História moderných technológií si pamätá niekoľko „bitiek“, v ktorých dvaja konkurenti tvrdo bojovali o dominanciu na trhu. Zdá sa, že pomaly vstupuje do éry ďalšieho podobného súboja medzi gigantmi, tentoraz v oblasti, kde prím zohráva umelá inteligencia. 

Apple proti IBM, Mac versus Windows či iPhone s Androidom – to je zoznam len niekoľkých ikonických značiek, ktoré si vo svojich érach konkurovali najviac. Spôsob, akým využívame výdobytky modernej technológie, sa však opäť postupne mení a nový tón bude udávať umelá inteligencia. Spoločnosťami, ktoré v tejto oblasti zvedú najväčší súboj, by mohli byť Amazon a Google. Obaja to dávajú dostatočne najavo aj svojimi aktivitami.

Google a Amazon do boja s novým hardvérom

Google práve dnes predstaví novú edíciu svojich hardvérových produktov. Na trh prídu smartfóny Pixel 2 a očakávame aj vynovené modely domáceho asistenta Home či laptopu Chromebook. A ktovie, či nám k tomu všetkému nepribalí Google aj nejaké prekvapenie. Každopádne všetky tieto produkty by mala spájať jedna vec – umelá inteligencia v podaní Google Asistenta. Tento inteligentný pomocník založený na ovládaní pomocou hlasu mal premiéru počas minulého roka práve v smartfónoch Pixel a zariadeniach Google Home.

Čoskoro by ho mohli dostať aj Chromebooky. Google prichádza s týmito zariadeniami práve včas, aby mohol reagovať na kroky Amazonu. Amazon v oblasti inteligentných asistentov zabodoval so svojou umelou inteligenciou Alexa a so zariadeniami Amazon Echo a kompaktnejším Echo Dot. Spoločnosť však pred týždňom prekvapila predstavením ďalších produktov zo série Echo. Všetky sú určené pre inteligentnú domácnosť, ktorú riadi Alexa.

Alexa versus Asistent

Úspech zariadení Echo dokáže Amazon aj patrične využívať. Používatelia sa cez Alexu často dostanú práve do obchodu najväčšieho online predajcu sveta, pričom Google sa v takejto interakcii nenachádza. Aj preto vznikol Asistent, ktorý dnes nájdeme v širokej škále zariadení. Google zároveň uzatvoril spoluprácu s obchodným reťazcom Walmart, ktorú prejavil v produkte Google Home, cez ktorý môžu používatelia nakupovať prostredníctvom hlasu.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot/Gadget Friendly/YouTube

Domáci asistenti sú len časťou veľkého celku

Avšak súboj Google a Amazonu na poli inteligentných domácich asistentov je len časť zo súboja medzi týmito značkami. Spoločnosti už dlhšie súperia aj v oblastiach cloudových či streamovacích služieb a vyhrotené je to aj vo vyhľadávaní. Najmä v USA sa dnes už čoraz viac používateľov spolieha pri hľadaní určitého produktu na Amazon namiesto Google. To sa spoločnosti, ktorá je prakticky synonymom pre vyhľadávanie na internete nemôže páčiť. Navyše tam, kde sú používatelia, mieria aj väčšie zisky z reklamy. Uvidíme, kam až súperenie medzi Google a Amazonom povedie a čo z toho získajú používatelia týchto služieb.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom