Začiatkom jesene sa Zem dočká neobvyklého vesmírneho úkazu. Asteroid 2024 PT5 sa na krátky čas stane naším dočasným „mini-mesiacom“. Podľa štúdie astronómov z Complutense University of Madrid sa tento objekt zachytí v gravitačnom poli Zeme na presne 56,6 dňa. Presnejšie bude našim mini-mesiacom medzi 29. septembrom a 25. novembrom 2024. Na tému upozornil portál IFLScience.

Mini-mesiac

Asteroid objavili astronómovia 7. augusta 2024, a na základe výpočtov jeho dráhy sa zistilo, že na 56 dní sa dočasne zachytí v gravitačnom poli našej planéty. Po tejto krátkej epizóde sa asteroid opäť vymaní z obežnej dráhy Zeme a vráti sa späť k svojej ceste okolo Slnka.

Napriek tomu, že Zem bude mať na krátky čas dva mesiace, šanca ho vidieť je prakticky nulová. S magnitúdou 27,6 je príliš slabý na to, aby bol pozorovateľný voľným okom alebo bežnými teleskopmi.

2024 PT5 je s najväčšou pravdepodobnosťou prirodzený objekt, nie kus vesmírneho odpadu, čo znamená, že ide pravdepodobne o tzv. Arjuna asteroid. Tieto asteroidy majú obežné dráhy podobné Zemi, a sú pomenované po hrdinovi indického eposu Mahābhārata.

Zaujímavé je, že tento mini-mesiac nie je v našej histórii ojedinelý. Asteroidy ako 2024 PT5 už viackrát obiehali okolo Zeme. Napríklad asteroid 2022 NX1 sa stal dočasným satelitom v roku 1981, a opäť sa vrátil v roku 2022. Asteroid 2024 PT5 by sa mal vrátiť na obežnú dráhu Zeme v januári 2025 a neskôr v roku 2055.

Zem má druhý mesiac

Astronómovia sú si už dlhšiu dobu vedomí toho, že Mesiac nie je jedinou prirodzenou družicou našej planéty. V skutočnosti ich je hneď niekoľko, avšak od Mesiaca sa líšia svojou obežnou dráhou, a to natoľko, že podľa všetkého nebudú trvalými spoločníkmi Zeme. Za druhý mesiac Zeme je v tejto kategórii považovaný objekt nesúci názov 469219 Kamoʻoalewa, ktorý sa ľudstvu podarilo identifikovať len v roku 2016.

NASA

469219 Kamoʻoalewa nie je práve najväčším objektom. Technicky ide o asteroid s priemerom 40 až 100 metrov, čo nie je možné s istotou určiť na takú veľkú vzdialenosť. Tento objekt totiž neobieha priamo Zem, ale zdieľa zemskú obežnú dráhu okolo Slnka a dostáva sa od materskej hviezdy do vzdialenosti od 0,9 do 1,1 AU (astronomických jednotiek). Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú