Veľká Británia je ochotná dovoliť Huawei podieľať sa na výstavbe národnej 5G siete. Jeho rola však bude pri výstavbe obmedzená a technológie nebudú použité v rámci základnej infraštruktúry.

Ako informuje portál Finacial Times, predseda vlády Spojeného kráľovstva, Boris Johnson, sa chystá odobriť Huawei podiel na výstavbe 5G sietí v krajine. Konečné rozhodnutie o budúcej úlohe spoločnosti vo Veľkej Británii bude prijaté už v utorok na stretnutí Rady národnej bezpečnosti. Doposiaľ údajne nepadlo žiadne rozhodnutie, no vládni úradníci pripúšťajú, že možnosti ministrov sú obmedzené.

Zdá sa, že Británia nemá na výber

Podľa Nicka Timothyho z portálu Telegraph je dôvodov hneď niekoľko. Technológia Huaweiu je lacnejšia ako technológia od západných spoločností ako je Nokia a Ericsson, ktoré môžu poskytovať rovnaké vybavenie a služby. Po druhé, ministri tvrdia, že ak sa Británia spoľahne iba na západné spoločnosti, s ich zlyhaním by krajina pri využívaní 5G sietí mohla výrazne zaostať.

Ďalším významným dôvodom je strata miliárd libier, ktoré by Čína odmietla v krajine investovať, pokiaľ by vynechanie Huaewi rozhorčilo Peking. Národní bezpečnostní technici zároveň tvrdia, že žiadne riziko nehrozí. Ak by Británia vynechala Huawei na základe bezpečnostných hrozieb z výstavby 5G sietí aj napriek opačným tvrdeniam svojich technikov, spoločnosť by ju mohla súdne napadnúť.

Británia už dostala od USA rázne varovania

Boris Johnson sa minulý piatok ocitol pod silným tlakom Washingtonu vrátane prezidenta Donalda Trumpa. USA tvrdí, že Huawei naďalej predstavuje bezpečnostné riziko a ohrozuje zdieľanie spravodajských informácií medzi Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom. Predseda vlády sa tak teraz snaží o zavedenie obmedzenia trhového podielu čínskeho giganta a hľadá ďalších dodávateľov, aby sa vyhol nadmernej závislosti na čínskej spoločnosť.

Sir Andrew Parker, vedúci organizácií MI5 a GCHQ, však ministrom poradil, že akékoľvek bezpečnostné riziká možno zvládnuť za predpokladu, že úloha Huaweiu pri budovaní 5G bude obmedzená na jej „nepodstatné“ časti. USA ale žiada vyradenie z budovania celej siete. Johnson sa preto vyše roka opakovane pýtal USA, či dokážu poskytnúť alternatívnu technológiu, no, bohužiaľ, ostal bez odpovede. Zdá sa teda, že rozhodnutie Británie v tomto smere je viac-menej isté.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú