Veľký úspech vedcov z Univerzity v Arkansase. Ako informuje Futurism, úspešne sa im podarilo otestovať laserovú technológiu, ktorá dokáže vystopovať rakovinotvorné bunky a zabiť ich. A to všetko zvonku kože.

Rakovina bola a vždy bude veľmi závažná choroba, s ktorou súperia nie len pacienti, ale aj ich rodinný blízki. Kým niektoré druhy sa liečia vcelku úspešne, tie ostatné majú vopred daný scenár. Každá nová pomoc v tejto oblasti je tak veľmi vítaná a zdá sa, že pacientom postihnutých touto zákernou chorobou svitá na lepšie časy.

Až 1000-krát citlivejšia metóda

Zámerom tohto procesu je zabiť rakovinotvorné bunky skôr, než začnú tvoriť metastázy. Laser funguje tak, že osvetľuje kožu človeka alebo zvieraťa, pričom melanómové bunky sa mierne zahrejú, kvôli ich tmavému pigmentu, melatonínu. Nakoniec absorbujú oveľa viac tepelnej energie, až dôjde k ich kolapsu. Výsledky sú pritom veľmi sľubné. U jedného pacienta zničili 96 % nádorových buniek, a to ešte predtým, než laser dosiahol maximálny výkon.

Pixabay

USA Today informuje, že test bol vykonaný na 19 zdravých a 28 chorých pacientov. Nádorové bunky pritom boli detegované už za 10 sekúnd a ich množstvo v priebehu hodiny výrazne kleslo. Laser ich ničil bez toho, aby vyvolával nejaké vedľajšie účinky. Test je pritom až 1000x citlivejším, než doteraz používané metódy.

Záruka vyliečenia tu nie je

Aj keď sa vedcom podarilo zničiť väčšinu rakovinotvorných buniek, nepodarilo sa im pacienta úplne vylúčiť. Nie je však vylúčené, že by to táto metóda nakoniec mohla dosiahnuť. V súčasnosti však dokáže výrazne spomaliť priebeh choroby a pacientovi tak predĺžiť dĺžku života. Bohužiaľ, doteraz nebola zverejnená žiadna informácia o tom, že sa táto laserová metóda dostane aj do bežnej praxe onkologických pracovísk. Dúfajme, že sa tak stane už čoskoro a aj na Slovensku, hoci je naše zdravotníctvo v stave v akom je.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú