Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Pre smartfóny z Číny sú posledné roky priam zlatými časmi. Zažívajú obrovský rozmach a ich popularita masívne rastie aj v Európe. Snáď najznámejšou čínskou značkou dnešnej doby je Xiaomi, ktoré sa do popredia dostalo vďaka nadupaným, no pritom lacným zariadeniam.

Xiaomi nám už niekoľko rokov ukazuje, že kvalitný smartfón s dobrou výbavou sa dá predávať aj za lacno. Príkladom idú najmä smartfóny z modelového radu Xiaomi Redmi, ktoré sa spoločnosti predávajú najviac. A úprimne, ani sa nečudujem. Nedávno som mal možnosť otestovať najnovší Xiaomi Redmi Note 4X, ktorý ma svojimi kvalitami veľmi milo prekvapil a nemal by som problém ho vymeniť za oveľa drahší smartfón, ktorý aktívne používam. Po pozitívnej skúsenosti s týmto modelom som sa rozhodol, že vyskúšam aj vôbec najlacnejší telefón, ktorý kedy Xiaomi vyrobilo. Zaobstaral som si tak Xiaomi Redmi 4A v globálnej verzii, ktoré som používal niekoľko dní. Toto sú moje dojmy.

Aj menej výkonný hardvér môže poskytnúť skvelý používateľský zážitok

Zobraziť cenu Xiaomi Redmi 4A Global v 16 GB verzii

Aj keď Xiaomi Redmi 4A patrí do skupiny low-endov, používateľský zážitok, ktorý ponúka, poskytne len máloktorý takto lacný smartfón. Za približne 100-vku prináša hardvér v podobe štvorjadrového Qualcomm Snapdragon 425 procesora, 2 GB RAM či 32 GB vnútornej pamäti. V benchmarkoch síce táto zostava veľa vody nenamúti, no Redmi 4A je ďalším dôkazom toho, že nízke čísla v AnTuTu hneď neznamenajú slabý reálny výkon. Práve naopak. V realite si Xiaomi Redmi 4A vedie naozaj perfektne. Veľký podiel má na tom určite aj perfektná práca vývojárov systému MIUI, ktorý na optimalizácii systému zapracovali na 110 %.

Vďaka tomu sú reakcie telefónu okamžité a celkovo sa systém správa plynulo aj v prípade, že je na pozadí spustených viacero aplikácií. Aj napriek menšej RAM pamäti som nepociťoval, žeby mal telefón s prepínaním medzi aplikáciami nejaké problémy. Reštarty alebo prehrievanie tento smartfón taktiež nepozná. Osobne som telefón používal so stabilnou ROM od komunity Miuios.cz, ktorá je očistená od čínskeho balastu a aj na najlacnejšom telefóne tejto značky beží naozaj výborne. Čo sa hrania týka, Redmi 4A nie je žiadna herná mašina a v tejto cenovej kategórii to snáď ani nikto neočakáva. S menej náročnými titulmi však problém nemá.

2 dni na 3120 mAh batérii? Bez problémov

Výdrž smartfónov je z veľkej časti závislá aj na kapacite samotného akumulátora, no veľkú rolu v tejto časti hrá aj samotná efektívnosť procesora, rozlíšenie displeja a tiež miera odladenosti systému. Xiaomi však dokázalo všetky tieto faktory opäť výborne zladiť, čím vznikla veľmi slušná výdrž.

Osobne sa mi pri mierne náročnom používaní podarilo dosiahnuť dva dni výdrže, pričom displej bol zapnutý viac ako 5 hodín a 30 minút. Používanie zahŕňalo internetovú komunikáciu striedavo na WiFi aj LTE sieti, počúvanie hudby cez Spotify, občasné telefonovanie aj prezeranie videí na YouTube. Test batérie som opakoval, pričom smartfón som mal pripojený len k WiFi. Výsledok? 3 dni výdrže pri obrazovke zapnutej viac ako 7 hodín. Perfektné! Testoval som aj rýchlosť nabíjania, ktoré z 15 na 90 % zaberie približne 100 minút.

Prekvapí aj fotkami

Určite si vravíš, že smartfón s cenou okolo 100 eur bude fotiť zle. Xiaomi Redmi 4A ti tieto domnienky vyvráti. Výsledné fotografie budú v 13 MPx rozlíšení, čo je už dnešný štandard. Za dobrých svetelných podmienok smartfónom vytvoríš naozaj kvalitné zábery, ktorým nechýba ostrosť ani farby.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“71053″ img2=“71054″ offset=“0.5″]

Rozsiahlejšiu galériu fotografií nájdeš na tomto odkaze.

Perfektnú prácu odvádza HDR režim, vďaka ktorému sú fotografie svetlejšie a majú oveľa živšie farby. Redmi 4A nemá ani problém so zachytením detailných makro záberov. Akonáhle však začne zapadať slnko, priamo úmerne klesá aj kvalita fotografií a začína im dominovať šum.

Hurá! Má aj kompletné LTE

Ako som spomínal na začiatku, dostalo sa ku mne Redmi 4A vo verzii s plnou podporou európskych LTE sietí, ktoré je okrem 800 MHz frekvencie obohatené aj o 32 GB vnútornú pamäť. Vďaka plnej LTE podpore si rýchly mobilný internet užiješ kdekoľvek na území Európy. LTE-čko som, samozjreme, otestoval aj ja a toto je výsledok môjho merania v obci.

Ako každé Xiaomi, aj Redmi 4A ponúka DualSIM slot, ktorý je v tomto prípade kombinovaný so slotom pre microSD kartu do 128 GB. Využiť tak môžeš dve SIM karty alebo jednu SIM kartu a jednu microSD kartu. Z konektivity musím ešte spomenúť skvelé GPS-ko, ktorého určenie polohy je presné a rýchle. Vychytávkou v Redmi 4A je aj IR Blaster alebo infračervené, za pomoci ktorého môžeš ovládať domáce spotrebiče. A nechýba ani 3,5 mm audio jack!

Predčilo moje očakávania

Zobraziť cenu Xiaomi Redmi 4A Global v 16 GB verzii

Odkedy som sa začal zaoberať svetom smartfónov, rukami mi prešlo množstvo smartfónov rôznych cenových kategórií. Xiaomi Redmi 4A je však asi najlepší lacný smartfón, aký som mal kedy možnosť vyskúšať. A myslím to úprimne. V cenovej kategórii pod 100 € by sa len ťažko našiel konkurent, ktorý by ponúkol taký používateľský zážitok, výdrž, či slušný fotoaparát ako najlacnejší smartfón od Xiaomi. Aj keď som náročnejší používateľ, Redmi 4A spĺňalo všetky moje požiadavky. Smartfón predčil moje očakávania a vrelo ho odporúčam každému, kto za malý peniaz hľadá slušne vybavené zariadenie s reálnymi kvalitami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú