Klimatická situácia na našej planéte je alarmujúca, pričom oxid uhličitý je jedným z hlavných faktorov, ktorý prispieva ku tomuto konštatovaniu.

Tento skleníkový plyn zadržiava teplo v atmosfére a prispieva k globálnemu otepľovaniu, takže nie je prekvapivé, že sa vedci sústredia na jeho zredukovanie. Ako informoval portál Futurism, na scénu prichádza mimoriadne zaujímavá a inovatívna technológia.

Gigantický vysávač je už v prevádzke

Keď to nejde podobrotky a cez zákazy či príkazy, pôjde to agresívnejšou cestou. Približne také niečo si zrejme povedala švajčiarska spoločnosť Climeworks. Tá vyvinula „továreň“ na vysávanie oxidu uhličitého priamo zo vzduchu. Mammoth, ako znie názov tohto inovatívneho zariadenia, bol uvedený do prevádzky počas uplynulého týždňa na Islande.

Nové zariadenie na zachytávanie uhlíka je najväčším svojho druhu na svete. Funguje tak, že obrovské ventilátory nasávajú okolitý vzduch, filtrujú ho od uhlíka a pumpujú hlboko do zeme, kde sa mení na kameň. Očakáva sa, že pri plnej kapacite Mammoth zachytí impozantných 36 000 ton CO2 ročne, čo zodpovedá odstráneniu emisií 7 800 vozidiel so spaľovacím motorom.

Najlepšie na celom tomto projekte je to, že operácia je plne poháňaná geotermálnou energiou Islandu, čo jej umožňuje znížiť množstvo oxidu uhličitého, ktorý znečisťuje atmosféru našej planéty, bez toho, aby sa tento problém ešte zhoršil.

Climeworks

Vysoké náklady a ropný strašiak

Prevádzka tohto inovatívneho zariadenia je však poriadne nákladná. Prefiltrovanie a spracovanie každej tony oxidu uhličitého sa odhaduje na takmer 1 000 amerických dolárov. Spoluzakladateľ spoločnosti Climeworks Jan Wurzbacher predpokladá, že tieto náklady by sa mohli  znížiť na približne 100 amerických dolárov za tonu približne do roku 2050.

Okrem toho, aplikovanie zariadení s priamym zachytávaním vzduchu ako naša najlepšia stávka na odvrátenie hroziacej klimatickej katastrofy, zostáva vášnivou diskusiou. Odborníci tvrdia, že ide len o odvádzanie pozornosti od základných príčin klimatických zmien. Existujú tiež obavy, že zachytený CO2 by sa mohol použiť na ťažbu väčšieho množstva ropy, čím by sa udržal priemysel bazírujúci na fosílnych palivách.

Myšlienka vysávania skleníkového plynu však zjavne ostáva na stole. Uchytila sa ​​aj v USA, pričom startup Occidental minulý rok oznámil plány na vybudovanie ešte väčšieho zariadenia s názvom STRATOS, ktoré je navrhnuté tak, aby vysávalo 500 000 ton CO2 ročne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú