Príchodom minuloročného modelu iMac Pro Apple započal implementáciu bezpečnostného čipu T2. Najnovšie potvrdil dohady, že tento čip znemožní opravu Apple produktov neautorizovanými servismi.

Každoročná októbrová konferencia Applu sa konala koncom minulého mesiaca a priniesla novinky, ako je nový MacBook Air či prepracovaný Mac Mini. Oba tieto zariadenia vrátane nového MacBooku Pro a minuloročného iMac Pro prichádzajú s bezpečnostným čipom T2. Tento čip ako koprocesor zastáva bezpečnostnú funkciu a je akousi ukážkou najnovších a najpokročilejších funkcií nových Apple produktov.

Obavy servisov z tretích strán sa naplnili

Čip T2 plní bezpečnostné funkcie a okrem iného vykonáva aj spracovanie údajov z Touch ID senzora či dokonca ukladá a spracúva kryptografické kľúče potrebné pre správne nabootovanie zariadenia. Taktiež dokáže odpojiť mikrofón v zavretom stave, aby nedošlo k odpočúvaniu. Apple však najnovšie potvrdil obavy servisov tretích strán, že tento čip slúži aj ako ochrana proti výmene neautorizovaných komponentov. Kalifornský gigant nateraz uviedol, že sa jedná hlavne o opravy a výmeny komponentov ako je matičná doska a senzor Touch ID.

Je možné, že zoznam komponentov podliehajúci čipu T2 je dlhší?

Gigant zatiaľ neposkytol kompletný zoznam zariadení ani opráv, ktoré budú čipom T2 ovplyvnené. Dokonca ani nevieme, či sa tieto opravy týkajú aj minuloročného iMacu Pro, alebo ide o novú politiku zavedenú nedávno. Portálom iFixit a Motherboard sa však do rúk dostal interný dokument, ktorý popisuje výmenu displeja, matičnej dosky, krytu laptopu a Touch ID pre MacBook Pro a matičnej dosky s Flash pamäťou iMacu Pro, ktorá bude ovplyvnená práve čipom T2.

Bez diagnostického nástroja AST 2 bude oprava neúplná

Na základe dokumentu zistili, že oprava komponentov spomenutých vyššie nebude dokončená, kým nebude spustený špeciálny diagnosticky nástroj AST 2. Oprava komponentov bez spustenia tohto diagnostického nástroja údajne skončí nefunkčnosťou opravovaného zariadenia. Odborníci v iFixit veria, že tento krok Applu znemožní opravy nových laptopov a počítačov v neautorizovaných servisoch. Dôvodom je totižto fakt, že diagnostický nástroj AST 2 bol distribuovaný len autorizovaným servisom.

Aký je skutočný zámer Applu?

Apple svoje rozhodnutie obhajuje zachovaním bezpečnosti a ochrany zákazníka. Spustením nástroja AST 2 chce zabezpečiť, že všetky bezpečnostné funkcie čipu T2 neboli napadnuté a zneužité. Odborníci v iFixit sa však domnievajú, že je to spôsob, akým chce Apple dosiahnuť väčšiu kontrolu nad tým, kto môže opravy vykonať. Tiež je možné, že americký gigant chce jednoducho zvýšiť svoj podiel na trhu oproti nezávislým servisom a takisto dosiahnuť kontrolu nad distribúciou náhradných dielov a cenou ich opráv.

Opravy bez diagnostického softvéru možno zatiaľ fungujú

Apple tvrdí, že výmeny komponentov ako je displej zatiaľ diagnostický nástroj nevyžadujú. V iFixit sa však podarilo vymeniť bez nástroja aj matičnú dosku medzi dvomi MacBookmi Pro.

Nástroj je podľa nich aj na kontrolu toho, či servisy používajú správne komponenty a je potrebný len vtedy, keď sa montujú úplne nové, ešte nepoužité súčiastky To možno vysvetľuje fakt, že nebolo potrebné použiť nástroj, keďže počas výmeny použili už skontrolované a používané funkčné dosky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú