Udalosti posledných týždňov v Hong Kongu vyvrcholili po tom, čo chcela tamojšia vláda zaviesť zákon o vydávaní občanov do Číny. V júni sa v uliciach mesta vláde postavilo vyše 1 milión obyvateľov, informoval The New York Times. Demonštranti sa v uliciach bránili pred identifikáciou ich tvárí lasermi, ktoré poškodzujú kamerový systém, ale aj sprejmi a ďalšími prostriedkami, pričom odhaľujú aj identity miestnych policajtov.

Čínska vláda je vo svete nechválne známa kvôli intenzívnemu sledovaniu ľudí a nasadzovaniu modernej techniky do ulíc miest v rôznych regiónoch, ktoré majú za úlohu identifikovať tváre ľudí. Práve takéto technológie s využitím umelej inteligencie dokážu značne obmedziť anonymitu a súkromie obyvateľov krajiny, ktorým sa však ale nepáčil ani návrh zákona tamojšej vlády. Hong Kong chcel totiž schváliť zákon, ktorý by umožnil vydať kriminálnikov do pevninskej časti Číny.

Demonštranti sa vydali do boja s políciou

Orgány v Hong Kongu začali agresívne uplatňovať sledovacie technológie, ktoré majú odhaliť identitu ľudí v uliciach, kde sú nainštalované špeciálne kamery s rozpoznávaním tváre. Popritom majú úrady zbierať aj ďalšie biometrické údaje, aj keď nie je presne jasné, k čomu ich skutočne potrebujú. Jednou z možností je však sledovanie demonštrantov, ktorých dokáže polícia rýchlo vypátrať práve na základe zachytených záberov, no kvôli eskalácii konfliktov už policajti nenosia ani identifikačné čísla.

Nenechaj si ujsť
Sledovanie ľudí v Číne šokovalo svet. Najnovšie sa chystá odmeňovať a trestať obyvateľov

Len prednedávnom bol pritom zatknutý jeden z demonštrantov, ktorý bol administrátorom skupiny na sociálnej sieti Telegram. Postupy policajných zložiek sú podľa mnohých ľudí stále agresívnejšie a identifikačné čísla nenosia preto, aby ich v prípade prekročenia právomocí nebolo možné nahlásiť. Demonštranti však berú veci do svojich rúk a na internete už vytvorili skupinu „Dadfindboy“, ktorá sa stala prostriedkom pre zverejňovanie fotografií členov rodín policajtov.

Súkromie a anonymita sa stáva minulosťou

V skupine s 50 000 členmi sa pritom objavujú viaceré násilné príspevky, ktoré bývajú tiež kreslené, no zdá sa, že zatiaľ nevyvolali násilné reakcie, informuje Gizmodo. Jeden z demonštrantov dokonca vytvoril algoritmus, ktorí spáruje publikované fotografie s fotkami policajtov, ktorí sa už neidentifikujú pomocou čísla. Popritom však demonštranti bojujú v uliciach aj proti sledovacej technike a kamery, ktoré dokážu rozpoznávať tváre, oslepujú lasermi či sprejmi. Mnohí sa ale obávajú použiť aj kreditné karty, ktoré by pri platbách mohla polícia vystopovať.

Práve pomocou sledovacích nástrojov, kreditných kariet a ďalších systémov sa môžu úrady dostať k bohatému zdroju dát, ktoré jej majú napomôcť pri odhaľovaní demonštrantov a ich identifikácii. Vláda sa však ani po silných protestoch nevzdáva. Hoci je Hong Kong súčasťou Číny, uplatňuje svoje vlastné pravidlá a práve presadzovaný zákon by mohol narušiť autonómnosť a pripraviť obyvateľov aj o niektoré základné práva, vrátane slobody prejavu, informuje CNN.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú