Používame ich denne, aby nám zlepšili dych a dodali pocit sviežosti, najnovšia štúdia však upozorňuje na ich negatívny dopad pre naše zdravie. Výskumníci zistili, že obľúbená žuvačka dokáže uvoľniť stovky plastových častíc. O téme informoval portál ScienceAlert.

Výskumníci upozorňujú na všadeprítomný výskyt mikroplastov, teda drobných fragmentov plastov, ktoré predstavujú riziko pre zdravie, ako aj pre životné prostredie. Rôzne výskumy potvrdili ich výskyt prakticky všade – od vrcholov hôr, v ovzduší, či v oceáne. Malé čiastočky sa nachádzajú aj v ľudskom tele, vrátane pľúc, krvi, aj mozgu, čo vyvoláva obavy o zdravie.

Až 30 000 fragmentov ročne

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) poukázali na nenápadný zdroj, čím sa do nášho tela dostávajú mikroplasty.

„Naším cieľom nie je nikoho desiť. Vedci nevedia, či sú mikroplasty pre nás nebezpečné alebo nie. Neexistujú žiadne klinické skúšky na ľuďoch. Ale vieme, že sme v každodennom živote vystavení plastom a práve to sme chceli preskúmať,“ uviedol Sanjay Mohanty, hlavný výskumník štúdie, ktorá ešte nebola recenzovaná.

žuvačky
Freepik

Počas výskumu doktorandka z UCLA Lisa Lowe prežula sedem kusov žuvačiek z desiatich rôznych značiek a následne vedci analyzovali jej sliny. Zistili, že gram žuvačky uvoľnil v priemere 100 fragmentov mikroplastov, pričom niektoré druhy ich vypustili až 600. Váha žuvačiek sa však pohybuje od jedného až po niekoľko gramov, takže ľudia, ktorí ročne spotrebujú 160 až 180 žuvačiek, môžu prehltnúť približne 30 000 častíc mikroplastov.

„Žuvačka je jednou z potravín, ktoré sme si vybrali, pretože je to jediná potravina, v ktorej sa používa plastový polymér ako zložka. Iné potraviny sú kontaminované mikroplastmi v dôsledku spôsobu ich spracovania a balenia,“ vyjadril sa pre CNN Mohanty.

Žuvačky z ropy

Väčšina žuvačiek sa vyrába zo syntetických polymérov na báze ropy, ktoré im dávajú typickú žuvaciu konzistenciu. Dnes už na trhu vieme nájsť aj žuvačky na prírodnej báze, ktoré sú vyrobené z rastlinných polymérov. Výskumníci testovali päť syntetických a päť prírodných žuvačiek, avšak mikroplasty sa našli vo všetkých. V prírodných o niečo menej (v jednom grame v bolo v priemere 96 fragmentov). Mohanty tiež upozorňuje na nejasné ingrediencie, ktoré sa nachádzajú v žuvačkách, keďže na obaloch nájdeme len slová: „na báze gumy“.

„Plast uvoľnený do slín je len malou časťou plastu, ktorý je obsiahnutý v žuvačke,“ skonštatoval Mohanty. Taktiež poukázal na to, že žuvačka je ďalším zdrojom plastového znečistenia, preto by sme ju nemali odhadzovať v prírode.

Ďalší výskumník však verejnosť upokojuje. Žuvačiek sa nemusíme úplne vzdať, pretože podľa neho ak sa prehltne relatívne malé množstvo mikroplastov, len prejdú cez tráviaci systém bez vplyvu na zdravie. „Nemusíte hneď prestať žuvať žuvačky,“ tvrdí profesor chémie Oliver Jones z austrálskej univerzity RMIT. Na spomínanom výskume sa ale nepodieľal.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP