Len pred malou chvíľou si veľa ľudí vydýchlo po tom, čo sonda InSight úspešne pristála na planéte Mars. Posledná misia na túto planétu v tomto roku tak vyzerá veľmi sľubne a nasledujúce dva roky sa môžme tešiť na hŕbu zaujímavých údajov, o ktorých sme teraz mali len malé poznatky.

Sonda InSight cestovala na červenú planétu viac ako pol roka, aby len pred pár minútami úspešne pristála na jeho povrchu. Celkovo pristátie trvalo 7 minút, pričom sa rýchlosť sondy v tak krátkom čase spomalila z viac ako 19 800 km/h na približne 8 km/h, čo zabezpečilo pristátie ako do bavlnky.

Každé pristátie je však veľmi náročný proces a akékoľvek zaváhanie by mohlo viesť k tragédii a veľmi rýchlemu ukončeniu celej misie. Preto aj ten prívlastok ‚‚7 minút teroru.’’ Zároveň pri vstupe do atmosféry bol posledný signál zachytený na riadiacom stredisku a 7 minút je čas, za ktorý sa dostane signál z Marsu na Zem. Počas zostupu tak inžinieri nemali takmer žiadne informácie a ostávalo sa len modliť za zdarný koniec.

Skúmať bude seizmickú aktivitu Marsu

Spoločne so sondou pristáli na planéte aj dva satelity Mars Cube One, s ktorými bude sledovať seizmickú aktivitu na povrchu planéty. Vybavená je viacero senzormi a meradlami, ktorými bude zisťovať, či vôbec nejaký tepelný tok ostal zachovaný. Na Marse totiž nie sú litosferické dosky, ktoré by sa hýbali a spôsobovali tak zemetrasenia. Ak sa nejaké na planéte vyskytujú, tak sú spôsobená hlavne pohybom magmy pod povrchom. Celý záznam živého vysielania z pristátia si môžeš pozrieť z videa nižšie.

Po ohlásení úspešného pristátia inžinieri neskrývali obrovskú radosť a niet sa čomu čudovať. Roky práce tak priniesli svoje ovocie a teraz už len ostáva čakať na to, aké údaje sa podarí sonde Insight získať. Dostupný je aj prvý záber z planéty, čo znamená, že sonda je v poriadku a môže začať svoju misiu.

V tomto momente už sonda rozkladá svoje solárne panely a nič jej nebráni v začatiu. Rozhodne sa tak máme v nasledujúcich dvoch rokoch na čo tešiť a v prípade, že na Marse jedného dňa naozaj založíme kolóniu, tak je každý údaj o tomto vesmírnom telese nesmierne dôležitý.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP