Každý jeden používateľ smartfónu značky Xiaomi si musel MIUI veľmi obľúbiť. Ak vlastníte Xiaomi smartfón, určite viete, o čom je reč a v prípade, že nie, možno nad jeho kúpou začnete uvažovať.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nadstavba, respektíve ROM od Xiaomi – MIUI – je popri EMUI jedna z najprepracovanejších nadstavieb. Nielenže pri jej používaní sa stretávame s nádherným prostredím a svižnými reakciami, ale Xiaomi do nej zabalilo aj veľkú porciu funkcií navyše. Nejedná sa pri tom o žiadny bloatware, ale o užitočné aplikácie, ktoré si nájdu využitie. Dnes sa pozrieme na 15 najlepších, pričom sa nemusí jednať len o funkcie z MIUI 8 a niektoré z nich môžu pochádzať zo starších verzií.

Prevodník mien

Najnovšia verzia MIUI prišla s prepracovanejšou kalkulačkou. Nechýba napríklad prevodník mien, možnosť výpočtu hypotéky, konverzia dĺžky, plochy, objemu a oveľa viac. Aj keď tieto funkcie nevyužíva každý často, v prípade potreby sa prepracovaná predinštalovaná kalkulačka určite zíde.

Editor fotografií

screenshot_2016-09-11-22-29-08-878_com-miui-gallery

Áno, klasický editor fotografií sa nachádza v každom smartfóne a nie je to žiadna špeciálna funkcia. Ten v MIUI je však iný a vyznačuje sa väčším množstvom funkcií ako klasické editory. K dispozícií sú napríklad nálepky, či možnosť kresliť po fotografiách.

Editor videí

screenshot_2016-09-11-22-30-20-192_com-miui-gallery

Väčšina editorov vo smartfónoch vie maximálne strihať videá. To sa o tom v MIUI 8 povedať nedá a okrem orezávania môžeme k videám pridávať aj filtre, text a audio.

Tapety

Ak vám už omrzí tapeta, s ktorou sa denno denne stretávate, pravdepodobne siahnete po novej z internetu alebo pomocou rôznych aplikácií z obchodu Google Play. V MIUI to už roky nie je nutné a obsahuje vstavaný „obchod“ s tapetami. Možné je vyhľadávanie podľa obľúbenosti a aj podľa kategórií.

Čistič

V prípade, že používateľom MIUI začne dochádzať voľné úložisko, poprípade im smartfón začne pracovať pomalšie (čo je veľmi nepravdepodobné), cesta vedie k aplikácii „Optimalizácia“. Jednou z jej funkcií je čistič, ktorý dokáže vyčistiť váš telefón od cache a ďalších nepotrebných súborov.

Bezdrôtový prenos súborov (FTP)

Vedeli ste, že v MIUI je možné prenášať súbory aj pomocou FTP? Táto funkcia je k dispozícii už od verzie MIUI 5 a stále si drží svoje miesto v aplikácií „Súbory“. Súbory medzi smartfónom a počítačom tak môžete prenášať bez potreby inštalácie alternatívnej aplikácie.

MiDrop

screenshot_2016-09-11-22-32-00-851_com-xiaomi-midrop

V prípade, že poznáte aplikáciu SHAREit, nič viac nepotrebujete vedieť. MIUI prichádza s vlastným riešením pod názvom MiDrop a posielanie súborov medzi Xiaomi telefónmi je tak jednoduché a rýchle.

Zálohovacie nástroje

Plánovanú zmenu ROM alebo celého telefónu môžu urýchliť zálohovacie nástroje v MIUI. Ten prvý vám pomôže vytvárať lokálne zálohy nastavení, dát a aplikácií. Ďalej je k dispozícii aj Mi Mover, ktorý vám pomôže kompletne s prechodom na nové zariadenie.

AntiVírus

screenshot_2016-09-11-22-32-45-467_com-miui-securitycenter

Opäť sa vrátime k aplikácii „Optimalizácia“, keďže tá obsahuje aj vstavaný antivírus. V MIUI je tiež už od verzie 5 a nie je potrebná inštalácia alternatívy z Google Play. 

Spotreba dát

screenshot_2016-09-11-22-33-02-283_com-miui-securitycenter

Chcete mať pod kontrolou využívanie dát aplikáciami? V MIUI to nie je problém vďaka aplikácii „Optimalizácia“. V nej nájdeme všetky potrebné informácie a opäť nie je potrebná inštalácia žiadnych ďalších aplikácií.

Šetrič batérie

Nejde už síce o špeciálnu funkciu, no patrí medzi najpoužívanejšie a svoje miesto si našla aj v MIUI. Okrem šetriacich režimov je dostupné aj ich plánované zapnutie. Ak napríklad v určitom čase smartfón nepoužívate, môžete nastaviť automatické zapnutie šetriaceho režimu.

Časovaná SMS

Aj skúsenejší používatelia MIUI možno počujú o tejto funkcií prvýkrát. Pri písaní SMS môžeme pridať časovanie a správa sa odošle v konkrétny nastavený čas.

AntiSpam

Ak vás nejaké číslo neustále otravuje, určite by ste ocenili AntiSpam v aplikácii „Optimalizácia“. V nej môžete jednoducho pridať nechcené čísla a už nikdy vám od nich nepríde žiadna SMS, či hovor.

Mi Cloud

Pravdepodobne jedna z najlepších funkcií MIUI. Je ňou cloudové úložisko, ktoré však nedokáže zálohovať len fotografie a videá, ale aj vaše kontakty, správy, históriu volaní, poznámky, WiFi heslá a oveľa viac.

Skener QR a čiarových kódov

screenshot_2016-09-11-22-35-20-339_com-xiaomi-scanner

Skener kódov pravdepodobne až tak často nepoužívate, no v núdzových prípadoch určite poteší, že ho už máte predinštalovaný vo svojom telefóne. Skener si hravo poradí s QR aj čiarovými kódmi.

Ako môžete vidieť, MIUI je naozaj prepracovaná a nájdeme v nej množstvo užitočných funkcií navyše. Niektoré z nich môžeme používať častejšie, niektoré menej často. Tak či tak, skvelá softvérová výbava určite nikoho neurazí a no svoje si príde určite každý.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
75%
Páči sa mi to
14%
Chcem to
1%
Mám to
9%
Nepáči sa mi to
1%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.