Jedno z Veľkých afrických jazier v sebe ukrýva tichú, ale o to nebezpečnejšiu hrozbu. Jazero Kivu nachádzajúce sa na hranici medzi Rwandou a Konžskou demokratickou republikou je špecifické tým, že je nasýtené oxidom uhličitým a metánom, teda plynmi, ktoré môžu pri náhlom uvoľnení spôsobiť smrteľnú explóziu. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Ukrýva hrozbu

Veľké africké jazerá je séria šiestich jazier okolo Východoafrickej priekopovej prepadliny. Jedným z nich je jazero Kivu, ktoré sa nachádza v oblasti, kde sa somálska tektonická doska pohybuje smerom na východ od zvyšku kontinentu, čo z tohto jazera robí nebezpečnú oblasť.

Pohyb tektonických dosiek totiž spôsobuje vulkanickú aktivitu, ktorá do jazera uvoľňuje jedovaté plyny. Jazero má vrstvenú štruktúru, kde sa vody na povrchu a v spodných vrstvách nemiešajú, čo vedie k hromadeniu plynov v jeho hlbších častiach.

V dolných vrstvách jazera sa nachádza približne 300 kubických kilometrov oxidu uhličitého a 58 kubických kilometrov metánu. Tieto plyny predstavujú vážne riziko pre husto obývané oblasti okolo jazera.

V prípade explózie by totiž mohli vytvoriť obrovský oblak plynov, ktorý môže spôsobiť smrť ľuďom, zvieratám a rastlinám. Podobná katastrofa sa už stala v 80. rokoch na jazerách Nyos a Monoun, kde zahynulo okolo 1 800 ľudí.

Ťažba metánu

Jedným z riešení je podľa odborníkov ťažba hlboko ukrytého metánu. Spoločnosti ako Hydragas Energy vidia v tejto oblasti potenciál na výrobu elektriny. Odborníci však varujú, že ak dolná vrstva jazera dosiahne 100 % nasýtenie plynmi, môže dôjsť k spontánnej erupcii, ktorá má potenciál do ovzdušia uvoľniť obrovské množstvo skleníkových plynov.

Jazero Kivu. A junaid alam khan/wikimedia

Aj preto vedci zdôrazňujú opatrnosť a bezpečnosť pri akomkoľvek komerčnom využívaní zdrojov jazera Kivu. Je však isté, že preventívne opatrenia ako kontrolované odplyňovanie sú nevyhnutné na zníženie rizika erupcie a ochranu ľudí a životného prostredia v tejto oblasti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú