Súčasné mestá sa rozrastajú všetkými smermi, ich centrá sa prehusťujú a vo väčšine prípadov aj tú trochu zelene časom nahradia obrovské stavby. Saudská Arábia má na tento problém riešenie, postaví 170 km dlhé mesto, ktoré bude mať na povrchu miesto ciest iba zeleň a široké bulváry, informuje portál DesignBoom.

Mesto ponesie príznačný názov The Line, pričom skutočne pôjde o čiaru. Celé mesto má byť dlhé až 170 km a tiahnuť sa od západného pobrežia v oblasti Neom smerom do vnútrozemia.

Neom

Očakáva sa, že celá oblasť Neom bude v budúcnosti miestom s nulovou produkciou emisií. Energia sa plánuje získavať výhradne zo slnečného žiarenia, veternej energie a ostatných obnoviteľných zdrojov.

Zaujímavosťou je, že na povrchu mesta sa nebudú nachádzať žiadne cesty, všetka doprava sa totiž presunie pod povrch do dvoch vrstiev, kedy horná vrstva je určená pre nákladnú a spodná pre osobnú dopravu. Premávať tu budú osobné vozidlá riadené umelou inteligenciou, ako aj vozidlá hromadnej dopravy.

Neom

Napriek tomu, že mesto má byť dlhé až 170 km, všetky potrebné služby a obchody by nemali byť vzdialené viac ako 5 minút chôdze od každého bydliska. The Line totiž tvoria samostatné mestské časti, kedy každá z nich disponuje kompletným sociálnym vybavením. Tieto časti budú následne medzi sebou prepojené spomínanými podzemnými tunelmi.

Žiadna cesta, ani tá medzi mestskými časťami, nemá trvať viac ako 20 minút. Vďaka tomu, že všetka doprava sa presunie pod povrch, vznikne na povrchu dostatok miesta na výsadbu zelene, pokrývajúcej všetok voľný priestor medzi budovami.

Presuny medzi jednotlivými mestskými časťami majú byť nesmierne rýchle, nakoľko pôjde iba o jednosmernú dopravu bez akýchkoľvek križovatiek. Ako píše portál Dezeen, o chod „smart“ mesta sa postará umelá inteligencia, zabezpečujúca, aby bol život v ňom čo najjednoduchší.

Nenechaj si ujsť
Internet Starlink dosiahol nový rekord. SpaceX oproti doterajším testom takmer zdvojnásobil rýchlosť

Výstavba mesta by mala začať už v prvom kvartáli 2021. Na jeho postavenie sa celkovo minie viac ako 400 miliárd eur, no Saudská Arábia, podobne ako Spojené Arabské Emiráty, sa takýchto nákladných a odvážnych projektov rozhodne nebojí. Ak sa celý projekt podarí dotiahnuť do konca, pôjde o technologicky najvyspelejšie a zároveň najekologickejšie mesto na svete.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú