V roku 2017 skupina „lovcov“ polárnych žiar objavila zvláštnu anomáliu v podobe fialového svetla na nočnej oblohe. Toto záhadne svetlo dostalo názov „Steve“, pričom od tej doby sa vedci po celom svete snažia objaviť tajné dvojča tohto svetla, píše ESA na svojom webe.

Ako informuje portál NewAtlas, polárne žiary patria medzi najpozorovanejšie a zároveň najúchvatnejšie prírodné úkazy, ktoré môžeme vidieť. Napriek tomu, že ľudia pozorujú tento fenomén celé tisícročia, stále nám niečo dokáže uniknúť.

Jedným z dlho prehliadaných úkazov je aj Steve, ktorého fialový odtieň a zvláštny vzhľad naznačovali, že nemôže ísť o žiadny znak polárnej žiary, ktorá prichádza v rôznych odtieňoch zelenej, červenej a modrej, pričom môže na oblohe vydržať dlhé hodiny.

Ramfjordmoen Research Station

Čo je Steve?

Odpoveď teraz poskytli satelity Swarm monitorujúce magnetické pole Zeme. Ukázalo sa, že Steve je sub-aurorálny iónový drift, čo je v podstate rýchlo prúdiaci plyn zohriaty na vysokú teplotu. Ďalšou zvláštnosťou tohto úkazu bolo aj to, že tento pohybujúci sa prúd horúceho plynu pred polnocou smeruje na západ. Vedci ale chceli zistiť, či podobný úkaz nemôže po polnoci existovať aj smerom na východ.

Nová štúdia vedcov z Japonska, Švédska a Nórska naznačuje, že sme takýto úkaz alebo anti-Stevea mohli spozorovať. K objavu pomohla technológia, ktorá zbiera snímky polárnej žiare nad nórskou Arktídou na výskumnej stanici Ramfjordmoen.

ESA/AOES Medialab

Pri prezeraní a analyzovaní archívnych údajov si vedec Gabriel Arne Hofstra všimol, že kamery 28. decembra 2021 zaznamenali podivný fialový pruh, ktorý sa tiahol na vzdialenosť zhruba 1 000 kilometrov a objavil sa až po polnoci.

Pomocou údajov zo satelitov Swarm zmerali vedci podmienky vo fialovej oblasti tohto javu ako pred, počas tak aj po jeho objavení, pričom sa ukázalo, že skutočne ide o fenomén podobný Stevemu, ktorý prúdi smerom na východ. Hoci vedci zatiaľ nemajú pre tento fenomén  exkluzívny názov, dostal neformálne označenie SAM – Steve After Midnight.

„Naše zistenia nielen otvárajú nové cesty vo fyzike polárnych žiar, ale tiež zdôrazňujú dôležitosť nepretržitej spolupráce medzi vedcami a fotografmi. Takéto úsilie je mimoriadne dôležité v nadchádzajúcich rokoch, keď sa slnečná aktivita blíži k svojmu vrcholu a na oblohe sa môžu objaviť mimoriadne javy,“ uzatvárajú vedci.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú