Spojené arabské emiráty sú veľmi mladou federáciou 7 autonómnych emirátov, ktorá však raketovým tempom napreduje vpred. Na počesť 50. výročia založenia federácie vyslali na Mars svoju prvú medziplanetárnu sondu, informuje portál The Verge.

Sonda s názvom „Hope“ úspešne štartovala 19. júla vo večerných hodinách zo základne Tanegashima Space Center v Japonsku. Zo Zeme ju od vesmíru vyniesla japonská raketa H-IIA.

Spojené arabské emiráty oslávia výročie založenia letom na Mars

Planetárna sonda Hope bude mať za úlohu dostať sa na orbitu červenej planéty, kde by mala dlhodobo sledovať jej počasie. Jedná sa o vôbec prvú medziplanetárnu misiu Spojených arabských emirátov, ktorá bude zároveň v decembri 2021 oslavou 50. výročia založenia federácie.

Aby bolo možné stihnúť tento termín, raketa musela odštartovať počas tohto leta v krátkom časovom okne, kedy sa Mars a Zem nachádzali blízko seba. Takéto zarovnanie planét pritom nastáva len raz za 26 mesiacov.

Sonda strávi celých 7 mesiacov na ceste k Marsu, no do dátumu 50. výročia by mala na orbitu planéty bez problémov doraziť (očakávaný príchod na orbitu Marsu je niekedy vo februári).

Programový manažér Pete Withnell tvrdí, že v tomto merítku predstavuje Mars extrémne malý cieľ. Prirovnal to k tomu, ako keby sa lukostrelec snažil zasiahnuť cieľ o veľkosti 2 mm na vzdialenosť 1 km. Riadiacemu tímu sa tak musia podariť všetky dôležité manévere, aby Mars neminuli.

UAE Space Agency

Prvý kľúčový manéver prebehne 28 dní po štarte, kedy sonda Hope odpáli svoje palubné trysky, aby upravila smer a podobných manévrov bude počas letu niekoľko. Po vynesení z atmosféry a vypustení sondy Hope raketou H-IIA sonda ihneď otvorila svoje solárne panely a nasmerovala ich k Slnku, aby získavala energiu.

Spočiatku sa však po oddelení od rakety zdalo, že sa neotvorili oba solárne panely. To však krátko na to vyvrátilo riadiace centrum, ktoré potvrdilo úspešné otvorenie oboch panelov.

Tím potvrdil aj komunikáciu so sondou a jej dobrý stav.  Ak prebehne celá misia úspešne a sonda sa dostane až na obežnú dráhu Marsu, Spojené arabské emiráty budú celkovo piatou krajinou, ktorá navštívi Mars, informoval portál Space. Mnohí už ale oslavujú úspešný štart rakety a vypustenie sondy, ktorá znamená pre vesmírny program federácie významný skok vpred.

Čas na štart bol obmedzený. Na Mars sa čoskoro dostane aj Čína a nový rover z NASA

Inžinieri mali na prípravu sondy k odletu len niekoľko rokov, pričom si všetko museli vyrábať sami. Vývoj začal ešte v roku 2013 a na celú misiu mali rozpočet len 200 miliónov dolárov. Členovia tímu však na vývoji nepracovali sami a nakoniec sa rozhodli spojiť aj s odborníkmi z USA, ktorí im pri vývoji nástrojov a vybavenia pre skúmanie vesmíru pomáhali už predtým.

Najväčšou skúškou prejde sonda vo februári budúceho roka, kedy má zostúpiť na orbitálnu dráhu Marsu. Pri tomto manévri má spomaliť z rýchlosti až 121 000 km/h na 18 000 km/h, pričom všetko bude musieť zvládnuť sama bez pomoci z riadiaceho centra na Zemi, informuje The Verge.

K Spojeným arabským emirátom sa už 23. júla chce pridať Čína, ktorá na Mars pošle vlastný pristávací modul, sondu a rover. Krátko na to by mala nový rover Perseverance poslať na planétu aj NASA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú