Čínska vesmírna stanica Tiangong poskytla vzácny náhľad na každodenný život astronautov a na výskumné činnosti v prostredí mikrogravitácie. V unikátnom, takmer sedemminútovom videu, ktoré zverejnila čínska štátna agentúra CCTV, posádka aktuálnej misie Shenzhou-18 detailne priblížila podmienky a vybavenie na palube. Na tému upozornil portál Futurism.

Čínska vesmírna stanica

Vo videu posádka predstavila kuchynský modul, ktorý zahŕňa systém na ohrev vody a upravenú mikrovlnku, ktorá je prispôsobená prostrediu bez gravitácie. V mikrogravitácii sa totiž klasické kuchynské zariadenia nemôžu používať štandardným spôsobom, pretože horúca voda či jedlo by sa rozptýlili vo forme kvapiek. Namiesto toho si astronauti pripravujú jedlo pomocou špeciálnych sáčkov a ohrevných zariadení, ktoré minimalizujú riziko kontaminácie.

Ďalšou zaujímavosťou sú „spálne“ alebo miesta na spanie, z ktorých každá má veľké okienko s jedinečným výhľadom na Zem. Tieto  tzv. „porthole“ okná poskytujú astronautom nielen fascinujúci výhľad, ale aj prirodzený zdroj svetla, ktorý im pomáha regulovať biologické hodiny – významný aspekt v podmienkach neprirodzeného svetelného cyklu vo vesmíre.

Medzi technologicky náročnejšie časti stanice patria laboratórne moduly, ktoré umožňujú pokročilý biologický výskum. Astronauti napríklad pozorujú vývoj a adaptáciu  zebričiek (sladkovodná ryba) v prostredí mikrogravitácie. Experimenty tohto druhu sú kritické pre pochopenie zmien, ktoré zažíva ľudské telo pri dlhodobých pobytoch vo vesmíre, a prispievajú k vývoju bezpečných postupov pre budúce misie.

Čínska vesmírna stanica Tiangong sa v rekordne krátkom čase stala plnohodnotnou základňou pre výskum aj život astronautov.

Budúci rok otvoria prvý vesmírny „hotel“

Luxus, minimalizmus, komfort a najmodernejšie vedecké zariadenia pre výskum. Spoločnosť Vast predstavila vizualizáciu prvej komerčnej vesmírnej stanice Haven-1. Vesmírna stanica by mala byť spustená v roku 2025.

Vast

Štruktúra interiéru prvej komerčnej vesmírnej stanice Haven-1 „spája funkčnosť svojich najmodernejších zariadení pre vedecký výskum, technologický pokrok a globálnu spoluprácu na nízkej obežnej dráhe Zeme.“ Interiér vesmírnej stanice je navrhnutý tak, aby prinášal komfort a kvalitný život pre všetkých aj počas dlhodobej misie. Interiér navrhol Peter Russell-Clarke, dizajnér, ktorý sa svojou prácou podieľal na dizajnoch hlavných produktov spoločnosti Apple a tiež pomohol vytvoriť vzhľad Apple Park a ďalších obchodov.

Vast

Obrázky, ktoré predstavila spoločnosť Vast vyzerajú lákavo pre všetkých vesmírnych cestovateľov, pretože sú opakom interiéru aký je na ISS, avšak sú to len vizualizácie. Valcovitá vesmírna stanica podľa obrázku disponuje s veľkým 1,1-metrovým okrúhlym oknom z tvrdeného skla, ktoré by pasažierom poskytovalo širokouhlý pohľad na Zem. Každá miestnosť by mala mať vstavaný úložný priestor, zrkadlo, umývadlo a ďalšie doplnky. Interiér na luxusnej vesmírnej stanici by mal zahŕňať aj viacúčelový spoločný priestor, kde by posádka mohla spolupracovať na projektoch, jesť či relaxovať. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú