Čínu môžeme považovať za krajinu mnohých tvári či nekonečných možností. Okrem skvelých vedcov či technologických gigantov však disponuje aj skvelými nápadmi či riešeniami v oblasti medicíny. Príkladom toho je startup Qihan Biotech, ktorý sa začal zaoberať transplantáciou orgánov, na ktorú získal sumu 20 miliónov dolárov. Nejedná sa však o ľudské orgány, ale orgány z ošípaných či iných zvierat, informuje Bloomberg.

Takáto forma transplantácie, v rámci ktorej dochádza k používaniu živočíšnych tkanív na náhradu poškodených ľudských tkanív býva označovaná ako xenotransplantácia. Prvotné záznamy o xenotransplantácii v Európe siahajú až do 16. storočia, no až v súčasnosti sa táto téma stáva čoraz diskutovanejšou.

Viaceré problémy

Potrebou transplantácie živočísnych orgánov sa začali zaoberať čínski vedci hneď z viacerých dôvodov. Tým hlavným je dlhotrvajúci problém krajiny, ktorým je stárnuca populácia a čoraz väčší dopyt po náhradných orgánoch. Najnovšie odhady hovoria o tom, že v Číne je ročne približne 300 000 pacientov čakajúcich na orgány, no na druhej strane len niečo málo cez 10 000 vhodných darcov. Ďalším problémom je taktiež aj sprísnenie pravidiel transplantácie či korupcia v krajine.

Revolučnú technológiu na úpravu génov, ktorá vedcom poskytla možnosť vykonávať špecifické zmeny v DNA ľudí, zvierat či rastlín vyvinuli americkí vedci v rámci výskumu Crispr už v roku 2000. Spojené štáty americké však podliehajú oveľa prísnejším normám či pravidlám, ktoré sa týkajú nielen laboratórií či vedcov, ale aj samotných zvierat. Práve to prináša Číne väčšiu šancu na pokrok v tejto oblasti, v rámci ktorého sa taktiež podieľa na výskumnom programe Crispr.

Nenechaj si ujsť
Čína sa vyhráža sankciami voči ďalšej svetovej mocnosti, ak bude brániť Huawei pri výstavbe 5G

„Beh na dlhú trať“

Hlavný problém pri transplantácii zvieracích orgánov dlhé roky predstavovali vírusy génov, ktoré by mohli nakaziť človeka. To sa však vedcom v rámci spomínaného programu podarilo vyriešiť už v roku 2015, čím sa znova znížili obavy z xenotransplantácie. Tento typ transplantácie však stále nie je bežným a vedci z USA či Južnej Kórei sa momentálne zaoberajú ďalšími možnými komplikáciami, ktorých testovanie na ľudskom tele začne už v budúcom roku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú