Elektronické cigarety #2: Protichodné výsledky štúdií vnukajú ľuďom rozličné informácie
Elektronické cigarety #2: Protichodné výsledky štúdií vnukajú ľuďom rozličné informácie
V prvej časti nášho nového seriálu o elektronických cigaretách sme si predstavili históriu, ktorá nás doviedla od klasického fajčenia cigariet až k vapovaniu. Tentoraz sa pokúsime objektívnym okom pozrieť na to, či sú elektronické cigarety skutočne zdravšou alternatívou ku klasickej cigarete a čo hovoria o vplyve vapovania na organizmus štúdie.
Už v minulej časti sme čo-to načrtli o cigaretách a miliardovom biznise, ktorý sa okolo fajčenia točí. Veľké korporáty, či už tabakové alebo dokonca zdravotnícke, sa v snahe o udržanie svojho biznisu s cigaretami a zdravotníckymi preparátmi, akými sú nikotínové náplaste a podobne, snažili popierať rôzne štúdie. V snahe zachovať svoj biznis boli schopné vytvárať a financovať štúdie, ktoré by vniesli do sveta vapovania rozkol a pochybnosti o ich účinku na organizmus človeka.
V snahe zdiskreditovať jednu z najlepších náhrad za klasické cigarety sa im podarilo vo viacerých krajinách elektronické cigarety zakázať s odvolaním na to, že elektronické cigarety obsahujú nikotín. Na druhej strane však máme plné výklady voľne predajných cigariet či náhradných nikotínových zdravotníckych výrobkov, ktoré zakázané nie sú.
V tejto časti sa teda pokúsime čo najobjektívnejšie pozrieť na to, čo hovoria o vapovaní vedecké štúdie a aké sú ich závery o jeho vplyve na zdravie človeka a organizmus. V tomto smere nám môže veľmi pomôcť štúdia s názvom „Systematické preskúmanie účinkov elektronických cigariet na zdravie“ , ktorú spravili vedeckí pracovníci z Dánska.
Vo svojej štúdii sa zaoberali efektom fajčenia elektronických cigariet na zdravie človeka a ich závery sú naozaj zaujímavé. Na základe preskúmania 76 rôznych štúdií zistili, že v 36% z nich mali autori konflikt záujmov, pričom výsledky väčšiny z nich boli nekonzistentné a kontradiktívne. Mnoho z nich vyvodilo závery na základe zdroja financovania výskumu.
Z dôvodu chýbajúceho dlhodobého výskumu a často aj nesprávnych metodologických postupov neboli autori schopní vyniesť rozhodujúci verdikt či je, alebo nie je vapovanie úplne bezpečné. Lepší pohľad na celú vec nám prinesú zistenia dánskych autorov na základe jednotlivých štúdií.
Vyberaj si správne, kvalitné a overené e-liquidy
Zo záverov viacerých štúdii vyplýva, že dôležitý je tiež správny výber e-liquidov. Práve tie niektorí výrobcovia označujú nesprávne a chybne, prípadne zavádzajú pri popise obsiahnutých látok. Tie vo väčšine tvorí propylénglykol spolu s nikotínom a príchuťami, pričom isté vzorky obsahujú aj glycerín. V niektorých liquidoch boli zistené aj škodlivé látky ako jemné a ultrajemné častice, cytotoxicity, škodlivé kovy či karcinogénne nitrozamíny špecifické pre tabak a karbonyly.
V tomto prípade je však potrebné uviesť, že pri zisteniach škodlivých látok v obsahu e-liquidov boli štúdie nejednotné. Niektoré zistili vysokú koncentráciu škodlivých látok, ktorá bola údajne taká vysoká ako v prípade klasickej cigarety a v niektorých prípadoch dokonca vyššia. Väčšinové množstvo štúdií ale zistilo nízke alebo len stopové hladiny koncentrácie škodlivých látok.
Jedna zo štúdií dokonca uviedla, že pri nastavení vysokých hodnôt výkonu batérie sa odparuje z e-liquidu viac škodlivín. V iných prípadoch rozhodovala samotná príchuť e-liquidu, kde niektoré arómy, ako napríklad škorica, mali silné cytotoxické účinky. Ako však autori štúdie podotýkajú, mnohé štúdie testovali len vybrané e-liquidy a nezobrali do úvahy širšiu variabilitu výberu iných značiek. Napriek tomu na základe týchto záverov radíme pri vapovaní vyberať si e-liquidy so zvýšenou pozornosťou.
Ako je na tom vplyv vapovania na organizmus človeka? Štúdie sú nejednotné
Pokiaľ ide o vplyv vapovania na organizmus, pľúca sú primárnym cieľovým orgánom. Experimentálne štúdie zistili po veľmi krátkodobej expozícii účinky, ktoré pripomínajú obštrukčné účinky pozorované pri klasickom fajčení, aj keď vplyv vapovania na funkciu pľúc bol menší ako pri fajčení. Viaceré štúdie sa v pozorovaní vplyvu vapovania na pľúca rozchádzajú.
Niektoré zistili, že krátkodobé vapovanie nevyvolalo významné zníženie pľúcnych funkcií, približne polovicu toho, čo bolo pozorované pri fajčení. Iné zas hovoria, že krátkodobé vapovanie bolo spojené so zvýšeným prietokovým odporom vzduchu, aj keď boli pľúcne funkcie hodnotené spirometriou považované za normálne.
Štúdia zahŕňajúca zdravých dobrovoľníkov, ako aj pacientov s astmou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc tiež ukázala, že 10 minút vapingu spôsobilo okamžitú významnú obštrukciu dýchacích ciest. To je napríklad v kontraste s retrospektívnym spätným pohľadom a subjektívnym zlepšením astmy iných štúdií.
Ak sa pozrieme na vplyv vapingu na srdce a kardiovaskulárny systém, niektoré hlásia po krátkodobom vapingu zvýšený srdečný tep a diastolický krvný tlak. Naopak, iné štúdie zas nepotvrdili žiadne zvýšenie srdečného tepu alebo tlaku, ale zistili zvýšenie saturácie kyslíkom. Iná zasa vyhodnocovala dlhodobých používateľov elektronických cigariet a zistila mierne zvýšenie diastolického krvného tlaku, ale žiadny účinok na srdcové funkcie.
Najstupídnejšia štúdia vôbec?
Jedna z množstva rôznych štúdií sa však odvoláva na svoje výsledky publikované v časopise Journal of Criminal Justice, podľa ktorých je vaping, teda fajčenie elektronických cigariet, úzko spojené s podnecovaním násilia v rôznych formách. „V niektorých prípadoch je vaping spojený s vyšším rizikom delikvencie ako iné tradičné substancie,“ píše sa v úvode. Na štúdii pracovali univerzity v Texase a San Antóniu, ktoré skutočne prišli s takýmto záverom. Otvára teda vapovanie dvere do sveta kriminality a násilia? Rozhodne nie. Spojenie tejto alternatívy za klasické cigarety s kriminálnym správaním subjektov je teda nanajvýš nevhodné.
Podobne by totiž mohli štúdie pokojne spojiť kriminalitu s pitím vody alebo zvaliť vinu u kriminálnikov fajčiarov na cigarety. Pri tomto skúmaní sa pritom autori sústredili na malé množstvo školákov. Jedným z ďalších záverov štúdie je, že „na potlačenie tohto nebezpečného nového trendu v drogách sú potrebné politické a metodické iniciatívy.“ Týmto spôsobom tak štúdia zároveň prepája vaping s užívaním drog. Isteže, nikotín je vysokonávoková, avšak povolená látka, ktorá je jednou z hlavných príčin fajčenia u vyše 1 miliardy ľudí.
Jeho účinky sú však neporovnateľné s prípadmi užívania marihuany, kokaínu a iných drog. Patrí táto štúdia len medzi ďalšie, ktoré sa snažia uškodiť elektronickým cigaretám? Vzhľadom na vyvodené závery je odpoveď viac než jasná. Nie je totiž na mieste spájať vapovanie s bitkami v školách, nosením zbraní do škôl, rozkrádaním majetku či podobnými delikvenciami. Takéto porušovanie zákona totiž závisí od jednotlivcov a vaping nemá čo dočinenia s ovplyvňovaním ich myslenia a chovania, ktoré by viedlo ku kriminalite.
Je teda vaping nebezpečný, alebo naopak bezpečný?
Na túto otázku je ťažké odpovedať. Ako si môžeš všimnúť v predchádzajúcich riadkoch, mnohé štúdie sa vo svojich záveroch rozchádzajú a sú kontradiktívne, čo naznačili už aj dánski vedci vo svojom výskume. Za takéto zistenia a závery je zodpovedný faktor financovania štúdií a tiež zaujatosť ich autorov. Väčšina štúdií ale vychádza v prospech vapingu a jeho vplyvu na zdravie.
Považovať vaping za úplne zdravý spôsob fajčenia nie je až také múdre. Napriek jeho rastu však stále platí, že najlepším riešením celého problému je prestať s fajčením nadobro. Aby bolo v tejto otázke jasno, je potrebný dlhodobý výskum a hlavne nezaujatosť jeho autorov. Môžeme sa ale zhodnúť v tom, že ide o určite zdravšiu alternatívu ku klasickému fajčeniu, ktorá už pomohla množstvu tuhých fajčiarov zbaviť sa tabakovej cigarety. Aký je tvoj názor na vaping a jeho vplyv?
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Nová generácia všetko zmení. Číňania vylepšujú batérie EV extrémnym tempom, začnú s masovou výrobou
Vodíkový pohon je v slepej uličke. Američania narazili na jeho hlavný problém, ich plán zlyhal
Historická misia sa podarila. Sonda NASA prežila prelet Slnkom, teraz ju však čaká krutý koniec
Problémy Tesly pokračujú. Cybertruck sa znovu ocitol v plameňoch, vznietil sa kľúčový komponent
Revolúcia virtuálnej reality aj vyhubenie rakoviny. TOP 5 technológií, ktoré v roku 2025 zmenia svet
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Legendárny košický štadión nahradí nákupný raj. Známy nábytkársky gigant investuje desiatky miliónov
Túto sumu už nepresiahne. Analytici predikujú, kde a prečo sa zastaví rast Bitcoinu
Najmrazivejšie ráno tejto zimy: Slováci sa zobudili do -19 °C. Meteorológovia odporúčajú zostať doma (PREDPOVEĎ)
Brutálne praktiky na Telegrame: Tisíce mužov si v skupinách radia, ako ubližovať ženám
Nová reforma v Nemecku núti poberateľov dávok pracovať. 502 eur mesačne už nedostanú len tak
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené