspäť nezmenili a tým pádom vedci zabránili ďalšiemu rozširovaniu metastáz.

Tento proces premeny buniek nazývaný aj EMT (epitelový mezenchymálny prechod) funguje na podobnom princípe ako naše červené krvinky. Napríklad, keď si porežeš prst, červené krvinky sa v tekutej forme začnú na mieste rany meniť na pevnú formu, čím sa ti vytvára chrasta. Rakovinové bunky sú tiež kvapalné bunky, ktoré sa pomocou látky trametinib dokážu premeniť na bunky tukové, ktoré sú pevnejšieho skupenstva.

Pozitívnou správou je, že látku už schválil aj úrad pre potraviny a liečivá, takže ju bude možné čoskoro začať testovať na ľudských pacientoch trpiacich touto zákernou chorobou. Tím vedcov navyše skúša, či je možné túto terapiu kombinovať s chemoterapiou a či sa dá uplatniť aj pri iných typoch rakoviny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú