Viaceré zdroje by ešte len zopár dní dozadu vložili ruku do ohňa za to, že nám Xiaomi nepredstaví tretiu generáciu smartfónu Mi Note. Predsa len sa tak ale nakoniec stalo a Mi Note 3-ka je už niekoľko málo minút realitou. Dokáže však zaujať?

Istú časť trhu jednoznačne áno. Už však ďalej nepôjde o tú časť, ktorá vyhľadáva zariadenia s extrémnym, ba priam až nekompromisným výkonom. Xiaomi sa totiž rozhodlo pristúpiť k závažnému kroku, ktorý je vzhľadom na nedostatočný úspech predchádzajúcej generácie pochopiteľný. Tento čínsky gigant sa tak rozhodol prehodnotiť postavenie tejto modelovej rady a miesto top-endu nám predstavil smartfón vyššej strednej triedy.

Nafúknutá Mi6-ka

Rada Mi Note teda viac nebude tým, čím bývala v minulosti. To však nemusí nutne znamenať, že bude v niečom zlá. Jej najnovší člen totiž naďalej ponúka kvalitnú kovovo-sklenú konštrukciu, ktorá je či už spracovaním, alebo dizajnom nápadne podobná konštrukcii Mi6-ky.

Podobnosť medzi týmito modelmi je dokonca taká veľká, že by si si jeden s druhým mohol na fotografiách pokojne pomýliť. Zásadným poznávacím prvkom je však veľkosť, ktorá je, samozrejme, rozličná.

Novinka totiž disponuje 5,5-palcovým FullHD IPS panelom, ktorý je teda od displeja v Mi6-ke o čosi väčší. Naopak je ale tiež o trochu menší od displeja, ktorý ponúkol minuloročný Mi Note 2. Aby toho nebolo málo, tento panel nie je ani zaoblený a jedná sa tak o tradičnú placku. Xiaomi však zúžilo bočné pravé a ľavé rámiky, takže ide o edge-to-edge displej. Displej vynikne aj perfektnou viditeľnosťou na slnku vďaka maximálnej svietivosti až 550 nitov. Priestor pod zobrazovačom vypĺňa trojica kapacitných tlačidiel, z ktorých má to stredné v sebe integrovaný skener odtlačkov prstov.

Hlavným stredobodom pozornosti počas predstavovania bola umelá inteligencia predného fotoaparátu, ktorú vyvíjal početný tím Xiaomi inžinierov. 16 MPx predný selfie fotoaparát vďaka tejto technológii poskytne realistický skrášlujúci efekt, ktorý je svojou kvalitou podľa výrobcu nekompromisný. Špecialitou Xiaomi Mi Note 3 je aj technológia odomykania smartfónu pomocou tváre, ktorá tvár dokáže nasnímať behom len 500 ms. Odomykanie tvárou je naozaj bleskové.

Duálny foťák nesmie chýbať

Selfie fotoaparát dosahuje 16 MPx rozlíšenie a pri vytváraní fotografií mu dopomáha aj clona f/2.0. Naopak zadný snímač je duálny a zvládne zhotovovať najviac 12 MPx snímky. Hlavný širokouhlý snímač disponuje clonou f/1.8, zatiaľ čo sekundárny teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom spolieha na clonu f/2.6. Nezabudlo sa ani na dvojtónovú LED-ku, fázové zaostrovanie či 4-osovú optickú stabilizáciu obrazu. Samozrejmosťou je schopnosť vytvárať fotografie s nádherným bokeh efektom vďaka prepracovanému režimu Portrét.

Procesor, aký by sme nečakali

Rovnaká však nie je hardvérová výbava, keďže sa Xiaomi Mi Note 3 nespolieha na ten najvýkonnejší procesor od Qualcommu, ale na ten, ktorý ho radí do vyššej strednej triedy. Konkrétne ide o 8-jadrový Snapdragon 660 vyrobený 14 nm výrobným procesom. Kryo jadrá sú rozdelené do dvoch clusterov, pričom ten výkonnejší má takt 2,2 GHz, ten úspornejší zasa 1,8 GHz. Procesor sa však určite nemá za čo hanbiť. Výkonom je totižto na úrovni minuloročného Snapdragonu 821, ktorý aj v dnešnej dobe poskytuje dostatok výkonu pre všetky najnáročnejšie procesy.

Dopĺňa ho akcelerátor Adreno 512, ako aj 6 GB operačná pamäť RAM. Dostupné je tiež 64 GB / 128 GB interné úložisko. Novinka ďalej obsahuje 3500 mAh batériu, ktorá podporuje rýchle nabíjanie Quick Charge 4. Toto nabíjanie bude prebiehať skrz USB Type-C konektor, pričom na 3,5 mm audio jack sa znova nedostalo. Xiaomi Mi Note 3 prichádza s predinštalovanou nadstavbou MIUI 9 a nechýba ani NFC. Čo však tentokrát opäť chýba, je plná podpora LTE sietí. Mi Note 3 tak prichádza s pásmami B1, B3, B5, B7, B8. B20 bohužiaľ chýba.

A čo cena?

V domovskej Číne sa začne predávať už dnes za cenu 2499 juanov, čo je zhruba 320 € za verziu so 6 GB RAM / 64 GB úložiskom. Verzia so 128 GB úložisko v čiernom prevedení domácich vyjde na 2899 juanov, teda 371 €. A nakoniec modrá 128 GB verzia dostala cenovku 2999 juanov, čo predstavuje stále veľmi slušných 384 €. V domovskej Číne sa začne predávať už zajtra, 12. septembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom