Astronómovia zachytili neobyčajný výbuch vo vesmíre, ktorý môže byť buď extrémne vzácnym prípadom správneho „zarovnania hviezd“, alebo úplne novým, dosiaľ nepoznaným kozmickým javom. Tento zvláštny výbuch, označený ako EP240408a, bol prvýkrát pozorovaný 8. apríla 2024 vesmírnym teleskopom Einstein Probe. Hoci na prvý pohľad sa javil ako štandardný gama záblesk, ďalšie pozorovania ukázali, že nejde o nič pre nás známe. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Nezvyčajné správanie kozmického výbuchu

Rôzne observatóriá skúmali tento jav v širokom spektre vlnových dĺžok, vrátane ultrafialového, optického, infračerveného, rádiového a röntgenového žiarenia. Napriek tomu sa vedcom nepodarilo zaradiť ho do žiadnej známej kategórie kozmických udalostí. Najpravdepodobnejším vysvetlením je, že ide o rozpad bieleho trpaslíka, ktorý bol roztrhaný stredne veľkou čiernou dierou. Táto udalosť vytvorila mohutný prúd hmoty smerujúci priamo na Zem.

NASA/CXC/Queen's Univ. Belfast/M. Nicholl/NRAO/AUI/NSF

EP240408a vykazoval viaceré zvláštne vlastnosti. Počiatočný röntgenový záblesk trval len 10 sekúnd, potom sa na štyri dni ustálil na konštantnej úrovni a následne náhle pohasol. Bežné gama záblesky trvajú spravidla len niekoľko hodín, a tento časový priebeh teda neodpovedal žiadnej známej kategórii výbuchov.

Ďalším záhadným aspektom bola jeho jasnosť – príliš vysoká na niektoré bežné fenomény, no zároveň príliš nízka na iné. Navyše, napriek očakávaniam nevyžaroval žiadne rádiové vlny, čo bolo pre vedcov znepokojujúce. Rádioteleskopy, ktoré skúmali zdroj 11, 158 a 258 dní po prvom záblesku, nezachytili nič.

„Keď niečo žiari tak jasne v röntgenovom spektre, zvyčajne očakávame aj výrazné rádiové signály,“ vysvetľuje Brendan O’Connor, astronóm z Carnegie Mellon University. „V tomto prípade však nič také nevidíme, čo je veľmi zvláštne.“

NSF/NRAO/S. Dagnello

Možnosti vysvetlenia a šanca na nový objav

Po vylúčení niekoľkých možností, ako sú kvazary, vedci prišli s najpravdepodobnejším vysvetlením: mohlo ísť o tzv. slapovú deštrukciu hviezdy čiernou dierou (TDE). Pri týchto udalostiach čierne diery pohlcujú hviezdy, pričom v niektorých prípadoch vytvárajú extrémne výtrysky hmoty. Ak takýto výtrysk smeruje priamo na Zem, môže vytvoriť signál podobný EP240408a.

Observatórium Very Large Array v Novom Mexiku / Zdroj: NRAO

Problémom však zostáva chýbajúce rádiové žiarenie. Vedci predpokladajú, že rádiové signály sa môžu objaviť až o stovky či tisíce dní neskôr, keď sa výtrysky hmoty spomalia. Ak budú ďalšie pozorovania úspešné, mohlo by to potvrdiť, že ide o netypický TDE. Ak však signál zostane ticho, môže to znamenať, že sa astronómom podarilo objaviť úplne nový typ vesmírneho javu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP