Každý si pod menom Elon Musk predstaví najväčšieho vizionára dnešnej doby, CEO spoločností ako Tesla, SpaceX alebo The Boring Company a tak trochu človeka, ktorý do všetkého pchá nos. Jedným z jeho netradičných počinov je založenie vlastnej súkromnej školy Ad Astra, ktorá má už 30 študentov.

V roku 2014 založil Elon Musk súkromnú školu s názvom Ad Astra, čo by sa dalo preložiť z latinčiny ako „ku hviezdám“. Prvými študentami boli jeho synovia. Viac informácií o tejto škole je však úplnou záhadou. Nikto nevie, kde sa nachádza, kto v nej učí, aký je študijný harmonogram a nie je známy ani vzdelávací systém. Jedno je ale isté, na konci minulého roka mala táto prestížna súkromná škola už 31 študentov.

Elon to v škole nemal ľahké

Ak by sme sa pozreli na Elona v jeho študentských časoch, našli by sme v ňom inteligentného mladíka, ktorý bol často obeťou šikany od jeho spolužiakov. Jeho intelekt spôsobil, že ho škola maximálne nebavila a klasický vzdelávací program neznášal. Presne to boli dôvody pre vznik súkromnej školy Ad Astra, ktoré uviedol Elon v rozhovore pre Beijing Television.

Odstránenie zabehnutých štandardov

Elon prirodzene nechcel vystaviť svoje deti a iných nadaných študentov podobným skúsenostiam. Preto sa rozhodol zmeniť zabehnuté štandardy vzdelávania, odstrániť jednotlivé stupne štúdia a bifľovanie, ktoré asi každý z nás pozná. Každý študent tak má možnosť nájsť sám seba a oblasť záujmu, ktorá ho baví.

Nie len technika, ale aj etika

Študenti sa tak učia riešiť problémy prakticky a nielen s perom na papieri. Jedným z príkladov, ktorý Elon vysvetľuje, je dať pred dieťa motor a nechať ho premýšľať, ako ho rozobrať a ako funguje. Je to podľa neho oveľa efektívnejšie ako ho učiť, na čo slúži skrutkovač či kľúč. Študenti sú vystavovaní aj iným problémom, ako je napríklad oblasť etiky a morálky.

„Predstavte si, že žijete v malom meste uprostred jazera, v ktorom je väčšina jeho obyvateľov zamestnaná v jednej továrni. Táto továreň ale dlhú dobu znečisťuje jazero a zabíja v ňom všetok život. Čo by ste urobili? Zatvorenie továrne by znamenalo, že väčšina obyvateľov mesta príde o prácu. Na druhú stranu, pokiaľ továreň pobeží rovnakým spôsobom ďalej, zamorí jazero natoľko, že v ňom nezostane žiadny živý organizmus.“

Budú absolventi školy Ad Astra v budúcnosti úspešní?

Toto je príklad jednej z diskusií študentov, ktorej svedkom bol Peter Diamandis z asociácie X Prize Foundation, ktorý si pred niekoľkými mesiacmi celú školu prešiel. Podobné problémy teda riešia študenti behom svojho štúdia, pričom sa učia spolu diskutovať a hľadať spolu riešenie. Ako sa tento spôsob výučby osvedčí, uvidíme najskôr až za niekoľko rokov. Nateraz je však tento spôsob vzdelávania prinajmenšom veľmi zaujímavý.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP