Polícia Slovenskej republiky včera na svojej facebookovej stránke zverejnila tri príspevky, ktoré sa zaoberajú problematikou hoaxov a ich najnovších prípadov na Slovensku. Upozorňuje ich autorov a šíriteľov, že bude postupovať nekompromisne podľa zákona.

Polícia prostredníctvom svojej špeciálnej facebookovej stránky venovanej hoaxom včera vydala jasné stanovisko k súčasnej situácii šírenia poplašných a nepravdivých správ. Vo svojich príspevkoch upozorňuje na aktuálne prípady vytvárania a šírenia takýchto odkazov.

V prvom statuse upozorňuje na známy a často opakovaný hoax s ihlami a striekačkami, ktoré by mali byť kontaminované vírusom HIV a nastražené na rôznych miestach. Polícia upozorňuje, že takýto prípad nikdy nezaznamenala. Dodáva, že vírus HIV mimo tela prežije len minimálnu dobu a pre infikovanie osoby by muselo ísť o takmer okamžitý kontakt. Správa je tak očividným klamstvom, ktoré však opäť šírili stovky ľudí.

MÁME TU ZNOVU HOAX O NAKAZENÝCH IHLÁCH

Traduje sa roky, objavuje sa znovu a ľudia stále tomu veria. Slovenská polícia…

Uverejnil používateľ Hoaxy a podvody – Polícia SR Utorok 15. januára 2019

 „Budeme konať nekompromisne“

Druhý príspevok polície je už vyslovene varovaním pre všetkých autorov a šíriteľov hoaxov. Vo videu sa jeden z policajtov venuje azda najrozšírenejšej falošnej správe, ktorá prechádzala v uplynulých dňoch Slovenskom. Ide o opäť často opakovaný hoax údajného únosu detí v rôznych častiach krajiny (najčastšie bielou či čiernou dodávkou). Policajný zbor už niekoľkokrát dementoval túto správu prostredníctvom svojich sociálnych sietí, šírenie najnovšieho prípadu však opäť dosiahlo neúnosnú mieru. 

Na sociálnych sieťach ho zdieľajú tisícky ľudí a opakovane správu zasielajú aj polícii. Tá jasne dodáva, že k únosom maloletých a mladistvých osôb na území Slovenskej republiky nedochádza. Najčastejšími dôvodmi ich nezvestnosti sú úteky z domu, úteky so starším partnerom a takzvané rodičovské únosy.

Na záver policajný zbor jasne upozorňuje autorov a šíriteľov tohto hoaxu, že bude postupovať nekompromisne podľa zákona. Šírenie poplašnej správy je trestným činom, za ktorý je možné uložiť trest až na dva roky, prípadne za istých podmienok až na osem rokov.

Bála sa o súrodencov

Polícia neskôr publikovala ešte jednu správu, ktorá potvrdila upozornenia z predchádzajúceho príspevku. Vyhľadala používateľku Instagramu, ktorá rozširovala spomínaný hoax o únosoch detí na Slovensku. Žena polícii tvrdila, že správu publikovala z obavy o svojich súrodencov. Keď si neskôr uvedomila, že ide o hlúposť, správu zmazala. To už však bolo neskoro a správa sa už šírila medzi ostatnými používateľmi.

Zatiaľ nie je jasné, ako daný prípad skončil, o stanovisko sme požiadali políciu. V predmetnom videu však policajný zbor opäť upozorňuje, že v prípade naplnenia skutkovej podstaty trestného činu šírenia poplašnej správy bude postupovať nekompromisne. Na záver príspevku dodáva: „Je načase, aby sa používatelia sociálnych sietí nad sebou zamysleli.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú