Život na Zemi má veľa podôb, no vedci teraz učinili jeden z najfascinujúcejších objavov. Našli totiž mikróby, ktoré prosperujú v nehostinnom prostredí hlboko pod povrchom Zeme a ďaleko od slnečného svetla. Medzinárodný tím výskumníkov publikoval tieto prelomové zistenia v časopise Science Advances po ôsmich rokoch podrobného skúmania mikrobiálnych ekosystémov na celom svete. O téme informoval Futurism.

Viac mikróbov, ako sme si mysleli

Hlavným záverom štúdie je, že v trhlinách a puklinách zemskej kôry môže prebývať až polovica všetkých mikrobiálnych buniek na Zemi. To zásadne spochybňuje doterajší predpoklad, že čím hlbšie pod povrchom sa nachádzame, tým menej je tam života a diverzity.

„Bežne sa predpokladá, že čím hlbšie idete pod povrch Zeme, tým je menej dostupnej energie a menej buniek schopných prežiť,“ vysvetlil hlavný autor štúdie Emil Ruff, mikrobiálny ekológ z prestížneho Woods Hole Marine Biological Laboratory. Podľa neho však tieto nové zistenia ukazujú, že v niektorých podzemných prostrediach môže byť biologická rozmanitosť porovnateľná alebo dokonca vyššia ako na povrchu.

„Tam, kde je viac energie, býva zvyčajne viac diverzity – ako v tropických lesoch alebo koralových útesoch, kde je veľa slnka a tepla. No v podzemí sme objavili podobnú úroveň rozmanitosti,“ dodal Ruff.

ScreenShot/ Craig Smith /YouTube

Priekopnícka metóda a globálna spolupráca

Štúdia je pozoruhodná nielen svojimi výsledkami, ale aj spôsobom, akým bola realizovaná. Tím porovnal viac ako 1 400 rôznych súborov údajov o mikrobiálnych spoločenstvách zo všetkých kútov sveta. Tento štandardizovaný prístup k analýze DNA mikroorganizmov je výsledkom rozsiahlej iniciatívy, ktorú už v roku 2016 spustil molekulárny biológ Mitchell Sogin z Bay Paul Center, spoluautor novej štúdie.

Predtým bol výskum mikróbov často nesystematický – jednotlivé tímy používali rôzne metódy na zber a analýzu údajov, čo sťažovalo porovnanie. Vďaka Soginovej práci bolo možné vytvoriť jednotné databázy, ktoré umožnili porovnať vzorky od výskumníkov z rôznych krajín, napríklad z University of Utah v USA alebo Universidad de Valladolid v Španielsku.

Prelomové ekologické princípy

Tím vedcov zistil, že mikrobiálna diverzita v podzemných prostrediach môže konkurovať diverzite na povrchu, čo nazvali „univerzálnym ekologickým princípom“. Tieto objavy nielenže menia naše chápanie života na Zemi, ale otvárajú dvere novým výskumom o tom, ako mikroorganizmy prežívajú v extrémnych podmienkach.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú