Astronómovia nedávno objavili vzácny astronomicky jav v galaxii Andromeda. Červená obria hviezda začala stále jasnejšie žiariť, akoby chcela explodovať, avšak potom náhle zmizla. Vedci sa domnievajú, že mohli zachytiť vzácnu „neúspešnú supernovu“. O objave informoval portál IFLScience.

Príliš veľká, aby explodovala

Vedci predpokladajú, že niektoré hviezdy sú príliš veľké na to, aby explodovali. Môže existovať hmotnostný rozsah, ktorý keď hviezda dosiahne, môže kolabovať. Pri tomto jave sa premení na čiernu dieru bez toho, aby došlo k explózií, ktorá by zničila jej vonkajšie vrstvy a výrazne ju rozžiarila. Tento jav môže vysvetľovať „zmiznutie“ hviezdy.

Zrejme tento jav sa udial aj pri hviezde s označením M31-2014-DS1. Dokument štúdie je dostupný v archíve ArXiv, avšak štúdia ešte neprešla odbornou recenziou.

Vedci uvádzajú, že táto hviezda medzi rokmi 2014 – 2016 zosilnela o 50 % v strednom infračervenom spektre a následne v ďalších rokoch začala postupne slabnúť. Rovnaký trend sa objavil aj v optickom spektre, až kým sa hviezda v roku 2023 nestala neviditeľnou, ako v optickom, tak aj v infračervenom svetle.

NASA/JPL-Caltech

Neúspešná supernova

Náhodné pozorovania Hubblovým teleskopom v roku 2022 dokázali zachytiť pohľad na hviezdu pred zvýšením jasu, ako aj po. Aj pri pozorovaniach inými teleskopmi, v optickom svetle bola neviditeľná. V infračervenom spektre bol prítomný len veľmi slabý náznak, zhruba 10 000-krát slabší ako predtým. Pretože hviezdy nefungujú ako vypínače, nesvietia ani nezhasínajú, vedci predpokladali, že muselo nastať niečo zásadné. Tím vedcov sa prikláňa k názoru, že najpravdepodobnejším vysvetlením tohto úkazu je neúspešná supernova.

Vedci tento objekt porovnali s ďalšou možnou neúspešnou supernovou, s označením N6946-BH1. Nachádza sa 22 miliónov svetelných rokov od nás, v galaxii NGC 6946. Hoci je N6946-BH1 vzdialenejšia než M31-2014-DS1, pretože galaxia Andromeda leží vo vzdialenosti 2,5 milióna svetelných rokov, podobnosti medzi týmito dvomi javmi podporujú myšlienku, že astronómovia zachytili neúspešné supernovy.

„Na základe pozoruhodných podobností medzi M31-2014-DS1 a NGC 6946-BH1 naša analýza naznačuje, že tieto objekty predstavujú vznikajúcu triedu masívnych hviezdnych úmrtí spojených so zrodom hviezdnej hmoty BH z vodíka. vyčerpané hviezdy,“ píšu autori štúdie.

Astronómovia zatiaľ nezaznamenali röntgenové žiarenie, ktoré by definitívne potvrdilo prítomnosť čiernych dier. Avšak očakávajú, že je len otázkou času, kedy sa im to podarí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú