Spoločnosť SpaceX poprvýkrát skutočne otestovala svoj modul pre posádku Crew Dragon počas ostrého letu k Medzinárodnej vesmírnej stanici, odkiaľ sa neskôr vrátil na Zem. Po splnení úlohy mali prví členovia posádky letieť na ISS už v júli, no teraz je všetko inak. Testovanie ôsmich záchranných motorov SuperDracos neskončilo podľa očakávaní a počas skúšky na Myse Canaveral došlo k veľkému zlyhaniu. 

Prvý let absolvoval modul Crew Dragon bez skutočnej posádky ešte v marci tohto roka, kedy splnil úlohu, pripojil sa k stanici ISS a následne sa dokázal vrátiť späť na Zem, kde pristál v Atlantickom oceáne pomocou padákov. Tento úspešný počin chcela spoločnosť SpaceX využiť aj pri lete s posádkou o pár mesiacov. Modul Crew Dragon má pritom disponovať aj záchrannými motormi, ktoré by ho od zvyšku rakety odpojili v prípade problémov krátko po štarte, informuje The Verge.

Neúspešný test ohrozil plány SpaceX

Testovanie ôsmich motorov SuperDracos však prednedávnom zlyhalo a z továrne SpaceX sa valil len kúdoľ dymu. Podľa vyjadrení jednotky 45th Space Wing z Air Force pre Florida Today sa ale našťastie nikomu nič nestalo. Prvotné testovanie údajne prebiehalo v poriadku, no problémy mali nastať pri finálnej skúške, kedy vznikla neočakávaná situácia. Bližšie detaily spoločnosť neposkytla. Reálne testy záchranných motorov SuperDracos mali prebehnúť aj v júni počas prvého letu.

Nenechaj si ujsť
Veľký úspech rakety Falcon Heavy skazila príroda. Centrálny stupeň nezvládol transport

SpaceX plánoval po štarte modulu Crew Dragon odpáliť motory, aby sa ukázalo, či dokáže pohon SuperDracos ochrániť posádku pred katastrofou. Miesto príprav na ostrý štart tak musí spoločnosť vyšetriť nehodu, ktorá spomalí jej budúce plány. Spolu s NASA bude SpaceX skúmať príčinu tejto havárie, čo potvrdil na Twitteri aj administrátor NASA, Jim Bridenstine. Táto udalosť zrejme posunie pôvodný júlový let modulu Crew Dragon s posádkou na neskorší dátum, informuje Daily Mail.

NASA má aj záložný plán

Medzitým však bude svoje riešenie pre lety posádok do vesmíru testovať ďalší veľký partner agentúry NASA, Boeing, ktorý už v auguste môže spustiť prvý testovací let svojho modulu CST-100 Starliner bez posádky. Pokiaľ všetko pôjde hladko, s posádkou môže Starliner vyletieť už do konca tohto roka, informuje Space.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú