Mnohé literárne či filmové diela našli svoje využitie aj priamo v praxi. Veľkofilm Duna azda netreba nijako špecificky predstavovať, keďže na hodnotiacich portáloch dosahuje úchvatné čísla. Práve jeho literárna predloha sa stala vzorom pre niečo, čo má potenciál značne vylepšiť misie astronautov, informuje portál Interesting Engineering.

Inšpiráciu našla v Dune

Pojem čistička odpadových vôd neznie práve najlákavejšie, no čo ak by mali astronauti takúto osobnú čističku zabudovanú priamo v skafandri? S futuristickým nápadom prišli vedci z Cornell University, ktorí navrhli nový systém zberu moču a filtrácie pre skafandre. Súčasné špecializované obleky disponujú akýmisi objemnými plienkami, ktoré sú pre astronautov nepohodlné a vonkoncom nehygienické.

Ako vznikla táto prevratná myšlienka inšpirovaná fantasy veľdielom? „Ako nastupujúca prváčka na Cornellovej univerzite na jar 2022 som sa jedného večera posadila, aby som si prečítala Dunu. Nasledujúce ráno, po ôsmich hodinách nepretržitého čítania, som bola posadnutá najmä myšlienkou filtršatov,“ povedala Sofia Etlin, prvá autorka štúdie, pre Zaujímavé inžinierstvo (IE).

Pre tých, ktorým náhodou Duna nič nehovorí ide v tomto fiktívnom svete o to, že obyvatelia púštnej planéty Arrakis nosia akési celotelové filtrašaty. Tento ich oblek sústavne zbiera z tela pot a moč, ktoré potom premieňa na pitnú vodu. Ide o akúsi povinnú výbavu pre ľudí žijúcich na nehostinnej planéte s nedostatkom pitnej vody.

Duna 2
TMDB

Špecializovaný systém

Etlin bola touto myšlienkou natoľko posadnutá, že o niekoľko mesiacov neskôr založila startup Fremen Space, Inc. so sídlom v Cornell, aby sci-fi technológiu preniesla z fikcie do reálneho sveta.

Základom je špeciálne zariadenie na zber moču, ktoré je zabudované priamo v pohodlnej spodnej bielizni, vyrobenej z viacerých vrstiev pružného materiálu. Na zachytávanie moču sa spodná bielizeň prepája so silikónovým pohárikom, ktorý je špecifický tvarovaný podľa pohlavia, aby ideálne priliehal okolo genitálií.

Zberná nádoba obsahuje mäkkú absorpčnú podšívku, z ktorej sa hadičkou odvádza moč preč od tela a smerom k vnútornému povrchu pohára. Zabudovaný senzor deteguje vlhkosť a automaticky aktivuje vákuové čerpadlo na odsatie tekutiny.

Eurekalert

Dôkladne premyslená filtrácia

Po zachytení vo vákuovej pumpe sa moč odošle do dvojstupňového pokročilého filtračného systému – ide o kombináciu priamej a reverznej osmózy. Moč najskôr prechádza cez špecifickú filtračnú membránu, ktorá čerpá čistú vodu zo slaného roztoku. Táto čistá voda je upravená ďalším filtrom, aby sa odstránili prakticky všetky zvyškové nečistoty a zostala po nej len pitná voda.

„Produkt týchto dvoch filtračných krokov je známy ako permeát a je to zvyčajne 99 % čistá voda, ktorá je oveľa viac než dosť čistá na pitie, pričom za ňou zostali iba stopy solí,“ dodala Etlin.

Eurekalert

Výsledná čistá voda sa potom vracia späť k astronautovi cez hadičku na pitie, takže astronauti majú o hydratáciu postarané. Čerešničkou na torte je fakt, že tento systém dokáže vyčistiť 500 ml moču len za päť minúť. Celý tento systém je pritom nesmierne kompaktný; má hmotnosť približne 8 kg a rozmery 38 cm x 23 cm x 23 cm. Pripevnený by mohol byť ako batoh na chrbte skafandru.

Žiadne sci-fi, čoskoro už realita

Tento systém, na ktorý je pyšné obehové hospodárstvo, ešte nie je definitívne pripravený ísť do vesmíru. Ešte na jeseň tohto roka plánujú vedci otestovať prototyp zariadenia na vzorke 100 dobrovoľníkmi.

Koncept bude čeliť sérii testov vrátane kontroly, ako dobre filtruje vodu, zbiera moč a funguje v nulovej gravitácii. Toto všetko je nutné urobiť predtým, ako bude potenciálne integrovaný do budúcich misií NASA Artemis na Mesiac a prípadne na Mars.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP