Už niekoľko rokov vedci skúmajú záhadné signály z vesmíru, ktoré si nevedia vysvetliť. Počas experimentu fyzici zachytávali vysokoenergetické neutrína, ktoré pochádzali z doteraz nezisteného zdroju vo vesmíre – informuje portál Science Alert.

Neutríno patrí medzi elementárne častice, ktorého hmotnosť je veľmi malá, až sa dlho predpokladalo, že je v pokojovom stave nulová. Nenesie ani elektrický náboj a preto naň nepôsobí elektromagnetická interakcia a len veľmi zriedkavo reaguje s hmotou. Ak áno, tak len prostredníctvom veľmi slabej interakcie a gravitácie. Hmotou tak väčšinou prechádzajú bez akejkoľvek reakcie.

Majú však vysokú energiu a napríklad neutrína Slnka majú energiu niekoľko megaelektrónvoltov (MeV). Ak by sme ich chceli zastaviť, tak by sme potrebovali stenu z olova, ktorá by mala hrúbku 1016 metra.  Aj preto ich je veľmi ťažké detegovať a tento úkon si vyžaduje veľmi veľké detektory.

Nevysvetliteľné častice

Už niekoľko rokov funguje na Antarktíde observatórium IceCube, ktoré má za úlohu zachytávať neutrína prúdiace z vesmíru. Počas dňa pritom zachytáva desiatky až stovky „zábleskov“ (aj keď veľmi málo neutrín), ktoré postupne rozširujú povedomie a databázu o týchto časticiach. Zariadenie sa skladá z tisícov senzorov, ktoré sú umiestnené hlboko pod ľadom Antarktídy.

University of Wisconsin

Už niekoľko rokov sa pritom vedci snažia zistiť pôvod záhadných neutrín, ktoré prúdia na Zem s vysokou energiou. Predpokladá sa, že by mohli pochádzať aj z oblasti mimo našej slnečnej sústavy. Ich energia je totiž niekoľkonásobne vyššia než tá, akou ich vysiela Slnko (rádovo niekoľko GeV, až PeV). Dokonca sa tieto častice dokážu oveľa ľahšie spájať s atómovými časticami na Zemi.

Ich pôvod je však stále neznámy, no vedci pripúšťajú možnosť deštrukcie temnej hmoty, ktorá by dokázala vyprodukovať neutrína s tak veľkou energiou. Ďalšia z teórií hovorí o tom, že nakoľko sme doteraz nezachytili veľa týchto neutrín, môže sa jednať o chybu detekcie, prípadnee súčasná technológia nedovoľuje, aby sme ich dokázali zachytiť vo väčšom množstve.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú