Dámy a páni, po viac ako 10 rokoch plánovania sa včera pár minút po 23. hodine podarilo vesmírnej sonde OSIRIS-REx zostúpiť na 334 miliónov kilometrov vzdialený asteroid Bennu a odobrať z neho vzorky. Ide o obrovský úspech vesmírnej agentúry NASA, ktorá sa vôbec poprvýkrát pokúsila odobrať vzorky z povrchu asteroidu, informovala NASA na svojom webe.

Aktualizácia 22.10.2020 

Len deň po tom, čo vedci z NASA informovali o úspešnom pristáti na asteroide Bennu, prináša táto vesmírna agentúra na svojich stránkach úchvatné zábery, na ktorých je jasne vidieť ,ako sonda OSIRIS-REx úspešne zosadla na jeho povrch a zozbierala vzorky prachu a hornín.

Na záberoch môžeme sledovať, ako došlo k úspešnému dotyku medzi Bennu a sondou, ktorý trval celých 6 sekúnd. Sonda sa povrchu dotýkala iba jednou častou a to ramenom TAGSAM, presnejšie jeho vzorkovacou hlavicou so šírkou cca 0,3 metra.

Telemetria predbežne ukazuje, že všetky časti OSIRIS-REx sú v poriadku, takže samotné pristátie prebehlo úspešne. Sonda klesala na povrch rýchlosťou približne 10 cm/s a po odobratí vzoriek sa odrazila rýchlosťou zhruba 40 cm/s. Samotné video je zložené z 85 snímkov s časovým rozostupom 1,25 sekundy. Prvá snímka pri klesaní sa vytvorila vo výške 25 metrov nad povrchom asteroidu a posledná sa vytvorila pri spätnom odraze vo výške 13 metrov. Snímky boli zaznamenané pomocou kamery SamCam a to tým spôsobom, že vrchná časť videa predstavuje západnú stranu Bennu.

Údaje predbežne naznačujú, že sonda strávila 5 z celkových 6 sekúnd odberom vzoriek, pričom väčšina vzoriek sa stihla odobrať počas prvých 3 sekúnd.

Pôvodný článok:

NASA pristála na asteroide

S ohľadom na vzdialenosť a povrch asteroidu išlo o veľmi náročnú misiu, ktorá vzhľadom na dĺžku prenosu signálu (18,5 minúty) musela byť plne autonómna. Celé pristátie a odobratie vzoriek OSIRIS-REx teda zvládla bez zásahu človeka.

Inými slovami misia, respektíve pristátie, bolo naprogramované vopred a sonda pristála na povrchu pomocou palubného autonómneho systému.

Celá akcia s cieľom odobratia vzoriek je známa pod skratkou TAG (Touch-and-Go), z čoho vyplýva, že išlo iba o veľmi krátky zostup, pri ktorom sa odobrali potrebné vzorky hornín a prachu.

Aký bol priebeh misie?

V tomto namáhavom 4,5 hodiny trvajúcom zostupe sa OSIRIS-REx na pár sekúnd dotkla povrchu asteroidu pomocou 3,35 metrov dlhého ramena známeho ako TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism). Odobratie vzoriek sa uskutočnilo v oblasti Nightingale,  v severnej časti asteroidu Bennu.

Kritickými bodmi počas zostupu sondy boli dva manévre. Prvým bol manéver „Checkpoint“, ktorý sonde presne umožnil zamerať miesto odberu vzoriek a druhý s názvom „Matchpoint“ prebehol o 10 minút neskôr a umožnil sonde spomaliť zostup a zosúladiť jej pohyb s rotáciou asteroidu v čase kontaktu. Následne sonda cestovala celých 11 minút popri obrovských balvanoch o veľkosti dvojposchodovej budovy, až pokým sa nedostala do svojej cieľovej destinácie.

Rameno TAGSAM NASA/Goddard/University of Arizona

V nej pomocou ramena TAGSAM „vystrelila“ stlačený plynný dusík na povrch Bennu, aby rozvírila prach a kamienky, ktoré následne zozbierala.

Hlavným cieľom bolo zozbierať aspoň 60 gramov vzoriek, či sa však toto množstvo podarilo sonde odobrať, zatiaľ známe nie je. Výsledky odberu by sme sa mali dozvedieť približne o týždeň, kedy tím vedcov pracujúcich na tejto misii potvrdí, či sa sonde skutočne podarilo odobrať potrebnú hmotnosť.

Určiť množstvo odobratej vzorky sa pokúsia pomocou kamery SamCam, ktorá celý proces odobratia vzoriek zdokumentovala.

Čo ak bola misia neúspešná?

V prípade neúspechu sa sonda o ďalší TAG manéver pokúsi 12. januára 2021. Tento manéver sa však uskutoční už na úplne inom mieste, blízko rovníka s názvom Osprey. Podľa NASA ide o najväčšie odobratie vzoriek od čias misií Apollo, ktoré však mali k dispozícií oveľa viac finančných prostriedkov.

Mozaika oblasto Osprey asteroidu Bennu. Zdroj: NASA/Goddard/University of Arizona

Samotný odlet sondy od asteroidu sa začne v marci 2021 a jej návrat so vzorkami sa očakáva 24. septembra 2023. Samotné vzorky pomôžu objasniť pôvod slnečnej sústavy.

Ako celý manéver prebiehal, si môžeš pozrieť na tomto videu:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú