Operačný systém Android môžeme považovať za najmladší operačný systém používaný v dnešných smartfónoch. Jeho výhodou je hlavne to, že je poskytovaný ako open-source systém. To znamená, že každá spoločnosť využívajúca systém Android si môže prostredie operačného systému upraviť pomocou vlastnej nadstavby.
Nadstavba dokáže zmeniť vzhľad, pridať rôzne funkcie a v podstate je to nástroj, ktorým sa možno odlíšiť od konkurencie. Spoločnosť Samsung v minulosti používala nadstavbu TouchWiz, no po novom sa volá One UI. V prípade Xiaomi ide o nadstavbu MIUI alebo EMUI od spoločnosti Huawei. Naopak čistý Android bez akejkoľvek nadstavby zaberá v smartfóne menej pamäte, neznižuje výkon nadbytočnými aplikáciami a pre výrobcov je jednoduchšie vydávanie aktualizácií a rôznych bezpečnostných opráv.
Rozšírenosť telefónov s Androidom sa rozrastá aj vďaka službám od Google ako YouTube, Gmail, Google Mapy či Obchod Play. Práve kvalitný obchod je základom úspešného operačného systému. Používateľom umožňuje prezerať a sťahovať nové aplikácie a hry, pričom väčšina z nich je poskytovaná bezplatne. Aktuálne je v Obchode Play publikovaných vyše 3,5 milióna aplikácií, takže používateľ si má naozaj z čoho vyberať. Výrobcovia smartfónov si musia za plnú verziu systému Android zakúpiť licenčný balíček.
Ten obsahuje podporu pre aktualizácie a už spomínané služby YouTube, Gmail, Google Mapy a Obchod Play. Naopak čistý Android bez akejkoľvek nadstavby zaberá v smartfóne menej pamäte, neznižuje výkon nadbytočnými aplikáciami a pre výrobcov je jednoduchšie vydávanie aktualizácií a rôznych bezpečnostných opráv. Na druhej strane môžu niekomu chýbať funkcie z nadstavby a aj vzhľad čistého Androidu má svojich odporcov.
Smartfón s Androidom, prostredníctvom ktorého by nebolo možné pristupovať do Obchodu Play, by požívatelia pravdepodobne nechceli a pre ktorúkoľvek spoločnosť by to bol obrovský problém. S týmto sa bude musieť teraz popasovať Huawei. Už dobrých pár mesiacov sa objavuje v médiách v súvislosti s rôznymi obmedzeniami a podozreniami, ktoré sa na spoločnosť rútia zo všetkých strán.
Všetko to začalo obvinením zo strany USA, že vedenie spoločnosti je napojené na čínsku vládu a prostredníctvom svojich zariadení sa pokúša o špionáž. K USA sa pridali aj ďalšie štáty a spoločne začali odporúčať krajinám a ľuďom, aby prestali používať technológie od Huawei. Neskôr sme ťa informovali, že Huawei bol vylúčený zo súťaží na budovanie 5G infraštruktúry v Austrálii, na Novom Zélande, v USA a taktiež sa k podobnému kroku pokúšajú dotlačiť aj Kanadu.
Tentokrát americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie, ktoré zakazuje používať zariadenia od spoločností, ktoré predstavujú riziko pre ich národnú bezpečnosť, uviedla agentúra Reuters. Na základe tohto kroku sa Google rozhodol, že obmedzí novým zariadeniam Huawei prístup k plnohodnotnému Androidu, čo znamená, že bude môcť používať iba softvér a služby, ktoré spadajú pod open-source. Okrem straty prístupu k službám od Google príde Huawei aj o podporu pre tvorbu aktualizácií.
„Huawei výrazným spôsobom prispel k celosvetovému rastu operačného systému Android. Ako jeden z jeho kľúčových globálnych partnerov sme pracovali na budovaní ekosystému v prospech používateľov aj celého odvetvia. Keďže Android je open-source platforma, budeme pokračovať v poskytovaní bezpečnostných aktualizácií, ako aj popredajných služieb pre všetkých existujúcich zákazníkov.
Tento záväzok zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajú sa v predaji. Huawei bude pokračovať v budovaní bezpečného a trvalo udržateľného softvérového ekosystému. Naším cieľom je poskytnúť všetkým naším zákazníkom tú najlepšiu používateľskú skúsenosť,“ uviedla spoločnosť Huawei.
Na čínskom trhu nie sú služby od Googlevyužívané a navyše podliehajú prísnej cenzúre, takže čínskych používateľov by táto informácia nemala vôbec mrzieť. Huawei však podľa odhadov predal v roku 2018 na európskom trhu až 42,5 milióna zariadení, čo rozhodne nie je málo.
Je preto pravdepodobné, že vyvinie obrovské úsilie na urovnanie všetkých sporov, nakoľko európsky trh je pre firmu veľmi dôležitý. Zároveň je potrebné spomenúť, že aj Google by prišiel o značnú časť finančných prostriedkov za predaj licenčných balíčkov.
„Dodržiavame vládne nariadenie a vyhodnocujeme jeho dôsledky. Pre používateľov našich služieb Google Play a bezpečnostnej ochrany Google Play Protect: Naďalej budú fungovať na existujúcich zariadeniach od Huawei,“ informoval Google.
Problém sa netýka len samotného Androidu, ale aj počítačových čipov. Americké ministerstvo obchodu minulý týždeň zaradilo spoločnosť Huawei na čiernu listinu, čo firme výrazne obmedzí obchodovanie s americkými technologickými firmami. Huawei totiž nakupuje komponenty potrebné na výrobu počítačov od amerických firiem Intel a NVIDIA. Podobná situácia sa opakovala minulý rok medzi USA a čínskou spoločnosťou ZTE.
Svet na dané skutočnosti reaguje rôzne. Objavili sa informácie o tom, že za všetkým je len politický boj medzi USA a Čínou na ktorý budú doplácať hlavne spotrebitelia, no hovorí sa aj o tom, že cieľom podobných iniciatív je len snaha pomôcť americkým a európskym výrobcom. Huawei sa totiž v druhej polovici roka 2018 stal druhým najväčším predajcom smartfónov na svete hneď za Samsungom.
Martin Miškerík reaguje na tému:
Huawei si podľa môjho názoru vybudoval postavenie na trhu postupnými krokmi. Predovšetkým postupne pracoval na čoraz kvalitnejších a vybavenejších smartfónoch, ktoré dokázali zaujať milióny zákazníkov svojimi špecifikáciami, ale aj priaznivou cenou. Huawei sa momentálne musí sústrediť na dve základné veci.
Na začiatok je potrebné očistiť svoje meno a dokázať, že žiadne z obvinení nebolo pravdivé. A v neposlednom rade bude veľmi dôležité spraviť všetko pre to, aby európsky zákazník nepocítil žiadne obmedzenia pri používaní smartfónov v súvislosti so službami od Google.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
Nevyhadzuj zbytočne peniaze. Takto môžeš iPhone kúpiť so zľavou až 300 eur (+TEST)
Dá sa kúpiť aj za pár eur. Toto je dokonalý darček pre každého, kto má telefón (+ako ho vybrať)
Obdarúvate technologického nadšenca? Huawei prináša inšpiráciu na ideálne darčeky
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
-
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
Vážne témy aj kuriózne otázky. Google odhalil, čo Slováci vyhľadávali najčastejšie v roku 2024 (ZOZNAMY)
AKTUÁLNE: Facebook aj Instagram majú masívny výpadok. Ľuďom nefungujú kľúčové funkcie
Letisko v Bratislave prekvapilo. Pribudlo takmer 100-tisíc cestujúcich, tieto 3 krajiny Slováci preferujú najviac
Telekom upozorňuje na zvyšovanie cien. Od nového roka si priplatíme za všetky služby
USA zavádza nové sankcie pre zahraničné firmy. Týka sa to týchto krajín
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené