Recenzia | Motorola vybalila na trh smartfón s perfektným softvérom, no aj chybami, ktoré niektorí nemusia odpustiť
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
LTE 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700)
149.9 x 72.2 x 8 mm
162 g
LTPS IPS LCD displej, uhlopriečka 5,9", pomer strán 19:9, rozlíšenie 720 x 1520 px, pomer displeja k telu 79.2%
Ochranné sklo Corning Gorilla Glass
Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625, Octa-core 2.0 GHz
GPU Adreno 506
4 GB
Android 8.1 (Android One)
64 GB
Duálny hlavný fotoaparát: hlavný snímač 13 MPx, f/2.0, 1.12um, PDAF zaostrovanie
sekundárny snímač 2 MPx, f/2.4, 1.75um, hĺbkový snímač - možnosť natáčania 2160p pri 30fps, 1080p pri 30/60fps
Selfie fotoaparát: 8 MPx, f/2.2, 1.12um 1080p pri 30fps
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot
A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Bluetooth 5.0, NFC, FM radio
3000 mAh, nevybereteľná
Rýchle nabíjanie Turbopower
Snímač odtlačkov prstov, akcelerometer, gyroskop, proximity senzor, USB Type-C
+ Výborná výdrž batérie
+ Pekný dizajn a spracovanie konštrukcie telefónu
+ Nedostatky pri fotení nahrádza prítomnosť zaujímavých módov pri fotení
+ Implementácia proprietárnych funkcií Google ako je Google Lens či ARCore
- V danej cenovej kategórii sa nájdu aj lepšie fotoaparáty
- Nočné fotky strácajú hodnovernosť farieb
- Pomerne širší výrez v displeji
- Niektoré graficky náročnejšie hry nie je možné nainštalovať
Motorola One je v danej cenovej kategórii decentným smartfónom, ktorý ponúka prívetivý zovňajšok a hlavne čistý Android. Vďaka Googlu si tak používateľ môže vychutnať tie najlepšie vychytávky od amerického giganta ako je podpora Google Lens, ARCore a ďalších. Fotoaparát má svoje chybičky, no rozhodne patrí k tým lepším a prípadne nedostatky dokážu nahradiť zábavné módy ako je kinematograf či zvýraznenie farieb. Vo všeobecnosti ide o podarený smartfón s kvalitnou výdržou batérie a podareným používateľským zážitkom, ktorý by neurazil ani stredne náročného používateľa.
5. septembra roku 2017 k nám prišiel veľmi zaujímavý smartfón s názvom Xiaomi Mi A1. Jeho zaujímavosťou bol fakt, že prichádza s operačným systémom Android v jeho najčistejšej forme vďaka programu Android One. Xiaomi Mi A1 sa tak stal prvým smartfónom z programu Android One, ktorý bol predstavený pre globálny trh. Jeho úspech znamenal pokračovanie línie smartfónov z programu Android One, a tak sa postupne pridali výrobcovia ako Nokia, HTC, LG či Motorola.
Práve Motorola aktuálne predstavila najnovší smartfón Android One série s názvom Motorola One (P30 Play). Dizajnovo prívetivý, cenovo dostupný a hlavne po stránke operačného systému dokonalý. Aj takto by sa dala Motorola One popísať, no na odhalenie jej pravej identity je potrebné smartfón spoznať bližšie.
Motorola nie je žiadnym nováčikom vo svete smartfónov a už v minulosti potvrdila, že kvalitné kúsky dokáže vyrábať. Teraz tu máme jej najnovší počin a podobne ako ty, aj ja som zvedavý, čo dokáže. Je to konkurencieschopný smartfón, ktorý sa nestratí ani v rukách náročného používateľa?
Dizajn prémiového smartfónu
Hneď na začiatku musím povedať, že Motorola One je veľmi pekný smartfón. Hneď po vytiahnutí z krabičky som mal pocit, že držím v rukách prémiový smartfón za oveľa viac peňazí. Jediným rušivým elementom tohto smartfónu je pre mňa trochu širší výrez, ktorého nie som vôbec fanúšikom. No v celkovom pojatí smartfónu som dokázal tento prvok predýchať, nakoľko ostatné, hoci aj drobné dizajnové prvky, môj dojem napravili.
Samozrejme, ako jeden z prvých prišiel s výrezom iPhone X a pokiaľ sa na Motorolu pozrieš letmým pohľadom, podobnosť tam určite je. Napriek tomu si však One zachováva svoju identitu a je na to hneď viacero dôvodov. Na prednej strane prináša tenké rámiky okolo displeja po bočných stranách. Treba povedať, že som už vidiel aj tenšie, no v cenovej kategórii 250 € v mojom podaní panuje spokojnosť.
V dolnej časti prednej strany sa nachádza takzvaná brada, ktorá je o niečo hrubšia, no jej celkový vzhľad vylepšuje maličký dizajnový prvok. Ide o logo výrobcu a je dôkazom, ako málo stačí k pohladeniu oka. Aby som sa vrátil k samotnému výrezu, ten je domovom všetkých potrebných senzorov, selfie fotoaparátu a slúchadla. Bol by som radšej, keby bol o niečo užší, no po dlhšom používaní som zistil, že Motorola tento prvok dokáže v dôležitých momentoch maskovať, a preto až tak prekážať nebude.
Zadná strana pôsobí minimalistickým dojmom, čo je naozaj veľmi dobre. V ľavom hornom rohu sa nachádzajú objektívy duálneho fotoaparátu, ktoré sú od seba oddelené a medzi nimi si našiel miesto aj LED blesk. Motorolu musím v tomto smere pochváliť. Rozdelenie pôsobí čistejším dojmom a nevyzerá ako jedno veľké čierne vyčnievajúce čudo, ako v prípade istých modelov od Xiaomi.
O niečo nižšie od fotoaparátu sa nachádza snímač odtlačkov prstov a Motorola opäť nezabudla na drobné detaily. Kruhovitý výrez pre snímač je lemovaný prúžkom pripomínajúcim lesklé chromované vyhotovenie, pričom v strede snímača sa nachádza matné logo Motoroly. V úplne spodnej časti zadnej strany si našlo domov logo Android One s tým istým chrómovaným odleskom. Ak si tieto malé detaily dáme dohromady, vychádza nám veľmi pekný dizajnový celok.
Celú zadnú strany pokrýva sklo, ktoré pôsobí na jednej strane luxusne, no ako všetci vieme, sklo býva krehké. Okrem dizajnu je vhodné pri využití bezdrôtového nabíjania, ktorým Motorola One nedisponuje. Preto by som skôr uvítal odolnejší materiál. My sme na test dostali variant v bielom farebnom prevedení, ktoré veľmi pekne odoláva otlačkom prstov. Kto vie ako si s odtlačkami dokáže poradiť čierny variant. Každopádne odhliadnuc od krehkosti, pohľad na zadnú stranu Motoroly One má svoje čaro.
Veľmi podareným prvkom je tiež bočný kovový rámik. Ten ma podobný lesklý charakter, ktorý dá krásne vyznieť prechodu medzi prednou a zadnou stranou. Na ľavom boku nájdeme tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a napájania. Na pravej strane zasa port pre SIM kartu, ktorý nie je hybridný, ale umožňuje použiť dve SIM karty spolu s pamäťovou kartou naraz. Na hornej strane bočného rámika Motorola ponechala môj obľúbený 3,5 milimetrový audio jack, vedľa ktorého sa nachádza maličký výrez mikrofónu. Spodná strana obsahuje kruhovité výrezy pre mikrofón a reproduktor, medzi ktorými je umiestnený USB Type-C port.
Ako som spomínal, detaily robia veľa a v prípade dizajnu Motoroly One to platí dvojnásobne. Predná strana je príjemné zaoblená vďaka odolnému sklu Corning Gorilla Glass, ktoré plynulo prechádza do bočných rámikov. Ich lesklé kovové vyhotovenie navodzuje pocit luxusu, ktorý umocňuje aj zadná strana smartfónu. S rozmermi 149,9 x 72,2 x 8 mm príjemne padne do ruky a nebude prekážať ani menším dlaniam. Preto hodnotím dizajn tohto smartfónu (až na široký výrez v displeji) na výbornú.
Displej, ktorý je o niečo lepší ako konkurencia
Motorola One ponúka 5,9-palcový displej technológie LTPS IPS LCD s rozlíšením 720 x 1520 pixelov a pomerom strán 19:9. Napriek výrezu v displeji poskytne pomer displeja k telu smartfónu na úrovni 79,2 %. Keďže nie som fanúšikom výrezu, IPS displej mi spočiatku robil vrásky na čele. Aktuálne výrezy totižto najlepšie maskujú OLED displeje vďaka tomu, že vedia poskytnúť hlbokú čiernu farbu.
Na druhej strane pixely IPS displeja nedokážu sami o sebe emitovať svetlo a preto potrebujú byť podsvietené. Kvôli podsvieteniu preto neposkytnú hlbokú čiernu farbu, ktorá je kvôli efektu podsvietenia v niektorých modeloch takmer sivá. Pri dennom svetle tento efekt nie je badateľný no v noci si ho určite všimneš.
Motorola však používa LTPS IPS displej, ktorý na moje prekvapenie dokáže poskytnúť hĺbku čiernej farby, ktorá nemá ďaleko od tej v OLED displejoch. Vďaka tomu dokáže použitie čiernej témy pekne schovať prítomnosť výrezu v displeji. Čo sa ostatných farieb týka, ide o naozaj vydarený displej. Farby sú jasné a sýte. Obrazovka ponúka HD+ rozlíšenie, vďaka ktorému si v istých aplikáciách ako napríklad YouTube či Netflix nepustíš svoj obľúbený obsah v rozlíšení vyššom ako 720p.
Nejde však o veľký problém, nakoľko takéto rozlíšenie je pre bežného používateľa vo všetkých ostatných ohľadoch postačujúce. Náročnejší používateľ však už spokojný byť nemusí. Čo sa intenzity jasu displeja týka, v tomto ohľade panuje spokojnosť, no k špičkovým zariadeniam v tomto smere ešte kúsoček chýba. To isté sa dá povedať aj o používaní smartfónu na priamom slnku.
Fotoaparát, s ktorým sa nestratíš
Motorola One ponúka na zadnej strane duálny fotoaparát. Hlavný snímač disponuje rozlíšením 13 MPx s pixelmi o veľkosti 1.12µm, clonou f/2.0 a PDAF zaostrovaním. Sekundárny 2 MPx snímač zas ponúkne pixely o veľkosti 1.75µm s clonou f/2.4 a slúži prevažne ako senzor hĺbky pri fotení portrétov. Samotný hardvér naznačuje, že svetoborné fotografie netreba očakávať a to hlavne v podmienkach s nízkym osvetlením.
Pri fotení za denných podmienok s dostatkom slnečného svetla je Motorola One schopná vytvoriť veľmi pekné fotografie. Fotografie nevynikajú najlepšou ostrosťou, no ponúknu príjemne farby, dostatok svetla v expozícii a vyváženosť bielej farby je tiež na dobrej úrovni. Treba si však dávať pozor na zaostrovanie, ktoré občas utečie a tak je potrebné fotografiu zhotoviť ešte raz.
HDR režim odvádza dobrú prácu a čo je hlavné, nie je taký agresívny ako je to zvykom pri lacnejších čínskych telefónoch. Pri troške tréningu sa s HDR režimom dá dosiahnuť fotografia s lepšími detailami a kontrastom. Pri slnečnom svetle dokáže stiahnuť dole presvetlené časti scény, pri scénach bez slnečného svetla zas dokáže pridať jas a svetlo tam, kde je to potrebné.
[twenty20 img1=“146367″ img2=“146368″ width=“50%“ offset=“0.5″ before=“HDR zapnuté“ after=“HDR vypnuté“]
Nočným fotografiám občas chýba ta správna farba
Inou pesničkou je už ale fotenie v nočných podmienkach, kde je svetla podstatne menej. Fotografie často obsahujú vyššie množstvo šumu a v automatickom režime je pri zaostrení občas potrebné ručne pridať svetelnosť, aby výsledná fotografia nebola príliš tmavá. Sklamaním je LED blesk, ktorého intenzita je slabšia a v exteriéri nie je veľmi nápomocný.
[twenty20 img1=“146355″ img2=“146354″ width=“50%“ offset=“0.5″ before=“HDR vypnuté“ after=“HDR zapnuté“]
Zatiaľ čo pri denných podmienkach dokázala Motorola One zachytiť farebné spektrum vcelku hodnoverne, pri nočných fotografiách to už neplatí. Farby prechádzajú do bieleho spektra a občas som mal pocit, že fotím čiernobiele fotografie. Tento nedostatok sa dá mierne odstrániť v manuálnom režime, no pri takomto zhotovení hodnovernej fotografie musí mať človek viac času a trpezlivosti.
[twenty20 img1=“146353″ img2=“146352″ width=“50%“ offset=“0.5″ before=“Manuálny režim“ after=“Automatický režim“]
Videu chýba lepšia stabilizácia a ostrenie
Motorola One ponúka natáčanie videí hlavným fotoaparátom pre Full HD s 30 a 60 snímkami za sekundu, no dokáže nahrať aj 4K video s 30 snímkami za sekundu. Osobne pri tomto smartfóne preferujem Full HD pri 60 snímkach. Prechod a samotný pohyb scény je tak plynulý a rozdiel v kvalite oproti 4K videu je minimálny. Predný fotoaparát zas ponúka Full HD video pri 30 snímkach za sekundu.
Počas dňa a pekného denného svetla dokáže Motorola One nahrať solídne videá, no je možné postrehnúť viacero chybičiek. Prvou je stabilizácia, ktorá je v prípade One elektronická, teda EIS. Scéna je tak pri natáčaní v rukách viditeľne nestabilná a vyžaduje pevnú ruku. Ďalšou mierne viditeľnou chybičkou je ostrenie, čo spôsobuje občasné rozostrenie scény pre zmene scenérie a zmene z bližších na vzdialenejšie predmety či budovy.
Tieto problémy sú umocnené hlavne pri natáčaní za slabého svetla alebo v noci. Vtedy je ozajstným problémom ostrenie a je jedno, či natáčanie prebieha pri Full HD alebo 4K. Farby podobne ako pri fotení strácajú svoju vierohodnosť a presnosť. Všeobecne je zvuk nahratého videa dobrý, no prechmaty telefónu je okamžite počuť a mikrofón je tiež dosť citlivý na náfuky.
Viac ako zaujímavé módy
Veľkým prekvapením tohto smartfónu a jeho fotoaparátu boli pre mňa rôzne módy, ktoré umožňuje nasnímať. Z duálneho fotoaparátu vyplýva možnosť fotenia portrétov, ktoré dokážu vytvoriť rozmazaný, resp. takzvaný bokeh efekt. Výsledky sú prekvapivo výborné, no platí, že na nasnímanie perfektného snímku je niekedy potrebné urobiť viacero pokusov. Problémom pri portrétoch môže byť len nedostatok svetla v noci, kedy telefón odmietne portrét vyfotiť.
Prekvapujúcim bol pre mňa hlavne takzvaný kinematograf. Tento mód umožňuje vytvoriť sériu snímok, pričom po ich vytvorení je možné určiť oblasť scény, ktorá bude v pohybe. Výsledkom je tak GIF obrázok, pri ktorom je časť scény v pohybe a druhá je zas statická. Taktiež platí, že výsledok nemusí byť perfektný hneď na prvý šup, no výsledky stoja za námahu.
Ďalším skvelým módom je takzvaná „zvýraznená farba“, ktorá umožňuje vytvoriť tak trochu umelecké foto, kde je jeden objekt farebný a jeho okolie zas čiernobiele. Výsledné fotografie sú pri troche námahy opäť skvelé, no výber scenérie je dôležitý. Mód funguje tak, že na začiatku je vybratá farba, ktoré sa má zvýrazniť a ostatné farby sú tak softvérovo potlačené. Preto je potrebné vyberať scénu tak, aby zvýraznená farba objektu nebola aj v iných častiach scény, nakoľko to samotný „umelecký “ efekt jediného farebného objektu pokazí.
[twenty20 img1=“146362″ img2=“146361″ width=“50%“ offset=“0.5″ before=“Zvýraznené farby“ after=“Originál“]
Podarená aplikácia fotoaparátu
Nakoniec zhodnotím aj samotnú aplikáciu fotoaparátu, ktorá je podľa môjho názoru spracovaná na dobrej úrovni. Na základnej obrazovke je priamo nad spúšťačom možné vybrať fotenie natáčanie videa,či prejsť do rozšírenej ponuky režimov. Najviac sa mi páčila priama integrácia Google Lens do aplikácie fotoaparátu, ktorá umožňuje rozoznávať scénu, budovy, produkty alebo skenovať text.
V hornej časti základnej obrazovky je možné meniť nastavenia HDR, blesku, časovača, automaticky aktívnych fotografií a zmeniť automatický mód na manuálny. Práve manuálnym módom je možné poradiť si pri vernejšom zobrazení farieb v noci a pri nedostatku svetla. Režim je spracovaný prehľadne, pričom umožní nastaviť ISO, WB, časovanie, kontrast a zaostrovanie. Pri nastavovaní optimálnej scény tak zbytočne nezdržuje.
V rozšírenej ponuke módov je možné vybrať ostatné režimy fotenia ako panorámu, plynutie času, spomalené videá a ostatné spomínané módy. Cez túto rozšírenú ponuku je možné prejsť do nastavení, kde je okrem kvality a počtu snímkov možné nastaviť vymoženosti ako je zobrazenie mriežky, nastavenie zvuku uzávierky, možnosti rýchleho snímania a iných. Celkovo tak aplikáciu fotoaparátu považujem za jednu z tých lepších a intuitívnejších na trhu.
Čistý Android, ktorý ponúka to najlepšie od Google so štipkou vlastného softvéru
Hlavnou devízou smartfónu Motorola One je jeho operačný systém vďaka programu Android One. O ten sa stará samotný Google v spolupráci s Motorolou a mal by byť zárukou aktuálnosti, bezpečnosti a tých najlepších vlastností čistého Androidu. Preto ma zarazil fakt, že Motorola One s Androidom 8.1 ešte stále ponúkla augustovú úroveň bezpečnostných záplat v čase testovania, ktoré prebiehalo koncom októbra. Dokonca minuloročný Samsung Galaxy S8+, ktorý bude mať o chvíľu 2 roky ponúka októbrovú úroveň bezpečnostných záplat. Oveľa lepšou správou je však fakt, že v polovici novembra začala Motorola rozposielať na smartfón aktualizáciu s Androidom 9.0 Pie. Na testovaný smartfón ešte aktualizácia neprišla, no malo by sa tak stať už v najbližších týždňoch. Pre tento smartfón ide teda o veľmi lákavú vymoženosť v porovnaní s konkurenciou.
Ako som spomínal, Motorola One ponúka čistý Android a ten je viditeľný ihneď po zapnutí telefónu. Dôkazom toho je klasické rozloženie domovskej obrazovky, ktorá ponúka rýchly prístup k často využívaným aplikáciám. Potiahnutím smerom na hor sa otvorí celý zoznam aplikácií. Oproti iným launcherom ma výhodu v tom, že pozadie v zozname aplikácií je transparentné a zachováva si teda farbu pozadia tapety.
Pokiaľ sa pozrieme do nastavení, vidíme opäť klasické rozloženie čistého Androidu. Klasické základné nastavenia nebudem spomínať a skúsim vypichnúť tie zaujímavejšie. V nastaveniach obrazovky toho veľa nenájdeme a okrem farebného či nočného režimu. Čo mi chýba je možnosť permanentného ukrytia výrezu, no napriek tomu ho Motorola dokáže v správnych momentoch schovať. Pri pozeraní videí pekne zaoblí rohy obrazovky a pri fotení oreže obrazovku tak, aby nebol viditeľný. Jediným prípadom je použitie rozlíšenia fotografií s pomerom 19:9.
V nastaveniach zvuku potešila prítomnosť technológie Dolby Audio, pomocou ktorej je možné nastaviť audio výstup priamo na mieru reproduktorom smartfónu či káblovým slúchadlám. Ako milovník hudby dávam za túto vlastnosť jednoznačne palec hore. Zabezpečenie smartfónu ponúkne snímač odtlačkov prstov, no chrániť telefón dokáže aj Google Play Protect, ktorý tvoj telefón zabezpečí voči nebezpečným aplikáciám.
Ďalšou vlastnosťou, ktorú smartfón ponúka oproti konkurencii vďaka Googlu, je podpora ARCore. To umožňuje využitie rozšírenej reality, ako je napríklad využitie aplikácie na meranie v reálnom čase pomocou fotoaparátu alebo pomocou aplikácie Volume zobraziť napríklad tancujúcu balerínu.
V smartfóne sa taktiež nachádza možnosť lokalizovania svojich ostatných zariadení prostredníctvom GPS polohy, alebo za pomoci spustenia vyzváňania smartfónu. Pomocou tejto služby je možné telefón na diaľku zabezpečiť či dokonca vymazať. Okrem týchto nastavení Motorola pridala do smartfónu aj niekoľko drobností naviac. Za pomoci aplikácie Moto sa dajú nastaviť šikovné akcie, ako napríklad rýchle dvojité zatočenie smartfónu v ruke, ktoré otvorí fotoaparát. Dvojitým potrasením telefónu je zas možné zapnúť baterku. Moto Obrazovka zas pomôže so sprehľadnením notifikácií vybraných aplikácií na zamknutej obrazovke.
Samotný systém si z 64 GB vnútorného úložiska vykrojil 11 GB a preto na ostatné veci ponecháva zvyšných 53 GB. Stále sa však jedná o slušnú porciu úložného priestoru. Vďaka 4 GB operačnej pamäte RAM beží systém veľmi slušne a pôsobí naozaj odladeným dojmom. Nič iné som však od čistého Androidu nečakal. Po stránke výkonu smartfón nezaostáva za ostatnými vo svojej kategórii, no pri hraní hier toho najvyššieho kalibru už trošku pokrivkáva. Len pre zaujímavosť, napríklad hra Asphalt 9 so zariadením kompatibilná nie je.
Ak sa pozrieme na testy a benchmarky, prítomnosť procesora Snapdragon 625 spolu s GPU Adreno 506 je zjavná. V teste GeekBench 4 dosiahol procesor skóre jedného jadra na úrovni 862 bodov a v teste viacerých jadier 4189 bodov. V benchmarku AnTuTu obstála Motorola One so skóre 80 538 bodov. V prípade grafického testu 3D Mark dosiahla Motorola v teste Sling Shot extreme – Open GL ES 3.1 484 bodov a v teste Sling Shot Extreme – Vulkan 420 bodov. Motorola One teda benchmarkovým kráľom rozhodne nie je, no po stránke bežného používania sa vôbec nestratí a nevadí jej aj hrubšie zaobchádzanie.
Batéria, ktorá niečo vydrží
Výdrž smartfónu je v dnešnej dobe jedným z hlavných parametrov. V tomto smere Motorola One ponúka 3000 mAh batériu. Na prvý pohľad nejde o vysokú hodnotu, avšak svojím power manažmentom Motorola dokáže aj s menšou batériou zázraky. Telefón je schopný vydržať klasické zaobchádzanie pokojne aj 2 dni. Ak k tomu pridáme surfovanie na internete a pozeranie videí či hranie hier, pokojne sa prenesieme cez celý deň.
Dôkazom je aj test batérie PcMark, v ktorom vydržal telefón neuveriteľných 15 hodín aj 2 minúty. Z takýmto výsledkom sa nemôžu pochváliť aj niektoré smartfóny s 4000 mAh batériou. V Motorole One nie sú žiadne extra šetriace módy batérie a aj napriek tomu dokáže s na dnešnú dobu malou batériou zázraky. Čo sa nabíjania týka, smartfón disponuje rýchlym nabíjaním s názvom Turbopower. Za hodinu nabíjania sa dostane telefón z 15% na 87% a celkové nabitie trvá 1h a 35 minút. Najrýchlejšie nabíjanie to síce nie je, no aj tak poteší.
Solídna konektivita a veľmi presné GPS
Po stránke konektivity ponúka Motorola One takmer plnú podporu slovenských LTE sietí (okrem 800 MHz), pričom je možné využiť aj dual SIM vymoženosť a popritom vložiť pamäťovú kartu. Po stránke konektivity v mobilnej sieti si Motorola vedie solídne a signál drží bezproblémovo. Jeho intenzita v sieťach operátora 4ka je však v istých momentoch o niečo nižšia ako v prípade konkurenčných smartfónov. Iná situácie je však v prípade WiFi konektivity, kde Motorola ponúka štandardy 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, a tiež možnosť vytvoriť hotspot. Signál je silný a rýchlosť je primeraná intenzite. Smartfón ponúka aj Blouetooth 5.0, ktorý bol počas môjho testovania vždy spoľahlivý a nevnímal som žiadne nedostatky.
Príjemným prekvapením bola dostupnosť NFC portu, ktorý pravidelne využívam pre bezkontaktné platby. Motorola tiež priamo implementuje službu Google Pay, takže platenie jej nerobí žiaden problém. Po stránke zisťovania polohy ponúka Motorola technológie A-GPS, GLONASS, BDS, a GALILEO. Pri sledovaní polohy prebehne fix zariadenia do niekoľkých sekúnd a sila GPS signálu je pomerne vždy vysoká. Presnosť ma však veľmi prekvapila, kde pri sledovaní chôdze v aplikácii My Tracks bolo zaznamenávanie mojej trasy veľmi presné. Až na niektoré momenty bola presnosť pohybu zaznamená z odchýlkou +-1 až 2 metre.
Ďalším príjemným zistením bola prítomnosť 3,5 mm audio jacku, bez ktorého si neviem predstaviť fungovanie. Jeho prítomnosť ma teší z toho dôvodu, že trend jeho vypúšťania naberá stále viac na obrátkach a pomaly preniká z vyšších tried aj do stredných. Pochváliť tiež musím aj snímač odtlačkov prstov, ktorý nie je síce najrýchlejší, no všetko dobehne svojou presnosťou. Opakované pokusy sú skôr veľmi zriedkavou výnimkou.
Ďalší plusový bod dávam za jeho umiestnenie. Motorola tiež šikovne implementovala akýsi druh always-on displeja, akurát že ten nie je zapnutý stále. Telefón však pri zistení otrasov alebo pri zdvihnutí telefónu zobrazí na čiernom pozadí kruhové hodiny s dátumom, čo podľa mňa vyzerá skutočne dobre.
Podarený smartfón s čistým Androidom
Ak by som mal zhrnúť moje postrehy z testovania Motoroly One, musím uznať, že tento smartfón vo mne zanechal pozitívne dojmy. Treba si v prvom rade uvedomiť, do akej cenovej kategórie patrí. Za cenu približne okolo 250 € ponúkne krásny dizajn, plynulý softvér vďaka programu Android One a optimálny používateľsky zážitok. Fotoaparát ma svoje chybičky, no s trochou snahy a trpezlivosti sa dajú vytvoriť naozaj pekné obrázky.
Každého používateľa prekvapí prítomnosť rôznych módov pri fotení, ktoré sa dokážu postarať o zaujímavé kúsky v jeho galérii. Každého milovníka technológií a smartfónov zas určite poteší implementácia tých najlepších vymožeností od Googlu, ako je Google Lens, ARCore a ostatné. Tieto vymoženosti dokážu zaujať aj trochu náročnejšieho používateľa, ktorý tak možno oželie nižšie rozlíšenie displeja, nižší výkon a tiež prítomnosť výrezu v displeji. Každopádne, napriek mínusom a plusom Motoroly One ide o slušný smartfón, ktorý môžem bez pochýb odporučiť.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Stojí 200 € a dokáže nahradiť PS5. Vyskúšal som novú konzolu s revolučnou novinkou (TEST)
recenzia Konečne plug-in hybrid, ktorý dáva zmysel. Novú Škodu sme si totálne zamilovali (RECENZIA)
RECENZIA Takto sa majú robiť hry. Hrali sme novinku z ikonickej série a okamžite si ju zamiluješ
Je lepšie než autá, ktoré stoja o desiatky tisíc viac. Testoval som prelomové elektrické SUV od milovanej značky
AMD opäť zosmiešnilo Intel. Odhalili nový čip s enormným výkonom, ktorý nemá konkurenciu
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené