Wolf Cukier sa môže pochváliť niečím, čo jeho rovesníci len tak ľahko nedokážu. Počas stáže v NASA sa mu toižto podarilo objaviť novú planétu, ktorá je 6,9-krát väčšia ako Zem a je len jednou z 13-tich svojho druhu.

Portál The Guardian nedávno upozornil na 17-ročného tínedžera Wolf Cukiera zo Scarsdale v New Yorku, ktorý sa zúčastnil stáže v NASA. Už tretí deň svojej stáže spravil objav, ktorým sa len tak hocijaký tínedžer nemôže pochváliť. Podarilo sa mu totižto pomocou satelitu Tess (Transiting Exoplanet Survey Satellite) objaviť doposiaľ neznámu planétu.

Cukier bol v rámci stáže pridelený na sledovanie zatienenia, ktoré vzniká pri prekrytí dvoch hviezd, pričom sa sústredil na slnečnú sústavu TOI 1338. Pri skúmaní javu si ale všimol na obežnej dráhe dvoch hviezd niečo, čo blokovalo ich svetlo. Jeho nadriadení tak po niekoľkotýždňovom preskúmaní potvrdili, že sa mu podarilo nájsť planétu 6,9-krát väčšiu ako Zem.

„Hľadal som údaje o všetkom, čo dobrovoľníci označili ako zatieňujúci binárny systém, respektíve systém, kde dve hviezdy obiehajú okolo seba a podľa nášho názoru sa navzájom zatieňujú na každej obežnej dráhe.

Asi na tretí deň mojej stáže som videl signál zo systému s názvom TOI 1338. Najprv som si myslel, že je to hviezdne zatmenie, ale načasovanie nebolo správne. Ukázalo sa, že ide o planétu,“ uviedol Cukier podľa tlačovej správy NASA.

Cukier tiež pre portál CBS povedal, že ako prvú vec si všimol malý pokles svetla zo spomínaných dvoch hviezd, ktoré v skutočnosti blokovala planéta. Táto cirkulárna planéta bola následne pomenovaná ako TOI 1338 b a jej objav bol neskôr prezentovaný na 235. stretnutí Amerického astronomického spoločenstva v Honolulu.

NASA neskôr presnejšie identifikovala binárny systém, v ktorom sa planéta nachádzala. Tie vytvárajú takzvaný zatieňovací binárny jav, ktorý vzniká, keď dve hviezdy obiehajú okolo seba v jednej rovine pohľadu. Jedna z hviezd toho binárneho systému je o 10 % ťažšia ako naše Slnko, zatiaľ čo druhá je chladnejšia, tmavšia a z hľadiska hmotnosti má asi len tretinu nášho Slnka.

Od novembra 2023 ju neuvidíme najbližších 8 rokov

Popis nájdenej planéty bol tiež podaný vo forme vedeckého príspevku do jedného z vedeckých žurnálov, pričom medzi etablovanými vedcami bol ako spoluautor uvedený aj Cukier.

Planéta sa podľa NASA nachádza v konštelácii Maliar a je vzdialená od našej Zeme asi 1 300 svetelných rokov. Okrem toho je jej prechod okolo hviezd nepravidelný a objavuje sa každých 93 až 95 dní.

Zobraziť celú galériu (1)
Konštelácia Maliar. Zdroj: iau.org

Satelit Tess je schopný pozorovať prechod planéty len okolo väčšej z hviezd, nakoľko druhá je príliš malá na to, aby bol pozorovateľný. Podľa údajov je obežná dráha planéty stabilná a mala by v tomto stave zotrvať najbližších 10 miliónov rokov. Na druhej strane ale uhol obežnej dráhy vzhľadom na Zem spôsobí, že planétu budeme môcť pozorovať do novembra 2023 a potom opäť až o 8 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom