Samsung spolu s americkým Apple sú poprednými svetovými výrobcami smartfónov už dlhé roky. Dlho bojovali medzi sebou o prvé priečky, no v posledných rokoch zaznamenali popularitu menej známy čínsky výrobcovia, ktorí zamiešali kartami. 

[/blockquote]

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku a Google+!

Na trhu existuje množstvo konkurenčných výrobcov smartfónov, ktorých cieľom je zosadiť Samsung a Apple z trónu. Najsilnejšia konkurencia vzniká najmä v Ázii, presnejšie v Číne, odkiaľ pochádza už mnoho známych výrobcov. Popularitu čínskych výrobcov zabezpečila najmä nízka cena a nadštandardná výbava vzhľadom na cenu, čím sa napríklad Samsung pochváliť nemôže.

Pre lepší prehľad sme zostavili rebríček najväčších čínskych konkurentov populárnych svetových výrobcov.

1. Xiaomi

Bezpochyby je čínsky výrobca Xiaomi najznámejším a najrozšírenejším v Číne a Ázii, a tak šliape Apple a Samsungu na päty. Podľa najnovších prieskumov vyšlo na povrch, že Xiaomi má väčší trhový podiel ako Apple a tak sa radí medzi prvé priečky čínskych dodávateľov.  V čom je to tajomstvo? Smartfóny Xiaomi sa predávajú za zhruba polovičnú cenu ako vlajkové lode výrobcov Samsung či HTC a prinášajú takmer dokonalú nadstavbu MIUI postavenú na otvorenom Android OS. Xiaomi udržuje nízke náklady tým, že predáva 70 percent svojich telefónov on-line a zvyšok prostredníctvom telekomunikačných partnerov.

SAMSUNG CSC

XIAOMI Mi4 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Vlajková loď – Xiaomi Mi4: 5,5-palcový 1080p displej,  2.5 GHz Snapdragon 801 procesor, 3 GB RAM, 13 MPx zadný fotoaparát, 8 MPx predný fotoaparát, Android 4.4. Cena? Zariadenie stojí necelých 350 dolárov (323 €).

2. CoolPad

Jedná sa o ďalšieho nováčika a momentálne tretieho najväčšieho dodávateľa smartfónov z hľadiska tržieb (podľa rebríčka Gartner). A to vďaka širokej ponuke väčšinou lacných zariadení so systémom Android. Firma ponúka aj špeciálne, drahšie verzie zariadení, upravených a vyrobených pre troch najväčších čínskych telekomunikačných gigantov.

coolpad_halo

Vlajková loď – Coolpad Halo: 7-palcový 1080p displej,  1.7 GHz osemjadrový MediaTek MT6592 procesor, 2 GB RAM, 13 MPx zadný fotoaparát a 5 MPx predná selfie kamera, Android 4.2. Cena? Zariadenie  stojí približne 320 dolárov (295 €) za 8 GB model.

3. Oppo

Spoločnosť Oppo sa stáva čoraz populárnejšou s jej softvérovou nadstavbou, ale aj modelmi, ktoré je možné zakúpiť nie len v domovskej Číne. Spoločnosť ponúka vlastnú nadstavbu Androidu – pomenovanú Color OS, ale pre niektoré trhy sa vyskytujú aj CyanogenMod verzie. Málokto vie, že „spin-off“ firma s názvom OnePlus bola zahájená tento rok a čoskoro domovskú firmu predbehne predajmi, ale aj povedomím, keďže sa zaradila medzi známe značky. Indonézia, Thajsko a Filipíny – všetky mladé a rýchlo sa rozvíjajúce mobilné trhy sú cieľové pre spoločnosť  OPPO a čoskoro o nej ešte budeme určite počuť.

Oppo-Find-7

OPPO Find 7 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Vlajková loď – OPPO Find 7: 5,5-palcový quad-HD displej (2560 x 1440), 2.5 GHz Snapdragon 801 procesor, 3 GB RAM, 13 MPx zadný snímač (so softvérovou podporou dokáže snímať 50 MPx snímky) 5 MPx predná kamera, Android 4.4 a cena na hranici 500 dolárov (462 €).

4. OnePlus

OnePlus, najnovší objav Číny, prišiel  na scénu v apríli minulého roku. Inšpirovaný firmou Xiaomi, predáva svoje zariadenia iba on-line a ponúka výkonný hardvér za uspokojivo nízku cenu. Na rozdiel od Xiaomi, OnePlus predáva globálne od prvého dňa. V skutočnosti OnePlus sa darí lepšie mimo Čínu, vďaka použitiu CyanogenMod OS (upravený Android), ktorý zostáva dizajnovo v blízkosti natívneho prostredia Androidu, no prináša mnoho úprav a možností. OnePlus sa tiež pýši častými aktualizáciami. Nové verzie Androidu ich smartfón dostáva pravdepodobne rýchlejšie, než akýkoľvek iný smartfón na tomto zozname.

oneplus-one

OnePlus One môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Vlajková loď – OnePlus One: 5,5-palcový 1080p displej,  2,5 GHz Snapdragon 801 procesor, 3 GB RAM, 13 MPx zadný fotoaparát, 5 MPx predná selfie kamera, Android 4.4 a cena 269 € za 16 GB (po novom 299 €).

5. Meizu

Meizu je ďalším čínskym výrobcom smartfónov, ktorý sa snaží produkovať lacné, no perfektne vybavené smartfóny. Meizu môžeme vyhlásiť za najväčšieho rivala čínskeho Xiaomi. Spoločnosť sa taktiež snaží pre používateľov prinášať kvalitné smartfóny, čo dokazuje svojimi vlajkovými loďami. V ponuke ale nájdeme aj cenovo dostupné smartfóny, ktoré sú na úrovni 350-eurových Samsungov, pričom stoja približne polovicu.

SAMSUNG CSC

Meizu MX4 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Vlajková loď – Meizu MX4: 5,4″ 1080p displej, osemjadrový MediaTek MT6595 procesor, 2 GB RAM, 20,7 MPx zadný fotoaparát a Android 4.4.4 KitKat. Cena 290 €.

6. Huawei

Huawei je popredný čínsky a už aj svetový výrobca, ktorý sa vypracoval pomerne vysoko. Vo svojom portfóliu má okrem smartfónov aj tablety a rôzne sieťové zariadenia, ktoré ako jeden z mála čínskych výrobcov predáva s plnou podporou po celej Európe a teda aj na Slovensku. Taktiež ponúka kvalitné smartfóny za nízke ceny.

huawei-ascend-p7

HUAWEI Ascend P7 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Vlajková loď – Huawei Asend P7: 5″ 1080 displej, štvorjadrový HiSilicon Kirin 910T procesor s taktom 1.8 GHz, 2 GB RAM, 13 MPx zadný a 8 MPx predný fotoaparát, Android 4.4 a 2500 mAh batéria. Cena 250 €.

Na článku spolupracoval Juraj Baláž.

Zdroj: Techinasia.com

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú