Používateľov Android smartfónov by som mohol rozdeliť do troch pomyselných skupín. Na začiatočníkov, ktorí smartfón vytiahnu len raz za čas na volanie či fotenie. Ďalej na zbehlých, ktorí nepohrdnú hrami či sociálnymi sieťami a treťou skupinou sú experti, ktorí poznajú svoj smartfón dokonale a nie sú im cudzie ani pojmy ako root, ROM, bootloader či recovery. 

Tento článok je určený hlavne pre prvé dve skupiny. Android ponúka ohromné množstvo funkcií a len málokto ich všetky pozná. Ak sa teda radíš do prvých dvoch skupín, týchto osem skrytých funkcií môže byť pre teba užitočných.

1. Máš AMOLED displej? Takto ušetríš batériu!

samsung galaxy s9
Zobraziť celú galériu (8)
Samsung Galaxy S8+, zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Pokiaľ vlastníš smartfón s AMOLED displejom, prinášame ti skvelý tip na lepšiu výdrž batérie. Tento typ displeja je známy nízkou spotrebou energie. Ak si nastavíš čiernu tapetu, výdrž tvojej batérie by sa mohla zlepšiť, keďže pri zobrazovaní čiernej farby pixely zhasnú a nespotrebúvajú takmer žiadnu energiu.

2. Prevod textu na reč

Táto funkcia je určená hlavne pre nevidomých a slabozrakých používateľov. Využiť ju však môžeš aj ty, ak sa ti napríklad nechce čítať tento článok a radšej by si si ho vypočul. Prevod textu na reč aka TalkBack nájdeš v Nastaveniach v sekcii Uľahčenie prístupu. Akonáhle ju zapneš, zariadenie bude opisovať všetko, čoho sa dotkneš.

nenechaj si ujsť
Android po prvýkrát v histórii porazil Windows a stal sa najpoužívanejším operačným systémom na svete

3. Vzdialené ovládanie

android
Zobraziť celú galériu (8)
Screenshot/Správca zariadenia Android

Nástroj na akúsi záchranu tvojho zariadenia v prípade krádeže. Musíš ale počítať s tým, že zlodej ponechá zapnuté Wi-Fi alebo mobilný internet, pretože v opačnom prípade je táto funkcia nepoužiteľná. Stačí ísť do Nastavenia – Zabezpečenie – Správcovia zariadenia. V tomto kroku musíš udeliť povolenie pre „Správca zariadenia Android“. Potom už len ostáva navštíviť túto stránku, z ktorej môžeš na diaľku zistiť polohu, vymazať alebo zablokovať tvoje zariadenie.

4. Režim hosťa

Ak si dal tvoj smartfón do rúk nejakému kamarátovi a obávaš sa o svoje súkromie, vytvor mu vlastné konto, teda aktivuj režim hosťa. Zvyčajne sa toto nastavenie nachádza v Nastavenia – Používatelia – Pridať hosťa.

android
FonTech

5. Lupa

Tento šikovný nástroj nájdeš v Nastavenia – Uľahčenie prístupu/Dostupnosť – Gestá priblíženia. Po jeho aktivácii môžeš kedykoľvek trikrát poklepať po obrazovke a obsah sa ti následne priblíži.

6. Hotspot

Ide o jednu z najzákladnejších funkcií Androidu a len málokto ju nepozná. Ak ti teda slovo „hotspot“ nič nehovorí, mal by si to rýchlo zmeniť. Pomocou neho totiž môžeš zdieľať svoje dátové pripojenie, pričom tvoj smartfón bude slúžiť ako WiFi router, na ktorý sa budú môcť pripojiť ďalší používatelia. Zamier do Nastavenia – Viac/Ďalšie – Prenosný hotspot/prístupový bod a nastav potrebné parametre ako názov či heslo.

7. Ovládanie pohybom hlavy

Je pre teba ovládanie dotykmi príliš nudné? Čo by si ale povedal na ovládanie pohybom hlavy? Áno, aj takúto možnosť Android ponúka, avšak nie v základe. Je nutná inštalácia aplikácie EVA Facial Mouse a niekoľko krokov pre jej aktiváciu. Po úspešnej konfigurácii môžeš systém naozaj ovládať iba pohybom hlavy. Vyskúšal som ju aj ja a funguje celkom spoľahlivo.

8. Tajná hra

Aj o skrytej mini hre určite väčšina zbehlejších používateľov vie. Ak chceš zabiť čas a hry, ktoré pravidelne hráš ťa už omrzeli, zamier do Nastavenia – Informácie o telefóne. Následne niekoľkokrát klikni po verzii systému Android. Podľa toho, akú verziu Androidu máš, sa ti spustí mini hra. Vo verziách 5.0 a 6.0 je to napríklad kópia legendárneho Flappy Bird. V čistom Androide túto hru určite nájdeš, no nadstavby môžu niekedy robiť problémy. Napríklad na redakčnom Honore 6X (Androidu 6.0) som nespustil hru a na Xiaomi Mi5 zas nefunguje hra vôbec pri Androide 7.0.

android
FonTech

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom