NASA opäť raz pobláznila internet, keď uvoľnila nové video zachytávajúce obrovský „orb“ letiaci popri Slnku a okamžite tým rozprúdila vlnu konšpiračných teórií na sociálnych sieťach. Niektorí užívatelia na platforme X tvrdili, že objekt sa najprv zastavil, chvíľu sa vznášal, priblížil sa k Slnku a potom zmizol zo zorného poľa, pričom jeden z komentárov znel: „Asi sa budeme musieť zmieriť s tým, že odpovede nedostaneme – a sledujeme, ako to zametú pod koberec, presne ako tie zjavné UAP, ktoré vidíme každý deň.“

Iní dokonca špekulovali, že tento kozmický jav mohol byť príčinou masívneho výpadku elektriny, ktorý zasiahol Španielsko, Francúzsko a Portugalsko. Pravda však bola omnoho prozaickejšia – NASA objasnila, že záhadné video v skutočnosti zachytáva tzv. lunárny tranzit, teda moment, keď Mesiac prechádza popred Slnko, ako ho vidí vesmírna sonda Solar Dynamics Observatory (SDO). Na tému upozornil Daily Mail.

Mysleli si, že vidia UFO

V nedeľu Mesiac zablokoval približne 23 % slnečného disku počas čiastočného zatmenia, ktoré bolo pozorovateľné výlučne zo SDO, a nie zo Zeme. Na videu vidno Mesiac ako tmavý kruh pohybujúci sa pred žiarivým povrchom Slnka. Iný záber od NOAA ukazuje Mesiac ako žiarivú guľu prelietajúcu vesmírom veľkou rýchlosťou. NASA pritom upozornila, že SDO dokázala zachytiť aj detaily mesačných pohorí na jeho povrchu počas tohto fascinujúceho prechodu.

Treba si uvedomiť, že lunárny tranzit sa líši od klasického zatmenia Slnka – nenastáva pohľadom zo Zeme, ale vtedy, keď sonda ako SDO zaznamenáva Mesiac pohybujúci sa pred iným vesmírnym objektom. Počas takýchto udalostí sa Mesiac javí ako tmavé koleso kĺzajúce po jasnom pozadí, čo v minulosti viedlo k viacerým chybným interpretáciám a k domnienkam o UFO pri Slnku.

Najnovší lunárny tranzit trval približne 30 minút a NASA avizovala ďalšie prechody na 28. apríla, 25. mája a 25. júla. Pri poslednom z tejto série Mesiac prekryje až 62 percent slnečného povrchu. Pre porovnanie, ďalšie slnečné zatmenie viditeľné zo Zeme bude až 21. septembra 2025, pričom bude pozorovateľné iba na Novom Zélande, v južnom Pacifiku a Antarktíde.

Solar Dynamics Observatory sleduje Slnko nepretržite už 15 rokov od svojho štartu 11. februára 2010. Hlavným cieľom misie je detailne monitorovať slnečnú aktivitu, zachytávať snímky a videá vo vysokom rozlíšení, a analyzovať javy ako slnečné škvrny, erupcie alebo koronálne výrony hmoty (CME). Výskum týchto javov pomáha vedcom lepšie porozumieť tomu, ako Slnko ovplyvňuje vesmírne počasie a podmienky na Zemi.

Zaujímavosťou je, že práve tento mesiac SDO zaznamenala aj sériu silných slnečných erupcií, ktoré vyvolali geomagnetickú búrku triedy G3. Táto búrka spôsobila obavy z možného narušenia elektrických sietí v oblastiach Stredného Atlantiku, Severovýchodu a Stredozápadu USA. Geomagnetická búrka je dočasné narušenie magnetického poľa Zeme spôsobené obrovským výbuchom plazmy zo slnečnej atmosféry.

Krátko po kulminácii tejto búrky 16. apríla prišlo v Portoriku k masívnemu výpadku elektriny, keď viac ako 1,4 milióna ľudí zostalo bez prúdu. Ako uviedla nezávislá fyzička pre vesmírne počasie Dr. Tamitha Skov pre DailyMail.com, výpadok nastal takmer súčasne s tým, ako búrka dosiahla úroveň G4, teda kategóriu „vážna“ na päťstupňovej škále. G4 búrky môžu generovať geomagneticky indukované prúdy (GIC), ktoré preťažujú transformátory a kritické časti infraštruktúry elektrických sietí, čím spôsobujú masové výpadky.

Josué Colón, šéf energetiky v Portoriku, vysvetlil, že hoci ochranné režimy by sa mali aktivovať iba na jednom generátore, kvôli poruche v prenosovej sieti sa zrútila celá elektrická sústava. Dr. Skov dodala, že „tento dodatočný stres z geomagneticky indukovaných prúdov pravdepodobne zhoršil už aj tak krehký systém, zvlášť keď spotreba energie vrcholila uprostred dňa“.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP