Rodové stereotypy postupne v spoločnosti strácajú svoj význam a čoraz viac sa presadzuje rodová rovnosť. Kým v minulosti ľudia delili práce na ženské a mužské, modernej spoločnosti sa už tento jav postupne vytráca. Aj keď veľa ľudí stále technické odvetvia prisudzujú viac mužom, na svete je hneď niekoľko popredných žien, ktoré stoja v čele obrovských spoločnosti a a tieto predsudky vyvracajú. Toto je desiatka tých najvplyvnejších.

10. Corlis Murray, Senior viceprezidentka kvality a globálnej bezpečnosti, Abbott

Corlis Murray je v spoločnosti Abbott zodpovedná za zabezpečenie kvality a bezpečnosti všetkých podnikov spoločnosti vo viac než 150 krajinách sveta. V roku 2012 spustila program stáže, aby pomohla študentom v ich technologickej kariére. Keď práve nepracuje, snaží sa pomáhať iným ľuďom a je veľkým basketbalovým fanúšikom. Predovšetkým jej vnuka.

9. Paula Smith Hartley, Viceprezidentka a generálna riaditeľka Lockheed Martin

Paula Hartleyová so svojím tímom vybudovala technológiu, ktorá sa využíva vo vojenskej komunikácii, bezpečnosti a dohľadom nad zbraňami. V minulom roku odovzdali armáde najsilnejší laser, ktorý bol kedy vytvorený. Plánom je však tieto technológie využívať len na obranu proti veľkému počtu rakiet, prípadne pred útokmi dronov či bezpilotných lietadiel.

8. Anjul Bhambhri, Viceprezidentka Platform Engineering, Adobe

Zobraziť celú galériu (10)
Anjul Bhambhri/Linkedin

Táto žena je zodpovedná za službu Adobe Cloud Platform, ktorá umožňuje zákazníkom ukladať a šifrovať dáta. Taktiež pracuje na vývoji umelej inteligencii a strojového učenia. V Adobe momentálne šéfuje viac než 300 zamestnancom. Predtým pracovala 14 rokov v IBM. Vo voľnom čase sa venuje hlavne svojmu psovi menom Pojo.

7. Denise Dumas, Viceprezidentka operačného systému spoločnosti Red Hat

Jej najznámejším produktom je Red hat Enterprise Linus, čo je najúspešnejšia komerčná verzia Linuxu na trhu. Pracuje na jeho aktualizáciách a kompatibilite s inými produktmi spoločnosti a mimo nej.

6. Diane Bryant, COO Google Cloud

Dian Bryantová má za sebou úspešnú, 30-ročnú kariéru v spoločnosti Intel, kde taktiež pracovala na vedúcej pozícii pri výrobe čipov. V Google je jej cieľom premeniť ich cloudovú službu na priameho konkurenta Amazonu a Microsoftu. Keď bola tínedžerkou, istú dobu bola bezdomovcom. Techniku šla študovať len preto, nakoľko počula, že je dobre platená.

5. Patricia Goforth, výoknná viceprezidentka Booz Allen Hamiltom

Vo svojej práci vedie viac ako 3400 inžinierov a vedcov, ktorí plnia technické požiadavky a projekty zákazníkov. Patria tu napríklad systémy ochrany pred hackermi či informačné systémy pre spoločnosti. Je veľkou fanúšičkou basketbalového tímu University od Virginia a Washington Nationals.

4. Priya Balasubramaniam, Viceprezidentka riadenia dodávok pre iPhone

Náplňou jej práce je dohliadanie na dodávky komponentov pre Apple a iPhone. Taktiež dohliada na kvalitu a prípadné opravy iPhonov. V spoločnosti pôsobí od roku 2001 a vtipné je, že keď bola na pohovore, tak jej bolo povedané, že by túto prácu nemohla robiť. V minulom roku získala čestný doktorát inžinierstva na Michigan State University.

3. Melinda Gates, spolupredsedníčka nadácie Bill & Melinda Gates

Manželka Billa Gatesa patrí dlhodobo medzi najvplyvnejšie ženy sveta. Množstvo bohatstva jej dáva prístup k tej najvyššej smotánke, ktorú vyzýva k filantropii. Okrem podpory chudobných krajín a investovaniu peňazí do liečby chorôb sa venuje aj podporovaniu začínajúcich startupov, ktoré sú riadené ženami. Snaží sa ich tak motivovať, aby sa nebáli začať pracovať v technickom priemysle.

2. Alicia Boler Davis, výkonná viceprezidentka výroby, General Motors

Svoju kariéru začala ako výrobný inžinier v roku 1994 a stala sa tiež prvým černochom, ktorý bol manažérom podniku. Na súčasnú pozíciu bola povýšená v roku 2016 a je tiež členkou vedúceho tímu, ktorý podáva správy generálnemu riaditeľstvu. Je známe pre svoju dôveru a neustálu chuť sa vzdelávať a posúvať vyššie.

1. Gwynne Shotwell, COO SpaceX

V spoločnosti pracuje od roku 2002 a v roku 2008 sa stala jej prezidentkou. V roku 2012 pomohla spoločnosti stať sa prvou súkromne financovanou spoločnosťou, ktorá poslal vesmírnu loď na ISS. Stanovovanie nových cieľov je jej najobľúbenejšou činnosťou (pristátie prvého stupňa a jeho opätovné použitie, Falcon Haeavy…).  Inšpiráciu stať sa inžinierkou získala na udalosti Society of Women Engineers už ako 15-ročná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom