Vedcom z univerzity v Illionois sa podaril významný objav, kedy pomocou nanočastíc zlata bohatého na elektróny vytvorili umelú fotosyntézu. 

Fotosyntéza je jeden z najdôležitejších procesov na Zemi. Vďaka nej rastliny za pomoci svetla, vody a oxidu uhličitého vytvárajú kyslík, ktorý je pre život ne Zemi nevyhnutný. O to dôležitejší je tento proces pri pomyslení, ako rýchlo sa zvyšuje tvorba oxidu uhličitého a ako rýchlo mizne vegetácia. Umelý proces by to však mohol nahradiť, pričom to dokáže bez prítomnosti chlorofylu – informuje univerzita na svojich stránkach.

Nástroj na boj s klimatickými zmenami

Namiesto chlorofylu sa využívajú nanočastice zlata, ktoré pôsobia ako katalyzátor pri chemickej reakcii fotosyntézy. Tieto malé častice dokážu absorbovať viditeľné svetlo a prenášať foto-excitované protóny a elektróny. Cieľom je produkovať skvapalniteľné uhľovodíky z prebytky CO2 a slnečného svitu.

Sungju Yu, Jain Lab at University of Illinois at Urbana-Champaign

Tie sú ako palivo ideálne, nakoľko sú ľahšie, bezpečnejšie a hospodárnejšie ako bežný plyn. To by nám mohlo pomôcť vytvoriť zdroj energie, ktorý by bol v podstate nevyčerpateľný a mohol by poháňať bez problémov aj autá – informuje portál Science Alert.

Fred Zwicky

Zároveň by sa týmto spôsobom pomohlo znížiť koncentráciu CO2 v ovzduší a hoci klimatické zmeny už nedokážeme zastaviť, môžme týmto spôsobom zmierniť aspoň ich následky. Či sa tento spôsob vôbec dostane do reálneho využitia však bude záležať hlavne od efektívnosti celého procesu a hlavne uskutočniteľnosti vo veľkom merítku. Podľa vedcov bude trvať minimálne ďalšie desaťročie, než sa táto technológia dostane na ekonomicky uskutočniteľnú mieru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú